za
Cardano wypuszcza ważny zestaw narzędzi dla programistów. Sieć się rozbudowuje

Cardano wypuszcza ważny zestaw narzędzi dla programistów. Sieć się rozbudowuje

Firma stojąca za ekosystemem Cardano – Input Output Global (IOG) – poinformowała o dobrych nowinach. Jak przekazano, zespół ich deweloperów opracował nowy zestaw narzędzi dedykowany programistom. Jak informuje IOG, posłużą im one do wdrażania niestandardowych sidechainów w sieci Cardano.

Ważne zmiany w Cardano

Podmiot odpowiedzialny za stworzenie Cardano – Input Output Global (IOG) – wypuści niebawem na rynek nowy pakiet narzędzi, które pozwolą deweloperom na tworzenie łańcuchów bocznych, które będą powiązane z siecią główną Cardano. Co więcej, firma przekazała, że pierwszy tego typu sidechain został już wdrożony jako publiczna sieć testowa.

W dniu 12 stycznia IOG poinformowało, że ich zespół programistów opracował boczny łańcuch ich blockchaina, które jest w całości kompatybilny z EVM:

Łańcuchy boczne sprawiają, że Cardano jest rozszerzalny i bardziej skalowalny bez uszczerbku dla stabilności lub bezpieczeństwa głównego łańcucha

– napisano na na blogu firmy.
https://twitter.com/InputOutputHK/status/1613566266488328193?s=20

Jak napisano w opublikowanej specyfikacji dotyczącej narzędzi, dają one pełną możliwość deweloperom Cardano, by wdrażali własne sidechainy będące swego rodzaju ramieniem blockchaina Cardano. Dodano, że system ten działa bardzo podobnie, jak w przypadku Polkadot, które również współpracuje z niestandardowymi łańcuchami bocznymi.

Co więcej, deweloperzy tworząc własny sidechain będą mogli określić rodzaj konsensusu, z którego chcą korzystać na nim. Zapowiedziany pakiet narzędzi zawiera 3 podstawowe elementy. Są to skrypty łańcucha głównego ”Plutus”, które korzystają z języka programowania Cardano, monitorowanie transfery danych oraz zdarzeń zachodzących na łańcuchu głównym oraz moduł łańcucha bocznego, który weryfikuje transakcje w mainnecie oraz wdraża niezbędne potwierdzenia bloków.

Zespół Input Output Global przekazał, że oprogramowanie obecnie przechodzi audyty, jednakże zostanie udostępnione jako publiczna sieć testowa jeszcze w styczniu.

Programiści będą mogli go wypróbować, uruchamiając kilka aplikacji Solidity, aby poczuć jego potencjał.

Co więcej, podczas niedawno przeprowadzonej sesji Ask me Anything, współzałożyciel oraz dyrektor generalny Cardano – Charles Hoskinson – przedstawił oraz objaśnił swoją wizję działania łańcuchów bocznych w sieci. Między innymi wspomniał o tym, że jego zdaniem Solana byłaby lepsza jako łańcuch boczny Cardano.

Możesz więc wziąć Solanę, zastąpić obecny algorytm konsensusu czymś 25 razy szybszym i nie załamującym się przez cały czas, uczynić go łańcuchem bocznym Cardano, a Solana zostanie zapłacona posiadaczom ADA za jego utrzymanie”,

– oznajmił.

Kurs ADA

Kurs kryptowaluty od Cardano – ADA – wynosi w momencie pisania tego artykułu 0.348772 USD. Oznacza to skok o 5,13% w ciągu 24h oraz wybicie do góry o 27% w ciągu tygodnia. Również w skali ostatniego miesiąca token ten zyskuje na wartości 21%. 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
65 075,27 USD-0,47%
Ethereum logo
EthereumETH
3543,00 USD0,14%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,05%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
597,86 USD0,16%
Solana logo
SolanaSOL
134,47 USD-3,79%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3542,32 USD0,15%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,05%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD-0,40%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD-2,65%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,98 USD-2,80%