za
Ministrowie finansów MiCA

Ministrowie finansów Unii Europejskiej przegłosowali MiCA

Binance Launchpool

Ministrowie finansów krajów Unii Europejskiej jednogłośnie przegłosowali rozporządzenie MiCA

MiCA przegłosowane przez ministrów finansów

Rada ds. Gospodarczych i Finansowych Unii Europejskiej — składająca się z ministrów finansów wszystkich państw członkowskich — dała zielone światło długo oczekiwanemu rozporządzeniu MiCA. Politycy przegłosowali je 16 maja. Wszyscy ministrowie finansów z państw członkowskich zagłosowali za regulacją oraz poprawkami do kilku rozporządzeń i dyrektyw odnoszących się do nowych przepisów.

W związku z przegłosowaniem MiCA, Parlament Europejski przyjął również dwa kolejne akty prawne. W tym rozporządzenie w sprawie informacji towarzyszących transferom funduszy i niektórych aktywów kryptowalutowych.

Parlament Europejski formalnie przegłosował przepisy MiCA 20 kwietnia, torując drogę do ostatecznego zatwierdzenia ich przez Radę Europejską.

Nowe unijne regulacje to jasne wytyczne i wymagania dotyczące korzystania z kryptowalut oraz powiązanych z nimi usług. Będą obowiązywały na terenie całej Unii Europejskiej. Zakres przepisów obejmuje szereg aktywów: kryptowaluty, tokeny a także stablecoiny.

Ministrowie finansów MiCA

Dalsza część procesu legislacyjnego

Kolejnym krokiem w długim procesie legislacyjnym, którego celem jest uczynienie MiCA prawem UE, jest opublikowanie projektu ustawy w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. MiCA wejdzie w życie w ciągu roku, co oznacza, że przepisy ostatecznie zaczną obowiązywać dopiero w połowie 2024 roku.

Komisja Europejska po raz pierwszy zaproponowała MiCA we wrześniu 2020 r. Regulacje wywołały jednak pewne kontrowersje i trzeba było je dopracować. Ostatecznie nowe europejskie ustawodawstwo zostało ciepło przyjęte zarówno przez dostawców usług kryptowalutowych, jak i zwolenników blockchaina. MiCA tworzy bowiem jednolite środowisko rynkowe w całej UE – zarówno w zakresie wymogów regulacyjnych, jak i procedur operacyjnych. Kluczowe elementy to wymogi dotyczące rejestracji i autoryzacji dla emitentów kryptowalut, giełd i twórców portfeli. Emitenci stablecoinów muszą spełniać określone wymagania w zakresie bezpieczeństwa i ograniczania ryzyka, podczas gdy firmy świadczące usługi przechowywania kryptowalut są zobligowane do zapewniania klientom środków bezpieczeństwa, które mają zaradzić potencjalnym awariom czy atakom.

Ustawodawstwo zapewnia również ramy zapobiegające nadużyciom na rynku, wykorzystywaniu informacji poufnych i manipulacjom w przestrzeni kryptowalut.

Więcej na temat MiCA przeczytacie w artykule MiCA – szansa czy zagrożenie dla rynku kryptowalut?.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności