za
Republika Środkowoafrykańska

Republika Środkowoafrykańska uznaje bitcoina za środek płatniczy

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Republika Środkowoafrykańska stała się pierwszym krajem w Afryce, który uznał bitcoina jako walutę służącą do płatności. Zgromadzenie Narodowe jednogłośnie przyjęło ustawę, która ma pomóc “w urzeczywistnieniu krajowego planu naprawy gospodarczej i budowania pokoju”.

Republika Środkowoafrykańska otwarta na bitcoina

Minister gospodarki cyfrowej, usług pocztowych i telekomunikacji kraju, Gourna Zacko oraz minister finansów i budżetu, Calixte Nganongo, zainicjowali i przedłożyli projekt ustawy ustanawiającej zarówno ramy prawne dla regulacji pierwotnej kryptowaluty, jak i uznające bitcoina za oficjalną walutę w Republice Środkowoafrykańskiej.

Jak podaje Forbes, pokazuje to, że “Republika Środkowoafrykańska zmierza w kierunku nowej, awangardowej ścieżki rozwoju i wyników gospodarczych, a także dynamicznej dziedziny, popularnej wśród inwestorów na całym świecie“. Forbes dodał, że bitcoin jest obecny na rynku jako “pełnoprawne aktywo w portfelach największych na świecie graczy finansowych”.

Republika Środkowoafrykańska

Inicjatywa ta całkowicie przekształci infrastrukturę cyfrową kraju poprzez zastosowanie innowacji technologicznych opartych na blockchainie, które są niezbędne do realizacji projektu.

Inwestowanie w kryptowaluty przynosi korzyści milionom użytkowników, co zrozumiała nawet opozycja [w kraju]. Początkowo krytyczne wobec projektu grupy parlamentarne, Mouvement Cœurs Unis (MCU) i Mouvement National des Indépendants (MOUNI), głosowały za poparciem najlepiej pojętego interesu narodu, aby skorzystać z dobrobytu i stabilności

– dodaje Forbes.

Salwador był pierwszy

Warto przypomnieć, że już w 2021 r. na podobny krok zdecydował się Salwador, który uznał BTC za środek płatniczy obowiązujący w kraju. Była to inicjatywa prezydenta Nayiba Bukele, która ostatecznie została przegłosowana przez salwadorski parlament. Warto zauważyć, że decyzja ta spotkała się jednak z krytyką opozycji. Pomysł nie spodobał się lewicy. Krytykował go też Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który uznał wizję Bukele za bardzo ryzykowną dla gospodarki.

Jak widać, dzieje się to, o czym jeszcze dwa lata temu mało kto marzył. Kolejny kraj akceptuje BTC i uznaje kryptowalutę za środek płatniczy. Decydują się na to jak na razie biedniejsze kraje. Te o stabilniejszych gospodarkach pracują nad swoimi cyfrowymi walutami.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.