za
Afryka kryptowaluty

Afryka i kryptowaluty: na kontynencie rośnie zainteresowanie cyfrowymi aktywami

2021-09-16
Kryptowaluty
Nexo Earn Aplikacja

Według Chainalysis zainteresowanie kryptowalutami w Afryce rośnie niemal z każdym dniem. Zdaniem mediów to już więcej niż trend i moda – to gospodarcza konieczność.

Afryka a kryptowaluty

Według analizy Chainalysis, rynek kryptowalut w Afryce nie tylko wzrósł w skali roku o ponad 1200%, ale również region ten może się pochwalić jednym z najwyższych na świecie współczynnikiem adopcji. Liderami na tym polu są takie kraje jak: Kenia, Nigeria, RPA i Tanzania.

Wzrost adopcji kryptowalut w Afryce był najmocniejszy w gronie detalistów i handlowców nieinstytucjonalnych, co wyraźnie kontrastuje z krajobrazem w krajach rozwiniętych, w których to inwestycje instytucjonalne mają fundamentalne znaczenie dla ekosystemu.

Handel Peer to Peer także jest niezwykle popularny w Afryce — o wiele bardziej niż w pozostałej części świata. Chainalysis podaje transakcje P2P jako główny czynnik adopcji kryptowalut.

Afryka kryptowaluty

Dlaczego Afryka kocha kryptowaluty?

Chainalysis wyjaśnia, że ​​platformy P2P zaczęły wręcz przejmować klientów z rynku giełd takich jak Binance. Według Adedeji Owonibi, dyrektora generalnego i założyciela nigeryjskiej firmy konsultingowej Convexity, scentralizowane giełdy, takie jak Binance, stają się coraz mniej popularne, ponieważ mieszkańcy kontynentu coraz mocniej interesują się takimi projektami jak np. Paxful (popularna platforma P2P).

Biorąc pod uwagę, że kontynent jest zdominowany przez populację osób nieposiadających kont w bankach, korzystanie z platform P2P stało się łatwym sposobem realizowania wewnętrznego przepływu środków. W raporcie dodano, że prawie 96% transferów kryptowalut w Afryce jest związanych z rynkiem przekazów pieniężnych.

Chainalysis twierdzi, że wykorzystanie bitcoina i innych kryptowalut zrekompensowało wysokie koszty związane z przelewami międzynarodowymi, jakie obowiązują w Afryce. Artur Schaback, dyrektor operacyjny Paxful, wyjaśnił Chainalysis, że oprócz kosztów transferu środków istnieją ograniczenia prawne, które mieszkańcy Afryki mogą obejść dzięki kryptowalutom.

– Jeśli rząd ściśle ogranicza ilość pieniędzy, które ludzie mogą wysyłać za granicę, [obywatele] będą kreatywni i zwrócą się ku kryptowalutom. Na wielu z tych rynków ludzie nie mogą wysyłać pieniędzy ze swoich kont bankowych na scentralizowaną giełdę, więc polegają na P2P – powiedział.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności