Salwador uznał BTC za pełnoprawny środek płatniczy

Bitcoin

Ustawa dot. uznania Bitcoina za pełnoprawny środek płatniczy autorstwa prezydenta Nayiba Bukele została uchwalona przez salwadorski parlament. Salwador a BTC […]

Ustawa dot. uznania Bitcoina za pełnoprawny środek płatniczy autorstwa prezydenta Nayiba Bukele została uchwalona przez salwadorski parlament.

Salwador a BTC

Kilka dni temu prezydent Salwadoru ujawnił podczas konferencji Bitcoin 2021 w Miami, że planuje uczynić BTC legalnym środkiem płatniczym w swoim kraju. Pisaliśmy o tym tutaj.

Teraz ustawa prezydenta została przegłosowana w Kongresie kraju.

Prezydent Nayib Bukele przekazał już też, że podpisze stosowną ustawę najpóźniej dzisiaj. Dodał, że zaakceptowanie Bitcoina jako środka płatniczego będzie obowiązkowe dla wszystkich firm w jego kraju.

– [Firmy] Muszą to przyjąć zgodnie z prawem – powiedział. – Jeśli pojedziesz do Meksyku, muszą uznać twoje peso. (…) W przypadku Salwadoru Bitcoin będzie prawnym środkiem płatniczym, podobnie jak dolar amerykański – dodał.

Zapowiedział, że w czwartek spotka się z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Rząd wyda również oficjalny portfel na Bitcoiny i zamierza trzymać 150 milionów dolarów ekwiwalentu w Bitcoinie w funduszu powierniczym w swoim „banku rozwoju”.

Zapytany, czy kraj umieści Bitcoina w swojej rezerwie walutowej, polityk odpowiedział, że dziś nie ma żadnych takich planów, ale nie wyklucza, że takowe powstaną.

Nie wiem, to się bardzo szybko rozwija. Nie wykluczamy posiadania Bitcoina w naszych rezerwach w najbliższej przyszłości – wyjaśnił.

Prezydent powiedział też, że nie myśli o wydobywaniu Bitcoinów przez państwo, ale jest przychylnie nastawiony do idei kopania kryptowalut z wykorzystaniem energii odnawialnej.

salwador btc

Ustawa o BTC

„Celem tego prawa jest uregulowanie Bitcoina jako nieograniczonego prawnego środka płatniczego” – czytamy w ustawie.

Projekt ustawy zawiera też listę interesujących propozycji, takich jak zerowy podatek od zysków kapitałowych od obrotu BTC czy płacenie podatków za pomocą Bitcoinów.

Zgodnie z ustawą państwo zapewni infrastrukturę, która umożliwi użytkownikom Bitcoina natychmiastową konwersję z BTC na USD, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ponadto rząd zapewni „szkolenie i mechanizmy”, aby pomóc obywatelom niezaznajomionym z Bitcoinem korzystanie z kryptowaluty.

Co ciekawe, po najnowszym ogłoszeniu Bukele zmienił swoje zdjęcie profilowe na Twitterze na takie, na którym ma laserowe oczy. To symbol otwarcia się na cyfrowe waluty.

Pomysł Bukele wywołał entuzjazm wielu polityków w całej Ameryce Łacińskiej, którzy są zwolennikami BTC. 7 czerwca paragwajski kongresmen Carlitos Rejala opublikował zdjęcie z laserowymi oczami. Z kolei meksykański senator Eduardo Murat Hinojosa ujawnił, że planuje „promować i proponować ramy prawne dla monet kryptowalutowych w niższej izbie parlamentu Meksyku”.

Do tego dochodzi Gabriel Silva, kongresmen z Panamy, który również zapowiedział, że zamierza przedstawić projekt ustawy, która reguluje rynek kryptowalut w jego kraju.

Tagi
Ameryka Południowa bitcoin kryptowaluty prawo regulacje Salwador

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.