za
Upadek Terra mógł zakończyć się kryptowalutowym Lehman Brothers

Upadek Terra mógł zakończyć się kryptowalutowym Lehman Brothers

Rynki kryptowalutowe były w ostatnim tygodniu świadkami historycznego chaosu oraz zmienności, w których główną rolę odegrały kursy dwóch stablecoinów: TerraUSD (UST) i Tether (USDT). W ciągu zaledwie kilku dni te dwa aktywa cyfrowe znajdujące się w pierwszej dziesiątce pod względem kapitalizacji rynkowej (LUNA i UST) straciły prawie 40 miliardów dolarów wartości, wywołując przez chwilę obawy, że może to wywołać szerszą falę destabilizacji całego ekosystemu kryptowalut.

O upadku Terra powiedziano już wiele, nie chcę więc wymyślać koła na nowo, a uporządkować najważniejsze informacje w porządku chronologicznym i pokazać kilka ciekawych wykresów. Pokazują one jak zmieniała się w czasie podaż UST i LUNY oraz jak dystrybuowane były środki z rezerw sieci Terra.

Kryptowaluty o krok od własnej wersji upadku Lehman Brothers z 2008 roku

Co prawda TerraUSD okazał się zbyt mały, aby zaszkodzić permanentnie całemu ekosystemowi, UST utracił jednak na stałe swój sztywny kurs względem dolara amerykańskiego (1:1), a LUNA spadła do niemal zera i jest obecnie notowana dopiero kilka miejsc po przecinku. Jej podaż uległa hiperinflacji w momencie gdy twórcy sieci próbowali ratować płynność swojego stablecoina. W rezultacie Luna Foundation Guard (LFG) wykorzystała swoje niedawno utworzone rezerwy w wysokości 80 394 BTC do obrony sztywnego kursu wymiany, nie przyniosło to jednak żadnych efektów.

W dalszej części tygodnia, pod wpływem informacji o oderwaniu się UST od wartości dolara amerykańskiego, rynek przez chwilę obawiał się o stabilność tych samych sztywnych kursów wymiany względem stablecoina Tether (USDT). USDT spadł na krótko do poziomu 0,9565 USD, ale w ciągu 24 godzin odzyskał swoją wartość, a rynek ustabilizował się.

Na wykresie widać zachowanie USDT (niebieski) oraz UST (pomarańczowy) w momencie destabilizacji rynku. Tether chwilowo tracił, jednak wracał do wcześniejszych poziomów, a TerraUSD na stałe oderwał się od dolarowego progu.

Upadek Terra mógł zakończyć się kryptowalutowym Lehman Brothers

Źródło: Tradingview.com

Bloomberg sugerował jednak, że gdyby wydarzenie destabilizacji miało miejsce kilka miesięcy później, a stablecoin UST byłby w efekcie tego o wiele większy (jego sieć bowiem dynamicznie rosła od początku roku), wtedy negatywny wpływ na cały ekosystem kryptowalut mógłby być zdecydowanie większy. Agencja prasowa porównała nawet to potencjalne wydarzenie do kryptowalutowej wersji upadku Lehman Brothers z 2008 roku.

W związku z niepewnością na rynku stabilnych monet i pod ciężarem bitcoinów o wartości 3,275 miliarda dolarów sprzedanych przez LFG, BTC tracił ponad 21% i chwilowo testował poziom 24-25 tys. USD. Jest to najniższa cena od grudnia 2020 roku, która postawiła część traderów na baczność. W momencie przygotowywania tego tekstu sytuacja wygląda jednak na ustabilizowaną, a BTC/USD oscyluje w granicach 30 tys. dolarów.

Glassnode pisze o spektakularnym i pełnym refleksji upadku sieci Terra

W najnowszej analizie on-chain firmy Glassnode, z której wykresów korzystam regularnie w swoich publikacjach, czytamy między innymi o tym, jak branża kryptowalut w ciągu ostatnich kilku lat obserwowała wzrost rynku stabilnych monet, które stanowiły znaczną część całkowitej kapitalizacji wszystkich cyfrowych aktywów. W dniu 8 maja, właśnie te stabilne monety odpowiadały za 135 miliardów dolarów w wartości przechowywanej w ramach USDT, USDC, BUSD, DAI i UST.

Stablecoiny występują w wielu różnych odmianach, ale kategoryzujemy je zazwyczaj na trzy podstawowe grupy:
• Zabezpieczone fizycznymi aktywami: USDT, USDC, BUSD
• Nadmiernie zabezpieczone kryptowalutami: DAI
• Algorytmiczne: UST

W przypadku UST i LUNA algorytmiczna konstrukcja pozwalała użytkownikom na zamianę 1 UST na LUNA o wartości 1 USD (i odwrotnie), niezależnie od ceny rynkowej obu aktywów. W efekcie oznacza to, że podaż LUNA zmniejsza się (a cena często wzrasta), gdy pojawia się popyt na UST. Ta sama zasada działa jednak w drugą stronę – kiedy popyt spada, a ceny przesuwają się w dół, podaż LUNA może (i tak się stało) hiperinflacyjnie wzrosnąć – wyjaśnia Glassnode w swojej najnowszej analizie.

Powiązanie z UST zaczęło pękać w dniu 9 maja, kiedy to LUNA była notowana w okolicach 60 dolarów (około 50% od historycznych maksimów na poziomie 119 dolarów). W ciągu następnych kilkudziesięciu godzin cena LUNY spadła poniżej 0,1 USD, a kurs UST wahał się w przedziale 30-82 centów. Spowodowało to przesterowanie mechanizmu wykupu, ponieważ użytkownicy wpadli w panikę i dokonali arbitrażu, wymieniając 1 UST na LUNA o wartości 1 USD, co spowodowało wzrost podaży i dalszy spadek cen.

Powstało więc zamknięte koło, czy też, jak komentują zagraniczni eksperci, tzw. ”spirala śmierci”. W chwili pisania tego tekstu LUNA jest notowana po 0,0002 USD (spadek o 99,9998% w stosunku do ATH), a UST „stabilizuje się” na poziomie poniżej 10 centów, czyli w bardzo dużej odległości od 1 dolara, czyli ceny, którą powinien utrzymywać.

Upadek Terra mógł zakończyć się kryptowalutowym Lehman Brothers

Zmiana cen LUNY oraz UST w momencie odrywania się stablecoina od progu. Źródło: Glassode

Wykresy pokazujące co przez ostatni tydzień robiła LFG

Skalę wzrostów ilości tokenów LUNA w obiegu można zobaczyć na poniższym wykresie, gdzie podaż UST (zielony) zaprezentowano w skali liniowej, podczas gdy podaż LUNA (czerwony) w skali logarytmicznej. W ciągu jednego tygodnia wykupiono 7,5 miliarda UST (40% podaży), podczas gdy podaż LUNA wzrosła z 343 milionów do ponad 6,53 biliona tokenów (!), co oznacza roczną stopę inflacji na poziomie… 99 263 840%. Polska inflacja na poziomie 12% wygląda przy tym jak żart.

Upadek Terra mógł zakończyć się kryptowalutowym Lehman Brothers

Podaż UST zaczęła się drastycznie kurczyć w przeciągu kilku dni, natomiast ogromnie rosła podaż LUNY, która miała ratować stabilność systemu. Źródło: Glassnode

Gdy kurs UST spadł, LFG zaczęła wykorzystywać swoje niedawno nabyte rezerwy bitcoinowe, starając się ustabilizować kurs. W ciągu ostatnich miesięcy łączne rezerwy wzrosły do 80 394 BTC, przy czym największe zakupy miały miejsce między 21 marca a 5 maja. Łączna zrealizowana wartość zasobów, z monetami wycenionymi w momencie dodania ich do portfela, wyniosła 3,275 mld dolarów. Portfele te zostały całkowicie opróżnione w ciągu niespełna dobowego okna pomiędzy 9 a 10 maja.

Upadek Terra mógł zakończyć się kryptowalutowym Lehman Brothers

LFG budowała od marca rezerwy mające zabezpieczyć stabilność UST. Wszystkie zostały wydane w przeciągu niespełna 24 godzin. Źródło: Glassnode

Saldo LFG Bitcoin zostało opróżnione w trzech transzach, jak pokazano poniżej. Pierwsza transza o godzinie 3:30 dnia 9 maja, kiedy kurs UST spadł do 0,98 dolara, uwolniła około 750 milionów dolarów (22 189 BTC). Druga transza w wysokości 30 000 BTC (916 mln USD) została wpłacona 15 godzin później, a ostatnia transza w wysokości 28 205 BTC (873 mln USD) została opróżniona z portfela 6,5 godziny później.

Pomiędzy godziną 18:30 w dniu 9 maja a 01:10 w dniu 10 maja miała miejsce seria wpływów na giełdy o podobnej wielkości (zaznaczona na niebiesko): monety były przenoszone między depozytariuszami przez animatorów rynku. Według oceny Glassnode, początkowe przeznaczenie tych monet było następujące:
• 52 189 BTC wysłanych do Gemini za pośrednictwem biur OTC (które szybko zostały rozmieszczone gdzie indziej, w tym na Binance)
• 28 205 BTC wysłanych do Binance poprzez bezpośredni transfer.

Upadek Terra mógł zakończyć się kryptowalutowym Lehman Brothers

Trzy transze, w których LFG dystrybuowała swoje kryptowaluty. Źródło: Glassnode

LFG potwierdziło, że prawie wszystkie bitcoiny zostały sprzedane, a na dzień 16 maja w ich zapasach pozostało ich zaledwie 313 BTC.
Łączna ilość BTC utrzymywana na giełdach w tym okresie wzrosła o około 88 tys. BTC, co jest wartością wyższą niż 80 394 rozmieszczone przez LFG. Sygnalizuje to, że wydarzenia wywołały efekt zarażenia i panikę, ponieważ inwestorzy zwiększyli presję sprzedażową. Duży odpływ nastąpił z Coinbase w dniu 14 maja, chociaż nie wydaje się, aby platforma była miejscem, do którego trafiały monety pozyskane przez LFG.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności