za
Bank of America dolar, płonący dolar

Bank of America twierdzi, że dolarowi zaszkodzą władze USA, a nie BRICS

Bank of America ostrzega, że głównym zagrożeniem dla dominacji dolara amerykańskiego są w dużej mierze działania władz USA, a nie pomysł emisji waluty państw BRICS.

Bank of America o zagrożeniach dla dominacji dolara amerykańskiego

Zdaniem przedstawicieli Bank of America, dolarowi amerykańskiemu nie grozi utrata kluczowej pozycji na światowych rynkach. Nawet pomimo medialnych doniesień o powolnej dedolaryzacji. Co prawda waluta USA jest zagrożona, ale z powodu krajowej polityki fiskalnej – m.in. możliwości bankructwa Stanów Zjednoczonych:

Dlatego też kluczowe zagrożenia dla dominującej roli USD wydają się w dużej mierze krajowe, w przeciwieństwie do konkurencji ze strony innych walut.

Faktyczny problem USA

I faktycznie, sekretarz skarbu USA Janet Yellen ujawniła niedawno, że Skarb Państwa może wkrótce nie być w stanie opłacić wszystkich swoich zobowiązań. Stanie się tak, “jeśli Kongres nie podniesie lub nie zawiesi limitu zadłużenia przed tym terminem [tj. 1 czerwca]”. Ostrzegła również, że “jeżeli Kongres nie zwiększy limitu zadłużenia, spowoduje to poważne trudności dla amerykańskich rodzin, zaszkodzi naszej globalnej pozycji lidera i sprowokuje pytania o naszą zdolność do obrony naszych interesów dot. bezpieczeństwa narodowego”.

Bank of America płonący dolar

Bank of America bagatelizuje jednak problem dedolaryzacji. Uważa, że nie ma realnych walut, które byłyby alternatywą dla dolara amerykańskiego. USD pozostanie zatem dominującą walutą w handlu, międzynarodowym systemie fakturowania i jako fundament SWIFT. Analitycy ostrzegają jednak, że dolar amerykański traci już np. część udziału na rynku rezerw banku centralnego.

Ponadto analitycy Bank of America uważają, że jest mało prawdopodobne, aby waluta BRICS (grupa obejmuje Brazylię, Rosję, Indie, Chiny i Republikę Południowej Afryki) zastąpiła dolara amerykańskiego jako światową walutę rezerwową. To wymagałoby bowiem współpracy między krajami członkowskimi. Te ostatnie zaś – poza Chinami – nie są szczególnie aktywne na rynku międzynarodowym.

Mimo tej ostatniej tezy grupa BRICS zyskuje wpływy na całym świecie. Aż dziewiętnaście krajów złożyło wniosek o przystąpienie do niej lub wyraziło wstępne zainteresowanie przystąpieniem. Stąd wielu ekonomistów spodziewa się jednak, że wspólna waluta BRICS osłabi dominację dolara amerykańskiego.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności