za
Bukele uspokaja

Nayib Bukele organizuje spotkanie z przedstawicielami 44 krajów. Tematem będzie adopcja bitcoina

robinhood aplikacja rejestracja

Późnym wieczorem w niedzielę prezydent Salwadoru Nayib Bukele ogłosił na Twitterze, że przedstawiciele 32 banków centralnych i 12 organów finansowych z 44 krajów spotkają się w poniedziałek, 16 maja, aby omówić włączenie finansowe, gospodarkę cyfrową, bankowość niezwiązaną z tradycyjnymi banki, adopcję bitcoina w Salwadorze i inne tego typu kwestie.

Nayib Bukele i debata z bankami centralnymi

W kolejnych tweetach prezydent podał dokładną listę banków centralnych, o których wspomniał.

 

W piątek 13 maja konto Bitcoin Beach na Twitterze podało z kolei, że „centralni bankierzy z Angoli, Armenii, Bangladeszu, Burundi, Kongo, Kostaryki, Egiptu, Gambii, Ghany, Indii, Namibii, Senegalu, Sundanu, Ugandy, Zambii i 25 innych krajów rozwijających się wsiadają dziś do samolotów, aby polecieć do Salwadoru”.

Niedługo po oficjalnym ogłoszeniu prezydenta Bukele, Bitcoin Beach opublikowało na Twitterze mapę świata, która najwyraźniej zawiera kraje, które już otwierają się na bitcoina lub biorą udział w poniedziałkowym spotkaniu.

Salwador uznał BTC za pełnoprawny środek płatniczy w 2021 r. Jeśli prezydent Panamy podpisze nową ustawę o bitcoinie, jego kraj będzie trzecim już, po Salwadorze i Republice Środkowoafrykańskiej, miejscem ma świecie, gdzie pierwotna kryptowaluta jest uznawana za pełnoprawną metodę płatności. Pytanie, jakie efekty przyniesie poniedziałkowe spotkanie. Wiadomo, że państwa te mają omówić też inne kwestie, takie jak np. włączenie finansowe i problemy dot. tego, że system bankowy nie jest dostępny dla wszystkich ich obywateli.

adopcja bitcoina w salwadorze

Bitcoinowa rewolucja

Jeśli kolejne kraje zaczną uznawać bitcoina za swój środek płatniczy, możemy zacząć mówić o bitcoinowej rewolucji, która zachodzi na naszych oczach.

Kroki, jakie podjął Salwador, nie podobają się m.in. Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu (MFW), który reprezentuje globalne interesy USA. Światowe instytucje twierdzą, że pomysł, by uznawać bitcoina za de facto prawdziwą walutę, nie jest mądry i wiąże się z nim ogromne ryzyko, które z kolei jest wynikiem wahań kursowych BTC.

Mimo krytyki MFW inne państwa rozwijające również coraz chętniej otwierają się na bitcoina i inne kryptowaluty. Można wręcz zauważyć podział: część krajów chce akceptacji BTC, podczas gdy inne pracują nad swoimi CBDC.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.