za
cbdc bis raport

Bank Rozrachunków Międzynarodowych przygotował raport o CBDC

2022-05-07
CBDCEkonomia
Binance Launchpool

„Na całym świecie ponad dwie trzecie banków centralnych uważa, że ​​prawdopodobnie wyda detaliczne CBDC w perspektywie krótko- lub średnioterminowej”, przekazał Bank Rozrachunków Międzynarodowych (Bank for International Settlements – BIS).

90% ankietowanych banków centralnych bada CBDC

Ankieta przeprowadzona przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych sugeruje, że wiele banków centralnych na całym świecie rozważa wprowadzenie na rynek cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

W artykule opublikowanym w piątek Departament Monetarno-Ekonomiczny BIS stwierdził, że 90% z 81 banków centralnych ankietowanych od października do grudnia 2021 r. jest „zaangażowanych w jakąś formę pracy nad CBDC”, z czego 26% prowadzi programy pilotażowe dot. CBDC, a ponad 60% jest na etapie mniej zaawansowanych testów. Według BIS, wzrost zainteresowania CBDC – z około 83% w 2020 r. – mógł być spowodowany przejściem na rozwiązania cyfrowe podczas pandemii COVID-19, a także wzrostem znaczenia stablecoinów i innych kryptowalut.

Prace nad hurtowymi CBDC są coraz częściej napędzane względami związanymi z efektywnością płatności transgranicznych. Banki centralne uważają CBDC za zdolne do złagodzenia kluczowych problemów, takich jak ograniczone godziny pracy obecnych systemów płatności i długość obecnych łańcuchów transakcji

– dodano.

W artykule przytoczono emisję kilku CBDC, począwszy od uruchomienia bahamskiej cyfrowej waluty w październiku 2020 r. i  nigeryjskiego eNaira w 2021 r. Do tego dochodzi wschodniokaraibski DCash i chiński e-juan. Według badania BIS ponad 70% banków centralnych bada również CBDC we współpracy z sektorem prywatnym.

cbdc bis raport

Jeśli CBDC jest dobrze zaprojektowane, może oferować dostęp do bezpiecznych, natychmiastowych i wydajnych cyfrowych środków płatniczych dla wszystkich grup ludności, w tym mniej doświadczonych cyfrowo grup społeczeństwa – powiedział w środę członek zarządu Deutsche Bundesbanku, Burkhard Balz. – Byłoby również korzystne, gdyby CBDC wspierało płatności offline. Ludzie skorzystaliby z cyfrowej i opłacalnej alternatywy gotówkowej – dodał.

Spośród 81 przebadanych krajów – reprezentujących 76% światowej populacji – 25 uznano za posiadające „gospodarki zaawansowane”, w tym Stany Zjednoczone i Japonię, z których większość stwierdziła, że ​​stablecoiny powiązane i wspierane przez walutę fiducjarną mają „pewny potencjał” jako środki płatnicze. Dla kontrastu, ponad 60% ogółu respondentów stwierdziło, że kryptowaluty mają „trywialne lub żadne zastosowanie” w płatnościach krajowych, a około 40% odpowiedziało tak samo w przypadku wykorzystania kryptowalut w płatnościach transgranicznych.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
68 539,73 USD-1,12%
Ethereum logo
EthereumETH
3914,03 USD3,35%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,02%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
603,99 USD0,02%
Solana logo
SolanaSOL
165,18 USD-0,43%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3913,85 USD3,34%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,03%
XRP logo
XRPXRP
0,53 USD-2,24%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,17 USD-4,40%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,37 USD0,27%