za
peter Schiff

Peter Schiff ostrzega przed “dwoma wielkimi niespodziankami”

2023-08-13
BiznesEkonomia
1,5% dla maluszka

Ekonomista Peter Schiff ostrzega inwestorów przed “dwoma wielkimi niespodziankami”. O co dokładnie mu chodzi?

Peter Schiff i dwie niespodzianki

Schiff od dawna pozostaje sceptykiem. Uważa, że gospodarka jest w złym stanie i czekają nas ciężkie czasy. Teraz wszedł na temat „dwóch ogromnych niespodzianek”, jakie mają ponoć czekać inwestorów.

Ekonomista jest zdania, że Rezerwa Federalna przegrała walkę z inflacją. Ta będzie wyższa, niż zakłada dziś rynek. Do tego inflacja będzie już zbyt wysoka, aby Fed mógł ją obniżyć wyższymi stopami procentowymi.

To o tyle zaskakujące słowa, że po opublikowanym w czwartek raporcie dot. inflacji dowiedzieliśmy się, że ceny wzrosły w lipcu o 3,2% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Oznaczałoby to tylko niewielki skok w skali miesiąca. Zdaniem wielu ekonomistów to dobra informacja, która może skłonić władze Fedu do tego, by na kolejnym posiedzeniu nie podnosić stóp procentowych.

Schiff ostrzega jednak, że realia są zgoła inne:

Nie wierzcie mediom finansowym, że lipcowy wzrost CPI o 3,2% rok do roku, z rdzeniem r/r na poziomie 4,7% oznacza, że Fed wygrywa wojnę z inflacją. (…) Fed już przegrał.

W tym tygodniu przekazano ponadto, że wskaźnik cen producentów (PPI), który mierzy koszty, jakie producenci towarów i usług ponoszą za swoje produkty, w przeciwieństwie do tych, które płacą konsumenci, wzrósł o 0,3% w ciągu miesiąca.

Dzisiejszy wyższy niż oczekiwano wzrost PPI o 0,3% w lipcu to dopiero początek

– ponownie ostrzegał Schiff na X.

peter Schiff

Upadek dolara

Z kolei na początku tego miesiąca przekazał, że upadek USD jest „nieunikniony”.

Skąd ten pesymizm? Z jednej strony nie można nie zgodzić się z tym, że sytuacja gospodarcza USA nadal nie jest idealna. Dolar może też w przyszłości słabnąć w efekcie dedolaryzacji. Tyle że ten ostatni proces będzie trwał latami. Można odnieść wrażenie, że Schiff trochę… histeryzuje. Albo, co gorsza, próbuje w ten sposób nakłonić inwestorów do kupowania złota, co robi od bardzo dawna. I to mimo tego, że kurs metalu szlachetnego nie rośnie od miesięcy w imponujący sposób. Kruszec wpadł w trend boczny. Dziś jedna uncja kosztuje ok. 1946 USD. Do wzrostu potrzebne byłyby gospodarcze zawirowania i problemy dolara.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
56 791,67 USD-6,09%
Ethereum logo
EthereumETH
2876,50 USD-3,61%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,01%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
544,82 USD-4,32%
Solana logo
SolanaSOL
124,27 USD-0,37%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,01%
XRP logo
XRPXRP
0,50 USD1,12%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2870,37 USD-3,72%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD-7,60%
Toncoin logo
ToncoinTON
4,66 USD-8,39%