za

Fed ustanawia program finansowania dla banków

Konferencja Kryptoraport

Fed ustanawia program finansowania dla banków w wysokości 25 miliardów USD.

Fed chce zabezpieczyć rezerwy banków

W następstwie upadku kilku banków w Stanach Zjednoczonych, Zarząd Rezerwy Federalnej ogłosił fundusz o wartości 25 miliardów USD, przeznaczony na zabezpieczenie rezerw banków i innych firm z tego sektora. Dodatkowe środki miałyby zapewnić finansowym instytucjom wystarczającą płynność w obliczu potencjalnych problemów.

Jak czytamy w oświadczeniu, Bank Term Funding Program (BTFP) będzie oferować pożyczki do jednego roku bankom, stowarzyszeniom oszczędnościowym, kasom kredytowym, oraz inne kwalifikującym się instytucjom depozytowym”. Zainteresowane firmy muszą zobowiązać się do złożenia zobowiązania w USA. Ponadto muszą przedstawić stan aktywów, które mogłyby być traktowane jako zabezpieczenie.

Intencją Rezerwy Federalnej jest stworzenie dodatkowego źródła płynności. Miałoby ono wyeliminować potrzebę szybkiej sprzedaży papierów wartościowych przez banki w okresie natężonych wypłat przez klientów banku.

Plan Fedu jest reakcją na upadek SVB. Silicon Valley Bank w obliczu paniki bankowej ogłosił sprzedaż aktywów oraz akcji celem pozyskania dodatkowego kapitału.

Wydarzenie odbiło się sporym echem w branży kryptowalut po informacji, że Circle, emitent stablecoina USDC, przechowywał 3,3 miliarda ze swojego zabezpieczenia właśnie w SVB. W następstwie, USDC stracił powiązanie z USD, pociągając za sobą również inne stablecoiny.

Masz to jak w banku?

Circle nie jest jedyną firmą, która ucierpiała w wyniku upadłości Silicon Valley Bank. Ogromne fundusze przechowywały w nim także: Roku (487 milion USD), BlockFi (227 miliona USD), Roblox (150 miliona USD) oraz Ginkgo Bioworks (74 miliardy USD). Jak łatwo się domyślić, to tylko początek długiej listy poszkodowanych.

Nasuwa się więc pytanie o fundamenty systemu finansowego. Dla wielu z nas przetrzymywanie środków w banku jest oczywistym procesem, który nie wzbudza żadnych wątpliwości. Warto jednak przemyśleć alternatywne depozyty oferowane przez firmy z branży kryptowalut. Blockchain pozwala na pełną i autonomiczną kontrolę nad zgromadzonymi pieniędzmi, w przeciwieństwie do tradycyjnych instytucji finansowych. W przypadku tych drugich zazwyczaj nie mamy pojęcia o realnej kondycji danej firmy.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności