Założyciele Three Arrows Capital przerywają milczenie
Kilka dni temu świat obiegła informacja o tym, że założyciele Three Arrows Capital zniknęli, o czym doniosła firma doradcza Teneo. Miała ona zlikwidować pozostałe aktywa tego funduszu hedgingowego. Likwidatorzy wyznaczeni przez sąd, którzy odwiedzili biuro firmy w Singapurze, twierdzą, że nikogo w nim nie mogli zastać przez długi czas, a z właścicielami funduszu stracili kontakt. Więcej o sprawie pisaliśmy tutaj. Teraz osoby przedstawiające się jako Su Zhu i Kyle Davies, przerwali milczenie i udzielili wywiadu dla Bloomberga.
Założyciele Three Arrows Capital komentują upadek funduszu
Bieżący rok nie jest na pewno łatwym czasem dla firm z sektora kryptowalut. Po krachu stablecoina UST i upadku ekosystemu Terra, ogłoszeniu upadłości przez kryptowalutowego pożyczkodawcę Celsius, fundusz hedgingowy Three Arrows Capital również wpadł w duże kłopoty z wypłacalnością. Finalnie sąd na brytyjskich Wyspach Dziewiczych nakazał funduszowi przeprowadzenie likwidacji.
Po dłuższym czasie milczenia twórcy funduszu hedgingowego Three Arrows Capital (3AC), Su Zhu i Kyle Davies, przerwali milczenie i udzielili wywiadu dla Bloomberga .
Duet skomentował upadek swojego projektu określając go jako „godny ubolewania”. Jednakże zaprzeczyli, jakoby mieli zdefraudować środki pochodzące z funduszu zanim nastąpił jego upadek.
„Cała sytuacja jest godna ubolewania” – komentuje Davies – „Wiele osób straciło dużo pieniędzy”.
Upadek 3AC, będący pozornie następstwem upadku ekosystemu Terra, wywołał spory szum na rynku kryptowalut. Inwestorzy donoszą bowiem, że zlikwidowany fundusz wciąż jest im winien ponad 2,8 miliarda dolarów. W poniedziałek ujawniono 1157-stronicowy wniosek sądowy, z którego dowiadujemy się, że wysokość zadłużenia funduszu hedgingowego łącznie z indywidualnymi roszczeniami wynosi ponad 1 miliard dolarów.
Su Zhu i Kyle Davies w dalszym ciągu nie ujawnili gdzie obecnie przebywają. Jednakże jeden z prawników biorących udział w rozmowach stwierdził, że ich ostatecznym celem są Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Biorąc pod uwagę, że planowaliśmy przenieść firmę do Dubaju, musimy wkrótce tam pojechać, aby ocenić, czy przeprowadzimy się tam zgodnie z pierwotnym planem, czy też przyszłość przyniesie nam coś innego
– wspominał Zhu
Z opublikowanego raportu wynika, że Zhu jako przyczynę upadku funduszu podał zawieranie transakcji lewarowanych w nadziei, że rynek cyfrowych aktywów odbije w górę. Porównał również problemy 3AC do tych, z którymi mierzy się Celsius, kryptowalutowy pożyczkodawca, który ostatnio najpierw zamroził wypłaty środków, a następnie ogłosił upadłość.
„W środowisku kryptowalut jest wielu szalonych ludzi, którzy grozili śmiercią mi oraz mojemu wspólnikowi” – dodaje.
Za blisko luny
Davies i Zhu potwierdzili, że największe straty, jakie ponieśli były związane z transakcjami opartymi na lunie, kryptowalucie upadłego eskosystemu Terra, oraz algorytmicznym stablecoinie UST. Założyciele Three Arrows Capital twierdzą, że bardzo zaskoczyło ich tempo, w jakim doszło do upadku tokenów.
Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że luna była w stanie spaść do kompletnego zera w ciągu kilku dni, co katalizowałoby ograniczenie kredytów w branży, które wywarłoby znaczną presję na wszystkie nasze niepłynne pozycje
– komentują.
Patrząc wstecz, Zhu stwierdził, że ich firma mogła być zbyt blisko założyciela Terry, Do Kwona.
Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.
Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.
Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.
Newsletter Bitcoin.pl
Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.
Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności