Walmart chce ukarania osoby, która zmanipulowała kurs litecoina

Kryptowaluty

Ktoś zarobił dużo pieniędzy na rozpowszechnianiu fałszywej informacji o rzekomym partnerstwie między litecoinem a Walmartem. Co teraz grozi takiej osoby, […]

Ktoś zarobił dużo pieniędzy na rozpowszechnianiu fałszywej informacji o rzekomym partnerstwie między litecoinem a Walmartem. Co teraz grozi takiej osoby, jeśli zostanie zatrzymana?

Litecoin, Walmart i fake news

Przypomnijmy, że na początku tego tygodnia w sieci pojawił się fake news, który informował, że Walmart umożliwi płacenie za swoje towary litecoinami. W efekcie kurs LTC znacznie wystrzelił. Po zdementowaniu tej plotki cena równie dynamicznie spadła. Pisaliśmy o tym tutaj.

Według informacji Reutersa, Walmart Inc wszczął dochodzenie w sprawie fałszywych wiadomości, które rozprzestrzeniły się w sieci i mediach za pośrednictwem dystrybutora komunikatów prasowych Globe Newswire. Ta druga firma przekazała, że będzie współpracować z odpowiednimi służbami w celu zbadania afery.

litecoin walmart

Kara więzienia?

Co grozi osobom, które stały za fake newsem?

Zgodnie z ustawą o papierach wartościowych z 1933 r. i ustawą o giełdzie papierów wartościowych z 1934 r. osoba, która jest zamieszana w oszustwa związane z papierami wartościowymi, jeśli tylko umyślnie angażuje się w tego typu oszukańcze praktyki mające na celu manipulowanie rynkami finansowymi lub nakłanianie inwestorów do podejmowania decyzji dotyczących inwestycji finansowych na podstawie fałszywych informacji, może nawet trafić do więzienia. Grozi jej wtedy do 5 lat pozbawienia wolności i/lub grzywna do 5 milionów dolarów.

Według oficjalnej wersji, osoba, która przekazała notatkę Globe Newswire, twierdziła, że jest pracownikiem Walmart. Nikt nie dostrzegł tego, że oszust napisał jednak komunikat prasowy jako Walmart-corp.com, a nie Walmart Inc..

Wiadomość o akceptacji LTC miała niewielki wpływ na akcje Walmart, ale mocno wpłynęła na wycenę litecoina i całego rynku kryptowalut, który w ciągu paru minut mocno urósł.  Bitcoin osiągnął kurs 47 000 USD, a LTC zdrożało do 240 USD. W sumie cały rynek zyskał aż 80 miliardów dolarów w ciągu kilku minut. Sprawa zakończyła się jednak sporym spadkiem cen.

Jak dotąd ani Walmart, ani Global Newswire nie ujawniły, jakie działania zamierzają podjąć, by rozwiązać sprawę.

Aktualny kurs bitcoina i innych kryptowalut możesz zawsze sprawdzić w zakładkach: kurs bitcoina i kurs kryptowalut na stronie bitcoin.pl. Miejsce, w którym możesz kupić BTC i inne monety, to m.in. giełda kryptowalut BitBay.net. Jeśli nie masz jeszcze konta na BitBay, z tego artykułu dowiesz się jak możesz je sprawnie utworzyć: LINK.

Tagi
cena ltc litecoin litecoin walmart ltc Walmart

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.