za
stablecoiny jak kupić na binance

Jak kupić stablecoiny za pomocą karty w 5 prostych krokach?

Stablecoiny powstały jako odpowiedź na problem znacznych wahań na rynku kryptowalut. Umożliwiają zabezpieczenie wartości środków w okolicznościach bessy, ale mogą być też wygodnym rozwiązaniem dla osób dokonujących transferów, którym zależy na przesłaniu środku o określonej wartości, odnoszącej się np. do dolara amerykańskiego (USD). Jednym z takich stablecoinów jest np. BUSD, czyli token stworzony przez giełdę Binance. W dzisiejszym artykule pokażemy Ci jak w 5 prostych krokach kupić stablecoiny na tej giełdzie za pomocą karty debetowej/kredytowej. Najpierw jednak wyjaśnimy czym one są i na jakie rodzaje się dzielą.

Co to są stablecoiny?

Tradycyjne kryptowaluty, takie jak bitcoin i ether mają niewątpliwie wiele zalet. Wśród nich możemy wymienić wysoki poziom decentralizacji oraz brak pośredników przy dokonywaniu transakcji. Niemniej posiadają one także cechy, które dla niektórych użytkowników mogą stanowić barierę. Wśród nich często wymieniana jest stosunkowo duża zmienność kursu. Na ogół ludzie oczekują bowiem, że będą wiedzieli, ile ich pieniądze będą warte jutro, za tydzień czy za rok (chociaż galopująca inflacja tradycyjnych walut może również destruktywnie wpływać na wartość środków przechowywanych na kontach bankowych.

Stablecoin, według założeń, to rodzaj kryptowaluty, której wartość jest powiązana z danym aktywem – np. walutą fiat (USD, EUR, itp.) czy towarem (złoto, srebro, itp.).

Rodzaje stablecoinów

Generalnie stablecoiny można podzielić na cztery rodzaje. Ze względu na sposób w jaki są one zabezpieczane oraz aktywa, których cenę starają się odwzorowywać.

  • Stablecoiny zabezpieczone towarami – Stablecoiny zabezpieczone towarami to monety wyemitowane na blockchainie, które reprezentują wartość danego towaru. Do ich zabezpieczenia wykorzystuje się aktywa fizyczne, takie jak np. metale szlachetne, ropa naftowa czy nieruchomości. Tego typu stablecoiny pozwalają na inwestowanie w rzeczy, które na poziomie lokalnym mogłyby być niedostępne. Zakup sztabki złota i jego późniejsze przechowywanie może być trudne i kosztowne. Niemniej jednak kupując np. PAX Gold proces ten staje się dużo prostszy.
  • Stablecoiny walutowe – Stablecoiny walutowe są powiązane z wartością waluty fiat, np. dolara. Firma emitująca tego typu token zazwyczaj tworzy rezerwy, w której na każdy stablecoin przypada jego równowartość w gotówce lub jej ekwiwalentach. Podmiot stojący za stablecoinem walutowym jest scentralizowany. Oznacza to, że nawiązuje on współpracę z organami regulacyjnymi, aby utrzymać zgodność z przepisami. Co więcej, w ekstremalnych sytuacjach, może nawet zamrozić środki, np. pomagając w ten sposób organom ścigania (co jednak nie będzie zmartwieniem dla uczciwych użytkowników). Przykładem stablecoina walutowego może być USDT, USDC oraz BUSD.
  • Stablecoiny algorytmiczne – Algorytmiczne stablecoiny to takie, których powiązanie z danym aktywem opiera się na złożonych algorytmach. Wszystko równoważy się za pomocą smart kontraktów oraz popytu. Algorytm obniży liczbę tokenów w obiegu, gdy cena tokena spadnie poniżej kursu waluty fiat. Alternatywnie, jeśli go przekroczy, wyemituje nowe tokeny, zmniejszając wartość stablecoina. Niestety, tego typu monety często tracą tzw. “peg”, czyli powiązanie z bazowym aktywem, którego kurs odzwierciedlają. Przykładem algorytmicznego stablecoina jest UST, który w zeszłym miesiącu doprowadził do kompletnego upadku ekosystemu Terra.
  • Stablecoiny kryptowalutowe – Stablecoiny kryptowalutowe to monety zabezpieczone innymi kryptowalutami. Zazwyczaj odwzorowują one cenę aktywa, które je zabezpiecza. Po co więc są one tworzone? Najczęściej po to, aby wykorzystać daną kryptowalutę na innym łańcuchu. Na przykład Wrapped Bitcoin (WBTC) to stablecoin zabezpieczony Bitcoinem, emitowany na blockchainie Ethereum.

Jakie zalety mają stablecoiny?

Stablecoiny mają sporo cech, które mogą być pomocne dla części użytkowników kryptowalut. Najważniejsze z nich to:

  • Stabilność – Wartość stablecoinów utrzymywana jest na stabilnym poziomie. Dzięki temu inwestorzy mogą zachować wartość swoich inwestycji podczas zawirowań na rynku.
  • Brak potrzeby wychodzenia do tradycyjnych walut – Inwestorzy za pomocą stablecoinów mogą wyjść z rynku bez faktycznej wymiany kryptowalut na fiaty. Cały proces trwa zaledwie kilka sekund, nie powstaje obowiązek podatkowy (przynajmniej w Polsce), a co więcej kiedy sytuacja staje się sprzyjająca, mogą znowu łatwo na niego wrócić.
  • Płynność i wolumen – Stablecoiny mają ogromny wpływ na płynność i wolumen rynku kryptowalut. Świetnie widać to na przykładzie USDT, który zazwyczaj przetwarza większe wolumeny niż inne cyfrowe aktywa. Dzięki wysokiej płynności inwestorzy mogą sprawniej dokonywać transakcji.

Jakie są najpopularniejsze stablecoiny? – TOP 3

  • Tether (USDT) – Tether to najstarszy stablecoin, który zadebiutował jeszcze w 2014 roku. Obecnie jest to trzecia największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej. Wartość USDT jest powiązana 1 do 1 z dolarem amerykańskim. Firma stojąca za tym stablecoinem twierdzi, że każda jego jednostka jest zabezpieczona gotówką lub jej ekwiwalentem. Niemniej jednak sprawa ta od dawien dawna jest mocno kontrowersyjna.
  • USD Coin (USDC) – USD Coin jest drugim największym stablecoinem i czwartą największą kryptowalutą pod względem kapitalizacji. Projekt zadebiutował w 2018 roku. Pieczę nad nim sprawuje firma Circle oraz Coinbase za pośrednictwem konsorcjum Centre. USDC (według audytów) jest zabezpieczony gotówką, jej ekwiwalentami oraz amerykańskimi obligacjami skarbowymi.
  • Binance USD (BUSD) – Binance USD to stablecoin stworzony przez największą giełdę kryptowalut na świecie – Binance. W przeciwieństwie do swoich konkurentów, BUSD jest zatwierdzony przez Departament Usług Finansowych Stanu Nowy Jork (NYDFS). Stablecoin ten jest także wspierany przez gotówkę i jej ekwiwalenty. Historycznie jego wartość najrzadziej “odklejała się” od dolara amerykańskiego.

Jak kupić stablecoiny na Binance za pomocą karty?

Zakup stablecoinów kartą na Binance jest bardzo prosty. W zasadzie wszystko wygląda analogicznie jak w naszym innym przewodniku: Jak kupić kryptowaluty kartą kredytową lub debetową w 5 prostych krokach?  Po pierwsze musisz posiadać konto na Binance. Jeśli jeszcze go nie posiadasz, możesz je założyć pod tym linkiem postępując według instrukcji z naszego innego poradnika, który znajdziesz tutaj. Kiedy już założysz konto i przejdziesz weryfikację KYC, reszta sprowadza się do wykonania kilku prostych kroków. Oto one:

Krok 1: Najedź kursorem na “Kup Kryptowaluty” u góry strony, a następnie kliknij “Karta kredytowa/debetowa”. Możesz też po prostu kliknąć w ten link, a zostaniesz przeniesiony odrazu w odpowiednie miejsce.

1

Krok 2: Teraz wybierz walutę fiducjarną, za pomocą której chcesz zrobić zakupy oraz stablecoina, którego chcesz kupić. Binance pozwala na zakup BUSD, USDT oraz USDC. Niestety, póki co nie ma możliwości wyboru polskiej złotówki, tak więc musisz skorzystać z np. euro lub dolara.

Krok 3: Teraz musisz dodać nową kartę. W tym celu kliknij “Dodaj nową kartę”, wprowadź odpowiednie dane i ponownie “Dodaj kartę”.

Krok 4: Kliknij “Kontynuuj”. W tym momencie powinny wyświetlić się szczegóły dotyczące transakcji. Sprawdź czy wszystko się zgadza, a jeśli tak potwierdź zlecenie.

Krok 5: Teraz pozostało Ci potwierdzić płatność po stronie banku. Gdy tylko to zrobisz zakupione stablecoiny pojawią się w twoim portfelu spot Binance!

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności