Winne obligacje! UST wywołały rekordową korelację BTC z Wall Street

Winne obligacje! UST wywołały rekordową korelację BTC z Wall Street

bitbay zonda

Rentowność amerykańskich obligacji od początku 2020 roku wyraźnie pnie się w górę (przez kontynuację trendu rozpoczętego od pandemicznych dołków), dochodząc ostatecznie w maju do poziomu 3,2%, czyli najwyższego od listopada 2018 roku. Ta wyprzedaż na rynku obligacji (cena obligacji, a rentowność to nie to samo!) umocniła kurs dolara amerykańskiego i „dobiła” bardziej ryzykowne aktywa, w tym amerykańską Wall Street, a wraz z nią bitcoina (BTC).

Obligacje w USA winowajcami przeceny bitcoina

Na przestrzeni ostatnich tygodni i miesięcy korelacja pomiędzy S&P 500 a BTC znalazła się na bezprecedensowo wysokich poziomach. Dopóty nie mamy co liczyć na „uwolnienie” rynku kryptowalut z niedźwiedziej uwięzi, dopóki rentowność amerykańskich obligacji (UST) nie osunie się ze swoich długoterminowych maksimów.

Przed 16. posiedzeniem amerykańskiego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC, nasza wersja RPP), sygnał ryzyka dla bitcoina opracowany przez Swissblock wskazywał na eskalację, a cena ponownie przetestowała znaczące poziomy płynności (spójrz na wykresy poniżej), ale wkrótce spadła poniżej 30 tys. dolarów z powodu braku wsparcia i wyraźnej presji sprzedaży. W efekcie analitycy Glassnode są przekonani, że nowy znaczący poziom cenowy kształtuje się w okolicach 26-32 tys. dolarów:

Winne obligacje! UST wywołały rekordową korelację BTC z Wall Street

Na wykresie widzimy stopniowo rosnący wskaźnik ryzyka autorstwa Swissblock. Źródło: Glassnode

Trwająca wyprzedaż amerykańskich obligacji (która oznacza wzrost ich rentowności) rozprzestrzeniła się na ryzykowne aktywa w miarę, jak Fed zmieniał swoje nastawienie polityczne na bardziej restrykcyjne. Gdy rentowność amerykańskich „10-latków” rośnie, wtedy automatycznie rośnie dolar, spada Wall Street i… traci bitcoin.

Obligacyjne mleko rozlało się na ryzykowne aktywa. Wykresy pokazują jak silnie od swoich historycznych szczytów odsunęła się cena amerykańskich obligacji, BTC, S&P 500 oraz Nasdaq 100. Niestety BTC przewodzi w tym niechlubnym rankingu.

Winne obligacje! UST wywołały rekordową korelację BTC z Wall Street

Źródło: Glassnode

Spowolnienie inflacji może przyjść z pomocą

Spłaszczająca się inflacja w ujęciu rocznym w Stanach Zjednoczonych powinna jednak złagodzić presję na sprzedaż obligacji i innych klas aktywów. Tradycyjnie, spłaszczająca się stopa dynamiki cenowej zachęcała Fed do łagodniejszego podejścia i unikania zacieśniania ilościowego, co skutkowało mniej gwałtownymi podwyżkami stóp procentowych, a w konsekwencji wzrostem cen obligacji i innych klas aktywów zależnych od czynników dyskontowych, czyli przynoszących dochód z dywidendy.

Obecnie wchodzimy w sytuację podobną do tej z lat 1968-1975, kiedy to rosnąca rentowność 10-latków spowodowana wysoką inflacją wywierała presję na spadek indeksu S&P 500. Zauważ, jak bardzo w tym momencie indeks S&P 500 odchylił się od rentowności amerykańskich obligacji o 10-letnim terminie zapadalności.

Winne obligacje! UST wywołały rekordową korelację BTC z Wall Street

 

Rozbieżność rentowności amerykańskich obligacji skarbowych i S&P 500. Źródło: Swissblock

 

Uważamy, że Fed będzie nadal wywierał presję na rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich i indeks S&P 500, mimo że ceny dóbr trwałych i samochodów używanych stopniowo spowalniają. Poniższy wykres pokazuje, że od 1994 r. zjawisko to świadczyło o zmniejszających się oczekiwaniach inflacyjnych, co wywierało presję na obniżenie rentowności po zaostrzeniu warunków przez Fed

– komentują analitycy Glassnode.

Winne obligacje! UST wywołały rekordową korelację BTC z Wall Street

Spadek cen dóbr trwałych i samochodów używanych historycznie oznacza spłaszczenie inflacji. Źródło: fred.stlouisfed.org

Czy możemy jednak już mówić o „spowolnieniu” amerykańskiej inflacji? Jak na razie odczyt za kwiecień pokazał spowolnienie dynamiki rocznej do poziomu 8,3%. Jest to mniej niż w marcu (8,5%), jednak nadal zdecydowanie mniej niż w poprzednich miesiącach. Ostatni raz inflacja w USA znajdowała się na tak wysokich pułapach w latach 80-tych ubiegłego wieku! Dopiero powrót poniżej 5% oznaczałby wyraźniejsze ustabilizowanie sytuacji.

Winne obligacje! UST wywołały rekordową korelację BTC z Wall Street

Historyczna wartości inflacji w USA. Źródło: Tradingeconomics.com

Wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych mogłoby pogorszyć sytuację gospodarczą, gdyby Fed zdecydował się przyspieszyć wyprzedaż obligacji, ponieważ gospodarstwa domowe sięgają głębiej do swoich dochodów, które uległy deprecjacji w wyniku inflacji, aby zapłacić wyższe odsetki za droższe domy.

On-chain odłącza się od off-chainu. Korelacja S&P 500 z BTC największa w historii!

Z perspektywy makroekonomicznej, gdy odpływ z rynku obligacji stał się systematyczny, korelacja między bitcoinem a indeksem S&P 500 wzrosła do niespotykanych wcześniej poziomów. Bitcoin Risk Signal firmy Swissblock zaczął wykazywać rosnące ryzyko, co spowodowało, że Altcoin Cycle Signal znalazł się jednocześnie na głębokich dołkach.

Na poniższym wykresie widzimy, że z każdym kolejnym tygodniem 2022 roku korelacja SPX vs BTC rosła i pogłębiała historyczne maksima. Wypchnęło to na historycznie wysokie poziomy również wspomniany powyżej wskaźnik ryzyka. Ciekawą wartość prezentuje również wskaźnik „cyklu altcoinów”. Wyraźnie sugeruje, że w tym momencie przypada czas na dominację BTC, a nie pomniejszych tokenów.

Winne obligacje! UST wywołały rekordową korelację BTC z Wall Street

Korelacja BTC z S&P 500 w kwietniu i w maju umocniła się na niebotycznie wysokich poziomach. Źródło: Glassnode

W tym momencie S&P 500 ma na swoim koncie 5 tygodni spadków z rzędu, bitcoin natomiast rekordowe 7 tygodni (nigdy wcześnie kryptowaluta nie notowała tak długiej serii nieprzerwanej deprecjacji!). Gdy indeks Wall Street walczy z poziomem 4 tys. dolarów, BTC walczy z poziomem 30 tys. USD – oba są ważnymi i psychologicznymi strefami wsparcia.

Poniżej specjalnie niepodpisany wycinek zmian cenowych. Czy jesteś w stanie określić co prezentują poniższe świecie dzienne? Czy jest to BTC, czy S&P 500?

Winne obligacje! UST wywołały rekordową korelację BTC z Wall Street

Bitcoin, czy S&P 500? Źródło: Tradingview.com

W ubiegłym tygodniu pokazywałem, że seria wyprzedaży na rynku BTC wpływa nie tylko silnie na rynek on-chain, ale również off-chain, czyli instrumenty kryptowalutowe notowane na regulowanych giełdach. W tym miesiącu spadki kanadyjskiego ETF-u Purpose Bitcoin osunęły się o 34,9%, wywołując silny odpływ inwestorów, którzy uciekają w kierunku bezpieczniejszych instrumentów.

Na koniec jeszcze jeden wykres pokazujący zmianę siły 10-letnich rentowności UST, indeksu dolarowego DXY oraz S&P 500 i BTC. Dopóki te dwa pierwsze będą rosły (zielone strzałki), dwa kolejne (czerwone strzałki) są skazane na straty.

Winne obligacje! UST wywołały rekordową korelację BTC z Wall Street

Źródło: Tradingview.com

Tagi
bitcoin bitcoin inflacja btc dane on-chain dxy FED glassnode inflacja obligacje Off-Chain

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

BitcoinBTC
20 081,62 USD-2,90%
EthereumETH
1112,24 USD-6,51%
TetherUSDT
1,00 USD0,03%
USD CoinUSDC
1,00 USD0,01%
Binance CoinBNB
218,57 USD-7,45%
Binance USDBUSD
1,00 USD-0,01%
CardanoADA
0,47 USD-1,79%
XRPXRP
0,33 USD-4,88%
SolanaSOL
34,65 USD-6,04%
HEXHEX
0,04 USD-6,86%
DogecoinDOGE
0,07 USD-2,69%
DaiDAI
1,00 USD0,08%
PolkadotDOT
7,20 USD-5,68%
TRONTRX
0,07 USD-2,64%
LEO TokenLEO
5,95 USD2,93%
Wrapped BitcoinWBTC
20 096,12 USD-3,03%
AvalancheAVAX
17,67 USD-8,55%
Shiba InuSHIB
0,00 USD-7,40%
Lido Staked EtherSTETH
1067,10 USD-6,73%
PolygonMATIC
0,50 USD-4,49%