za

Cztery osoby z Nexo z zarzutami zorganizowania grupy przestępczej

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Niecałe 48 godzin po wejściu do biura Nexo w Sofii prokuratura stawia zarzuty czterem osobom. Te są oskarżone o m.in. zorganizowanie grupy przestępczej.

Nexo było zorganizowaną grupą przestępczą?

Jak 13 stycznia podał Bloomberg, władze kraju oskarżyły czterech obywateli Bułgarii o zorganizowanie grupy przestępczej. Jej działania mogły obejmować m.in. pranie brudnych pieniędzy i prowadzenie działalności bankowej bez licencji. W ramach dochodzenia Krajowa Służba Policyjna miała przejąć sprzęt komputerowy i szereg aktywów –  w tym kryptowaluty i gotówkę.

Prokurator generalna Siika Mileva twierdzi też, że “zebrano dowody na to, że osoba, która korzystała z platformy i przesyłała [na nią] kryptowaluty” łamała prawo i “jest uznana za osobę finansującą terroryzm”.

Samo Nexo nie kryje oburzenia. Opisało działania prokuratorów jako nazbyt nerwowe i nieprzemyślane. Firma podobno planuje żądać od państwa odszkodowania za szkody spowodowane działaniami policji, twierdząc, że funkcjonariusze nie pokazali pracownikom biura nakazu przeszukania. W swoim oświadczeniu dodaje, że Bułgaria jest “najbardziej skorumpowanym krajem w Unii Europejskiej“.

“Zawsze współpracujemy z odpowiednimi władzami i organami regulacyjnymi” – broni się Nexo.

George Naydenov, frontend developer w biurze Nexo w Sofii, napisał na LinkedIn:

Dziękuję bułgarskiej prokuraturze za próbę, oczywiście w najbardziej niekompetentny i żałosny sposób, odebrania pracy ponad 600 osobom w Nexo, w tym mnie.

Nie jest jasne, które osoby z firmy zostały oskarżone o zorganizowanie grupy przestępczej. Nexo zostało założone przez Kostę Kanczewa i Antoniego Trenczewa (to były poseł z bułgarskiej Unii Politycznej Bloku Reform).

Założona w 2018 roku firma Nexo obsługuje platformę inwestycyjną umożliwiającą użytkownikom stake’owanie i pożyczanie kryptowalut. Firma ma swoje biura w Wielkiej Brytanii, Bułgarii i Szwajcarii, ale nie oferuje swoich usług mieszkańcom tego drugiego kraju ze względu na potencjalne problemy prawne.

Problemy w USA

Przypomnijmy, że już we wrześniu stan Nowy Jork złożył przeciwko Nexo pozew. W akcie oskarżenia wskazano na rzekome „nielegalne operacje i oszukiwanie inwestorów”.  Z kolei Kalifornia, Vermont, Oklahoma, Kentucky, Waszyngton, Karolina Południowa i Maryland nakazały firmie zaprzestanie działalności.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.