zonda kryptowaluty

5 najciekawszych kryptowalut i tokenów na giełdzie zondacrypto

Giełda kryptowalut zondacrypto umożliwia handel kilkudziesięcioma różnymi kryptowalutami i tokenami. Oprócz bitcoina, platforma oferuje szereg interesujących altcoinów, na które również warto zwrócić uwagę. W tym artykule przyjrzymy się 5 najciekawszym z nich i zastanowimy się, czy warto mieć je w swoim portfelu.

Na początku dodajmy jednak, że tekst ten nie ma charakteru porady inwestycyjnej, a jego celem jest jedynie edukacja.

1. Ethereum (ETH)

Ethereum od lat zajmuje zaszczytne drugie miejsce wśród kryptowalut o największej kapitalizacji rynkowej. Nic w tym dziwnego, ponieważ projekt wprowadził do świata technologii blockchain zupełnie nowe, niedostępne wcześniej rozwiązania. Kluczowym z nich jest bazujący na smart kontraktach standard ERC-20, na którym opiera się obecnie wiele tysięcy tokenów – większość dostępnych na rynku. Ponadto platforma umożliwia tworzenie zdecentralizowanych autonomicznych organizacji (DAO) czy aplikacji wykorzystujących blockchain.

Projekt Ethereum został stworzony w 2013 roku przez programistę Vitalika Buterina. Mając zaledwie 19 lat, zafascynowany ideą kryptowalut, dostrzegł nowe, niewykorzystane wcześniej możliwości blockchaina. Wraz z niewielkim zespołem – Charlesem Hoskinsonem, Mihaim Alisie i Amirem Chetrit – szybko urzeczywistnił swój pomysł, wprowadzając przy okazji prawdziwą rewolucję w branży. W wyniku jego działań powstała koncepcja łańcucha bloków z programowalnymi umowami. Następnie, w 2014 roku, twórcy przeprowadzili kampanię crowdfundingową (Initial Coin Offfering, ICO), która umożliwiła rozwój projektu. W zamian za bitcoiny inwestorom wypłacano ether – kryptowalutę nowej platformy.

Ether służy dziś jako środek płatniczy na platformie Ethereum oraz jako nagroda dla osób, które utrzymują sieć projektu. Wcześniej, gdy blockchain projektu był oparty na algorytmie Proof-of-Work, byli to górnicy. Obecnie jednak, po przejściu na Proof-of-Stake, są to stake’ujący. W ciągu blisko dekady, cena etheru bardzo dynamicznie rosła. Obecne ATH kryptowaluty wynosi ok. 4900 USD (w zależności od giełdy). Należy zauważyć, że pomimo odbicia na rynku, wciąż jesteśmy daleko od tego poziomu.

Dlaczego warto?

Dlaczego warto mieć trochę etheru w swoim portfelu? Przede wszystkim dlatego, że Ethereum rozwija się bardzo dynamicznie i ciągle pojawiają się nowe zastosowania dla tej platformy. Technologia projektu jest wykorzystywana m.in. na rynku e-gamingowym i stanowi również “kuźnię” NFT. Nie ma wątpliwości, że wkrótce zobaczymy kolejne praktyczne zastosowania tego blockchaina. Wraz z rosnącym rynkiem istnieje także spore prawdopodobieństwo wzrostu kursu ETH.

Druga pozycja pod względem kapitalizacji rynkowej oznacza, że ETH jest bardziej stabilny niż większość cyfrowych aktywów. Nie oznacza to jednak, że inwestując w niego nie można sporo zarobić. Pod koniec 2022 r. 1 ETH kosztowało 1200 USD, obecnie – blisko 2000 USD. Kurs może rosnąć w najbliższym czasie wraz z tym, jak twórcy będą wdrażać kolejne etapy Ethereum 2.0. Niedawno sieć przeszła bowiem aktualizację Shanghai.

2. Cardano (ADA)

Cardano to platforma, która oferuje skalowalne i bezpieczne rozwiązania dla aplikacji i transakcji opartych na sieci blockchain. Jej kryptowaluta nazywa się tak samo jak cały projekt – cardano (ADA).

Za inicjatywą stoi zespół z IOHK (Input Output Hong Kong), na czele z Charlesem Hoskinsonem. Co ciekawe, był on wcześniej członkiem grupy programistów, która stworzyła wspomniane wcześniej Ethereum. Opuścił on jednak projekt w 2014 roku. Od tego czasu jego głównym celem było stworzenie bardziej zaawansowanej, skalowalnej i zdecentralizowanej platformy blockchain. Podobnie jak obecnie Ethereum, Cardano opiera się na algorytmie Proof-of-Stake.

Kryptowaluta ADA pełni podobną rolę co ether – jest środkiem płatniczym na platformie Cardano oraz nagrodą dla osób, które sprawują pieczę nad siecią. Oczywiście może być też stosowana jako środek płatniczy w internecie.

Dlaczego warto?

Inwestowanie w ADA ma sens głównie ze względu na fakt, że Cardano jest prężnie rozwijane. W tym roku jej twórcy poinformowali, że opracowali nowy zestaw narzędzi dla programistów. Posłużą one m.in. do wdrażania niestandardowych sidechainów (łańcuchów bocznych) w sieci. Dodatkowo zwiększy to skalowalność projektu.

ATH kryptowaluty ADA wynosi ok. 3 USD. Obecny kurs to ok. 0,37 USD. Wiele wskazuje na to, że projekt Cardano nie powiedział jeszcze ostatniego słowa…

3. Polygon (MATIC)

Polygon to jedna z najciekawszych kryptowalut na rynku. Celem projektu jest poprawa wydajności i szybkości transakcji zawieranych w blockchainie, a ostateczną wizją stworzenie ekosystemu Internet of Ethereum Blockchains. Polygon korzysta z technologii sidechainów (łańcuchów bocznych), które są połączone z głównym blockchainem. To umożliwia przetwarzanie większej liczby transakcji na sekundę oraz przekłada się na niższe koszty transakcyjne i większą wydajność.

Dlaczego warto?

Jednym z głównych zalet kryptowaluty Polygon jest jej kompatybilność z maszyną wirtualną Ethereum (Ethereum Virtual Machine). To z kolei znacznie ułatwia pracę programistom korzystającym z Solidity (język programowania Ethereum).

Za projektem stoi grupa doświadczonych programistów. CEO i współzałożycielem jest Jaynti Kanani, architekt technologii z bogatym CV w obszarze nowych technologii. Drugim współzałożycielem i zarazem dyrektorem operacyjnym jest Sandeep Nailwal. To były konsultant ds. zarządzania w Deloitte.

Inwestowanie w Polygon może okazać się opłacalne, bowiem projekt ten wypracowuje konkretne rozwiązania technologiczne, które mogą pozytywnie wpłynąć na adopcję blockchaina. ATH MATIC wynosi ok. 2,7 USD. Dziś za 1 MATIC płaci się zaś ok. 0,9 USD.

4. Avalanche (AVAX)

Avalanche to kryptowaluta, która działa na blockchainowej platformie o tej samym nazwie. Projekt dostarcza użytkownikom narzędzia umożliwiające uruchamianie aplikacji DeFi, tworzenie własnych blockchainów i emitowanie tokenów. Tokenem projektu jest AVAX.

Dlaczego warto?

O jej potencjale niech świadczy fakt, że może przeprocesować nawet 4500 transakcji na sekundę. Czyni to Avalanche jednym z najwydajniejszych blockchainów na świecie. Podobnie jak Polygon, obsługuje Ethereum Virtual Machine. Całość została stworzona przez firmę Ava Labs i przez jej założycieli – Güna Sirera, Kevina Sekniqi’ego i Teda Yin.

zonda kryptowaluty

AVAX może być używany również jako środek płatności w ramach sieci. AVAX kosztował pod koniec 2021 r. ok. 128 USD, a jego obecny kurs wynosi ok. 15 USD. Dalszy, intensywny rozwój projektu może napędzić kurs w czasie zbliżającej się kolejnej hossy.

5. Tezos (XTZ)

Tezos to kryptowaluta, która została stworzona z myślą o zapewnieniu bardziej demokratycznego podejścia do zarządzania blockchainem. Każdy, kto posiada jej token, XTZ, może głosować nad wszelkimi przyszłymi zmianami w działaniu sieci. W praktyce oznacza to oddanie władzy nad blockchainem w ręce skupionej wokół niego społeczności.

Tezos korzysta z języka programowania o nazwie Michelson. Został on stworzony specjalnie na potrzeby tego projektu, aby usprawnić tworzenie smart kontraktów.

Dlaczego warto?

Dlaczego warto inwestować w XTZ? Przede wszystkim dlatego, że Tezos jest jedną z najbardziej innowacyjnych inicjatyw na rynku kryptowalut. Sama idea za nim stojąca – demokratyzacja procesów zachodzących w sieci – może stanowić przyszłość w zarządzaniu blockchainowymi projektami.

Za projektem Tezos stoją Arthur Breitman i Kathleen Breitman. Prace nad platformą rozpoczęli w 2014 r. W ramach ICO zabrali aż 232 miliony USD, co wciąż stanowi jedną z największych zbiórek w historii branży.

Tezos ma również potencjał do osiągania coraz wyższych poziomów na wykresie. W minionych latach, podczas hossy cena XTZ rosła dynamicznie, co może przyciągnąć inwestorów poszukujących potencjalnych zysków na rynku kryptowalut. ATH wynosi ok. 8 USD, a obecnie kurs oscyluje w okolicy 1 USD, co pokazuje potencjał do przyszłych wzrostów.

Kryptowaluty, w które warto inwestować

Powyżej opisaliśmy tylko pięć, naszym zdaniem, najciekawszych kryptowalut i tokenów, jakie możecie nabyć na zondacrypto. Powyższe opisy to jedynie wstęp do poszukiwania wiedzy na ich temat. Za pomocą tego artykułu chcieliśmy zachęcić Was do dalszego zgłębiania tematu cyfrowych aktywów. Jest to nie tylko konieczne przed zainwestowaniem w nie, ale także bardzo rozwijające. Znajomość technologii, która już w tym momencie zmienia naszą rzeczywistość, może mieć pozytywny wpływ nie tylko na stan naszego portfela, ale również ścieżkę zawodową.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
avalanche Cardano Ethereum kryptowaluty kryptowaluty w które warto inwestować Polygon tezos tokeny w co inwestować zonda
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.