Blockchain Solana przestał przetwarzać transakcje

Blockchain Kryptowaluty

Główna sieć projektu Solana przestała nagle przetwarzać transakcje. Popularny blockchain parę godzin temu w wyniku awarii zatrzymał się przestając przetwarzać […]

Główna sieć projektu Solana przestała nagle przetwarzać transakcje. Popularny blockchain parę godzin temu w wyniku awarii zatrzymał się przestając przetwarzać transakcje. Ostatecznie sieć zaczęła ponownie działać. Co jednak miało miejsce?

Blockchain Solana ma problemy?

Jak przekazał na Twitterze Solana Status, główna sieć projektu Solana zaczęła niespodziewanie doświadczać „przerywanej niestabilności”. Miało to miejsce kilka godzin temu. Programiści zaczęli szybko sprawdzać, co miało miejsce. Jako powód awarii podano „wyczerpanie zasobów”. Według dyrektora generalnego Solany, Anatolija Jakowenko, wszystko zostało spowodowane przez „boty Raydium IDO”.  

Raydium to tzw. „animator rynku” (innymi słowy: dostawca płynności), który jest zbudowany na bazie technologii Solany. Jak widać, jego system doprowadził do awarii całej sieci.

Po ponownym uruchomieniu sieć beta mainnetu Solana znów działa poprawnie.

Społeczność walidatorów Solana pomyślnie zakończyła ponowne uruchomienie Mainnet Beta po aktualizacji do wersji 1.6.25. Dappsy, eksploratory bloków i systemy wspierające zostaną przywrócone w ciągu najbliższych kilku godzin, po czym należy spodziewać się przywrócenia pełnej funkcjonalności

– podało na Twitterze SolanaStatus.

Warto dodać, że sieć doświadczyła już „przerywanego spadku wydajności” przez około godzinę na początku tego miesiąca. Wtedy problem rozwiązano jednak szybciej niż teraz.

blockchain solana

Podobny problem Arbitrum

Tymczasem Arbitrum, protokół drugiej warstwy zaprojektowany tak, by pomóc w skalowaniu łańcucha Ethereum, doznał awarii w tym samym czasie, co sieć Solana. Co ciekawe, zespół pracujący nad Arbitrum przekazał później informację, że sieć została w pełni przywrócona, ale wiele osób nadal zgłasza, że pewien problem jednak występuje.

Pomimo problemów obu sieci, cena zarówno SOL, jak i ETH mocno nie spadła.  Za 1 ETH na giełdach kryptowalut należy zapłacić ok. 3 400 USD, co przekłada się wręcz na skok kursu o ok. 3 proc. w skali 24 h i 2,5 proc. w ciągu 7 dni. Z kolei 1 SOL kosztuje ok. 3 proc. więcej niż tydzień temu i tylko ok. 2 proc. mniej niż dobę temu.

W tym samym czasie bitcoin przebił ponownie poziom 47 000 USD i teraz kosztuje 47 149 USD. Oznacza to skok ceny o 3 proc., licząc od wczoraj.

Tagi
awaria Blockchain Blockchain Solana Solana technologia blockchain

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.