za
Fidenza

Twórca kolekcji NFT Fidenza zarzuca projektowi SolBlocks plagiat

2021-09-16
NFT
Binance Launchpool

Tyler Hobbs, twórca popularnej serii NFT Fidenza, skrytykował pewien projekt oparty na Blockchainie. Powodem jest nielegalne wykorzystanie kodu jego autorstwa do tworzenia podróbek dzieł sztuki.

Kolekcja Fidenza i podróbki dzieł sztuki

Seria Fidenza to wyselekcjonowany zbiór 999 NFT, opartych na Art Blocks — platformie zbudowanej na bazie Ethereum. Ta pomaga tworzyć stokenizowane cyfrowe dzieła sztuki generowane komputerowo. Hobbs napisał kod, który generuje duplikaty unikalnych prac, wykorzystując jako dane wejściowe losowy hash transakcji kupującego. Sprzedał dzięki temu jak dotąd 999 cyfrowych podróbek za 400 000 dolarów i od tego czasu zarobił ponad 4 miliony dolarów w prowizjach od sprzedaży.

Teraz kod został jednak użyty bez jego pozwolenia do wygenerowania grafik dla projektu NFT o nazwie „SolBlocks”.

Podczas gdy SolBlocks podkreślał, że jego NFT nie są kopiami kolekcji Fidenza, Hobbs twierdzi, że jest zgoła inaczej.

To nie tylko niesmaczne jak diabli, ale to także nieautoryzowane komercyjne wykorzystanie mojego programu. Proszę, przestańcie – grzmiał.

Fidenza

Niejako w odpowiedzi SolBlocks opublikowało w sieci kilka przykładowych dzieł sztuki, które mimo wszystko wyglądają bardzo podobnie do tych z kolekcji Fidenza. Chociaż nie są to bezpośrednie kopie, nie trudno dostrzec podobieństw.

Pytanie brzmi teraz: gdzie w świecie sztuki kończy się inspiracja, a zaczyna plagiat. Tu sprawa jest dodatkowo skomplikowana, bo mówimy o grafikach, które tworzy program komputerowy, a nie człowiek.

To nie są kopie!

SolBlocks podkreśla jednak, że nie kopiuje dzieł sztuki Hobbsa. By załagodzić sprawę, projekt zgodził się jednak na podzielenie się z nim dochodami ze sprzedaży.

Na pewno nie są to kopie. Są to nowe [grafiki], wszyscy to powiedzieli — nowe hashe = nowe dzieła sztuki. Nie mówimy jednak, że nie jesteśmy piratami kodu Hobbsa. Ale przynajmniej jesteśmy uczciwymi piratami. Oficjalnie zdecydowaliśmy się podzielić częścią wszystkich dochodów z artystami, których kod wykorzystujemy

– przekazali twórcy SolBlocks.

Magazyn Cointelegraph rozmawiał z Hobbsem jeszcze przed tym incydentem. On sam był wyraźnie przygotowany na to, że coś takiego może wystąpić na pewnym etapie rozwoju jego projektu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
57 333,86 USD-4,31%
Ethereum logo
EthereumETH
2914,26 USD-2,47%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,04%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
550,30 USD-3,68%
Solana logo
SolanaSOL
130,22 USD3,87%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,06%
XRP logo
XRPXRP
0,51 USD2,64%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2910,84 USD-2,55%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,13 USD-3,09%
Toncoin logo
ToncoinTON
4,74 USD-6,21%