za

MFW uważa, że rządy w Afryce powinny szybko uregulować rynek kryptowalut

robinhood aplikacja rejestracja

Upadek giełdy FTX jest jednym z powodów, dla których afrykańskie kraje powinny zacząć szybko regulować rynek kryptowalut, uważa Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

MFW: uregulujcie rynek kryptowalut!

MFW wzywa do regulacji rynku kryptowalut w Afryce, jednego z najszybciej rozwijających się rynków na świecie – poinformowano 22 listopada.

Wśród powodów, dla których kraje tego regionu powinny przyjąć regulacje, fundusz wymienił upadek FTX i zmienność cen kryptowalut, co „pobudza ponowne wezwania do większej ochrony konsumentów i regulacji branży”.

Dodano, że „ryzyko związane z aktywami kryptowalutowymi jest oczywiste” i „czas na uregulowanie” tego rynku, by znaleźć równowagę między minimalizacją ryzyka a maksymalizacją innowacji. W oparciu o Regionalne Perspektywy Gospodarcze dla Afryki Subsaharyjskiej z października 2022 r. zauważono, że ​​„ryzyko będzie znacznie większe, jeśli kryptowaluty zostaną przyjęte jako prawny środek płatniczy”, co stworzy zagrożenie dla finansów publicznych.

Decydenci obawiają się również, że kryptowaluty mogą być wykorzystywane do nielegalnego transferu funduszy z regionu i obchodzenia lokalnych przepisów w celu zapobiegania odpływowi kapitału. Powszechne stosowanie kryptowalut może również osłabić skuteczność polityki pieniężnej, stwarzając ryzyko dla stabilności finansowej i makroekonomicznej

– czytamy dalej.

Afryka a kryptowaluty

Według danych MFW aż 25% krajów Afryki Subsaharyjskiej formalnie uregulowało już rynek kryptowalut, a dwie trzecie wprowadziło pewne ograniczenia. Z drugiej strony Kamerun, Etiopia, Lesotho, Sierra Leone, Tanzania i Republika Konga zakazały używania cyfrowych aktywów – to 20% krajów Afryki Subsaharyjskiej. Najwięcej użytkowników BTC w regionie mieszka w Kenii, Nigerii i RPA.

Według danych firmy analitycznej Chainalysis między lipcem 2020 r. a czerwcem 2021 r. wartość afrykańskiego rynku kryptowalutowego wzrosła o ponad 1200%, przy wysokiej adopcji w Kenii, RPA, Nigerii i Tanzanii.

Z kolei Ghana testuje swoją cyfrową walutę banku centralnego (CBDC). Według Kwame Oppong, dyrektora Banku Ghany, inicjatywa tego kraju ma na celu wspieranie integracji finansowej. Ghana ma potencjał do osiągnięcia poziomów adopcji kryptowalut podobnych do Kenii i Nigerii, krajów, które zajęły 11. i 19. miejsce w Global Crypto Adoption Index firmy Chainalysis.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności