za
celsius wypłaty

Celsius składa wniosek o upadłość

2022-07-14
Kryptowaluty

Pożyczkodawca z rynku kryptowalut Celsius oficjalnie złożył wniosek o upadłość, donosi The Guardian.

Celsius już oficjalnie upada

Przypomnijmy, że wcześniej firma niespodziewanie zamroziła wypłaty środków. Miało to miejsce 14 czerwca. Tym krokiem wywoła dużą panikę na rynku kryptowalut.

Obecnie projekt “ma pod ręką” 167 milionów dolarów w gotówce, co pozwoli mu działać podczas procesu restrukturyzacji.

Giełda kryptowalut FTX podobno zawarła umowę nabycia Celsiusa ze względu na zły stan finansów projektu. Jak donosi serwis U.Today, organy nadzoru papierów wartościowych z Teksasu i Alabamy rozpoczęły śledztwo w sprawie firmy, które ma ustalić, do dokładnie stało za upadkiem tej inicjatywy.

celsius upadłość

Pomysł Dixona

W czerwcu główny inwestor platformy pożyczkowej, BnkToTheFuture, którego współzałożycielem jest Simon Dixon, wyszedł z kolei z propozycją pomocy w obliczu ostatnich problemów z płynnością i wypłacalnością. Zaproponował bowiem wdrożenie „innowacji finansowej” wzorującej się na tej, której użyto w 2016 r. w celu ratowania przed likwidacją giełdy Bitfinex.

Wierzę, że tradycyjne finanse nie znajdą na czas rozwiązania dla Celsiusa, jak widzieliśmy w przeszłości w przypadku Mt. Goxa, które wciąż pozostaje nierozwiązanym problemem 10 lat później. Uważam, że można to rozwiązać tylko za pomocą rozwiązania wykorzystującego innowacje finansowe, tak jak zrobiliśmy to z Bitfinex, które zostało rozwiązane w ciągu 9 miesięcy i bardzo dobrze sprawdziło się dla deponentów

– napisał w swoim oświadczeniu Dixon, który dodał, że jako udziałowiec i pożyczkodawca Celsiusa, „chętnie wesprze go planem naprawczym”.

Moją misją jest oferowanie rozwiązań, ponieważ mamy doświadczenie, licencje i technologię

– stwierdził.

Na czym polegał pomysł Dixona? Chodziło o to, by zamiast prowadzić postępowanie likwidacyjne, przygotować innowacyjny plan naprawczy, który m.in zawierał „deklarację spłaty” klientów, których środki skradziono, w postaci tokenów BFX. Miały one bowiem wartość utraconych podczas włamania środków.

Jak wspomina Dixon:

W 2016 r. Bitfinex potrzebował planu odzyskania środków po włamaniu, a firma, którą założyłem, BnkToTheFuture.com, wsparła ich i przeprowadziła odzyskiwanie, które obejmowało tokeny zabezpieczające, dług i kapitał własny, zapewniając inwestorom bardzo wysoki zwrot z wysokiego ryzyko, które podjęli”

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.