salwador btc

Salwador uznał BTC za pełnoprawny środek płatniczy

Bitcoin
bitbay zonda

Ustawa dot. uznania Bitcoina za pełnoprawny środek płatniczy autorstwa prezydenta Nayiba Bukele została uchwalona przez salwadorski parlament.

Salwador a BTC

Kilka dni temu prezydent Salwadoru ujawnił podczas konferencji Bitcoin 2021 w Miami, że planuje uczynić BTC legalnym środkiem płatniczym w swoim kraju. Pisaliśmy o tym tutaj.

Teraz ustawa prezydenta została przegłosowana w Kongresie kraju.

Prezydent Nayib Bukele przekazał już też, że podpisze stosowną ustawę najpóźniej dzisiaj. Dodał, że zaakceptowanie Bitcoina jako środka płatniczego będzie obowiązkowe dla wszystkich firm w jego kraju.

– [Firmy] Muszą to przyjąć zgodnie z prawem – powiedział. – Jeśli pojedziesz do Meksyku, muszą uznać twoje peso. (…) W przypadku Salwadoru Bitcoin będzie prawnym środkiem płatniczym, podobnie jak dolar amerykański – dodał.

Zapowiedział, że w czwartek spotka się z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Rząd wyda również oficjalny portfel na Bitcoiny i zamierza trzymać 150 milionów dolarów ekwiwalentu w Bitcoinie w funduszu powierniczym w swoim “banku rozwoju”.

Zapytany, czy kraj umieści Bitcoina w swojej rezerwie walutowej, polityk odpowiedział, że dziś nie ma żadnych takich planów, ale nie wyklucza, że takowe powstaną.

Nie wiem, to się bardzo szybko rozwija. Nie wykluczamy posiadania Bitcoina w naszych rezerwach w najbliższej przyszłości – wyjaśnił.

Prezydent powiedział też, że nie myśli o wydobywaniu Bitcoinów przez państwo, ale jest przychylnie nastawiony do idei kopania kryptowalut z wykorzystaniem energii odnawialnej.

salwador btc

Ustawa o BTC

„Celem tego prawa jest uregulowanie Bitcoina jako nieograniczonego prawnego środka płatniczego” – czytamy w ustawie.

Projekt ustawy zawiera też listę interesujących propozycji, takich jak zerowy podatek od zysków kapitałowych od obrotu BTC czy płacenie podatków za pomocą Bitcoinów.

Zgodnie z ustawą państwo zapewni infrastrukturę, która umożliwi użytkownikom Bitcoina natychmiastową konwersję z BTC na USD, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ponadto rząd zapewni „szkolenie i mechanizmy”, aby pomóc obywatelom niezaznajomionym z Bitcoinem korzystanie z kryptowaluty.

Co ciekawe, po najnowszym ogłoszeniu Bukele zmienił swoje zdjęcie profilowe na Twitterze na takie, na którym ma laserowe oczy. To symbol otwarcia się na cyfrowe waluty.

Pomysł Bukele wywołał entuzjazm wielu polityków w całej Ameryce Łacińskiej, którzy są zwolennikami BTC. 7 czerwca paragwajski kongresmen Carlitos Rejala opublikował zdjęcie z laserowymi oczami. Z kolei meksykański senator Eduardo Murat Hinojosa ujawnił, że planuje „promować i proponować ramy prawne dla monet kryptowalutowych w niższej izbie parlamentu Meksyku”.

Do tego dochodzi Gabriel Silva, kongresmen z Panamy, który również zapowiedział, że zamierza przedstawić projekt ustawy, która reguluje rynek kryptowalut w jego kraju.

Tagi
Ameryka Południowa bitcoin kryptowaluty prawo regulacje Salwador

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

BitcoinBTC
20 239,67 USD5,71%
EthereumETH
1155,83 USD9,65%
TetherUSDT
1,00 USD0,00%
USD CoinUSDC
1,00 USD0,00%
Binance CoinBNB
233,38 USD7,46%
Binance USDBUSD
1,00 USD0,00%
XRPXRP
0,33 USD2,88%
CardanoADA
0,47 USD3,65%
SolanaSOL
35,71 USD8,45%
HEXHEX
0,04 USD10,36%
DogecoinDOGE
0,07 USD3,67%
DaiDAI
1,00 USD-0,14%
TRONTRX
0,07 USD3,79%
PolkadotDOT
7,04 USD4,41%
LEO TokenLEO
5,76 USD-1,97%
Wrapped BitcoinWBTC
20 317,87 USD6,03%
Shiba InuSHIB
0,00 USD5,23%
AvalancheAVAX
18,02 USD7,18%
Lido Staked EtherSTETH
1119,18 USD9,70%
PolygonMATIC
0,53 USD14,50%