Po upadku Terry duże instytucje sprzedały w maju 236 tys. BTC
W swoim wątku na Twitterze z dnia 21 lipca, analityk firmy Arcane Research – Vetle Lunde – poinformował, ilu inwestorów instytucjonalnych sprzedało swoje bitcoiny w maju, po upadku ekosystemu Terra, który był początkiem krachu na rynku kryptowalut.
Wymuszona sprzedaż
Zdaniem Lunde’a, zmasowana ilość wyprzedanych BTC przez instytucje rozpoczęła się od upadku Terry. Miało to miejsce 10 maja, gdy Do Kwon sprzedał ponad 80 000 BTC, aby utrzymać powiązanie z UST z dolarem amerykańskim.
Od tego momentu rynek zaczęły przejmować niedźwiedzie, a kursy wszystkich kluczowych kryptowalut diametralnie spadły, co pogłębiło presję pozbywania się swoich zasobów. Doprowadziło to do sprzedaży przez duże instytucje ilości 236 237 BTC. Lunde w swoim tweecie zwraca również uwagę, że „liczba ta nie uwzględnia innych naturalnych działań związanych z kapitulacją i hedgingiem, które zwykle występują podczas bessy na rynku cyfrowych aktywów”.
Podczas gdy cała branża kryptowalut w wyniku ostatnich wydarzeń poniosło ogromne straty, górnicy BTC, którzy byli notowani na giełdach, będąc również po dużą presją podjęli decyzję o pozbyciu się swoich bitcoinów, sprzedając łącznie 4456 BTC w ciągu miesiąca.
W międzyczasie Tesla ostatnio również postanowiła sprzedać 75% swoich udziałów w pierwotnej kryptowalucie. Vetle Lunde szacuje, że może to przełożyć na ilość 29 060 BTC . Tesla jest nadal w posiadaniu 9686 BTC. CEO firm, Elon Musk zapowiedział jednak, że to nie musi wcale oznaczać końca ich przygody z pierwszą kryptowalutą. Nie wyklucza on, że Tesla jeszcze wróci na rynek BTC.
Skupmy się tutaj na fakcie, że Tesla w I kwartale 2021 roku pozbyła się 10% swoich dawnych udziałów z zamiarem „testowania płynności”. Miało to miejsce w czasie, gdy bitcoin pewnie szybował do góry. Więc próg rentowności BTC dla Tesli spadł z 34 841 USD do około 33 325 USD. Co za tym idzie, realizując duże wyprzedaże w maju tego roku, Tesla poniosła tylko niewielką stratę.
Firmy pożyczkowe na rynku kryptowalut bankrutują
To, co stanowiło największy czynnik presji sprzedażowej w czerwcu 2022 r., to podwyżki indeksu CPI, czyli miernik wskazujący poziom inflacji w USA. Był to kolejny ”cios”, pod ciężarem którego kursy kryptowalut skierowały się na południe. W efekcie „doprowadziło to do bankructwa kilku wielorybów będących już pod presją po upadku Luny”.
Kryzys, z którym mierzyło się Three Arrows Capital dosięgnął również wiele firm świadczące usługi pożyczkowe w kryptowalutach. Mowa tutaj przede wszystkim o Celsius i Voyager. Obie firmy na początku lipca ogłosiły bankructwo.
Zgodnie z dokumentacją sprawy sądowej odnośnie 3AC, fundusz hedgingowy jest winien pożyczkodawcom 18 193 BTC oraz inne aktywa cyfrowe, których wartość jest równoważna z ilością 22 054 BTC patrząc na obecne kursy.
The Chapter 11s, 3AC court documents, normalization of the stETH/ETH price, and the relief rally seen in the last few weeks tell me that contagion is getting resolved. Less uncertain times ahead. pic.twitter.com/dAwlyy2boR
— Vetle Lunde (@VetleLunde) July 21, 2022
Aktualny kurs bitcoina i innych kryptowalut możesz sprawdzić w zakładkach: kurs bitcoina i kurs kryptowalut na stronie bitcoin.pl. Miejsce, w którym możesz kupić lub wymienić BTC i inne cyfrowe aktywa, to m.in. Bitcan – internetowy kantor kryptowalut.
Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.
Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.
Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.
Newsletter Bitcoin.pl
Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.
Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności