za

Irak zakazuje używania dolarów amerykańskich

Rząd Iraku wydał 14 maja zakaz używania dolara amerykańskiego przy przeprowadzaniu transakcji biznesowych. Ban ma na celu zwiększenie wykorzystania dinara irackiego, waluty fiducjarnej kraju, oraz zmniejszenie wpływów USA w Iraku.

Irak wydaje zakaz przeprowadzania transakcji w dolarach amerykańskich

Irackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało zakaz używania dolara amerykańskiego do przeprowadzania transakcji osobistych i biznesowych w kraju. Według lokalnych doniesień zakaz, który został wprowadzony w niedzielę, ma na celu zwiększenie używania lokalnej waluty, irackiego dinara. Ma także ograniczyć postępującą dolaryzację gospodarki Iraku. Chodzi też o zmniejszenie różnicy między oficjalnym kursem oferowanym przez rząd, a kursem oferowanym na czarnym rynku, który napędza wzrost cen.

Ministerstwo stwierdziło:

Dinar jest walutą narodową w Iraku. Twoje zobowiązanie do zawierania transakcji w nim zamiast w obcych walutach zwiększa suwerenność i gospodarkę kraju.

Resort zauważył też, że handel walutami innymi niż dinar iracki jest karalny. Co więcej, zobowiązuje się „pociągnąć do odpowiedzialności każdego, kto próbuje osłabić irackiego dinara i gospodarkę”.

Irak dolar

Kary za złamanie prawa

W celu egzekwowania tego zakazu Dyrekcja ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zwróciła się do handlowców o podpisanie zobowiązań zapewniających, że będą prowadzić działalność wyłącznie za pomocą irackiego dinara. Generał Hussein Al Tamimi, który kieruje tymi działaniami, wyjaśnił, że osoby naruszające zasady zapłacą grzywnę w wysokości miliona irackich dinarów (około 680 USD). Jeśli ktoś złamie prawo kolejny raz, czekają go surowsze kary. W tym także pozbawienie wolności. Al Tamimi stwierdził, że “jeżeli sprawca będzie to powtarzał [tj. płacił dolarami], grozi mu kara pozbawienia wolności do roku oraz grzywna w wysokości miliona dinarów irackich. W przypadku trzeciego naruszenia [prawa] ta kara zostanie podwojona, a licencja na prowadzenie działalności zostanie” anulowana.

W tle trwa też wojna z czarnym rynkiem. Ministerstwo wysłało w teren tajnych funkcjonariuszy. Według lokalnych doniesień prasowych dokonano już pewnych aresztowań osób, które płaciły i przyjmowały dolary USA.

Ma to jednak wpływ na działalność obywateli Iraku. Ci potrzebują bowiem dolarów na zakup nieruchomości i samochodów, ponieważ właściciele żądają zapłaty za te przedmioty w obcej walucie. Na oficjalnych rynkach dolary amerykańskie są rzadkością, a obywatele muszą spełnić szereg wymagań, aby je otrzymać.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności