za

Parlament Europejski przegłosował MiCA

Markets in Crypto Assets (MiCA), pakiet regulacyjny rynku kryptowalut Unii Europejskiej, ma wejść w pełni w życie w 2025 roku. Parlament Europejski zatwierdził projekt przepisów zdecydowaną większością głosów.

Surowe przepisy są bardzo potrzebne

Parlament Europejski przegłosował MiCA. Za było 517 europosłów, zaś przeciw tylko 38. Deputowani przegłosowali również osobne prawo wymagające od operatorów z rynku aktywów cyfrowych identyfikacji swoich klientów w przypadku niemal każdego transferu ich środków. Ma to zapobiec praniu pieniędzy. Będzie to miało zastosowanie do transferów o wartości powyżej 1000 EUR (około 1100 USD). Nie obejmuje transakcji zachodzących między osobami fizycznymi.

Mairead McGuinness, europejska komisarz ds. stabilności finansowej, usług finansowych i rynków kapitałowych, pochwaliła przepisy MiCA i określiła je jako „pierwsze na świecie kompleksowe regulacje dotyczące kryptowalut”. Powiedziała, że takie standardy są niezbędne ze względu na liczne problemy, które dotknęły branżę w zeszłym roku.

Wprowadzamy zabezpieczenia, które uniemożliwiają firmom działającym na rynku UE angażowanie się w niektóre praktyki, które doprowadziły wcześniej do upadku niektórych operatorów z rynku kryptowalut. Jak widzieliśmy w ostatnich miesiącach, rygorystyczne zasady i nadzór są bardzo potrzebne, ponieważ obserwowaliśmy upadki takich projektów jak FTX, Terra Luna, Celsius i Voyager

– powiedziała.

Tak jak wspomnieliśmy, przepisy wejdą w życie od stycznia 2025 r.

Po wdrożeniu MiCA UE będzie wymagać od każdej firmy oferującej usługi związane z kryptowalutami rejestracji w jednym z państw członkowskich wspólnoty. Da to dostęp takiemu podmiotowi do wszystkich rynków UE. Europejski Urząd Nadzoru Bankowego i Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych będą odpowiedzialne za kontrolowanie kryptowalutowych platform, w tym za wymaganie od nich, by posiadały odpowiednie procedury zarządzania ryzykiem.

Ujednolicone ramy regulacyjne w całej UE prawdopodobnie sprawią, że wspólnota stanie się bardziej atrakcyjna dla firm zajmujących się aktywami cyfrowymi i wywrze presję na inne jurysdykcje, aby poszły w te jej ślady.

mica

CZ chwali MiCA

Wiele osób z branży mówiło w ciągu ostatnich kilku miesięcy, że nałożenie nadzoru na sektor kryptowalut jest koniecznością. W niedawnym tweecie Changpeng Zhao – dyrektor generalny Binance, lepiej znany jako CZ – pochwalił obecny, nowy ruch UE, argumentując, że zapewnia on większą ochronę konsumentów i sprzyja innowacjom.

Parlament Europejski przegłosował MiCA.

Oznacza to, że jeden z największych rynków na świecie wprowadza dostosowane przepisy dotyczące kryptowalut, aby chronić użytkowników i wspierać innowacje

– napisał w social mediach.

Drobne szczegóły będą miały znaczenie, ale ogólnie uważamy, że jest to pragmatyczne rozwiązanie…

— dodał.

Z kolei Brian Armstrong – dyrektor generalny Coinbase – zaapelował niedawno do władz USA o uregulowanie rynku kryptowalut. W przeciwnym razie, jego zdaniem, Amerykanie zobaczą exodus innowacyjnych firm, które przeniosą się do Azji lub Europy.

Więcej na temat MiCA przeczytacie w artykule “MiCA – szansa czy zagrożenie dla rynku kryptowalut?”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności