za

Polygon przejdzie w tym tygodniu ważny hard fork. Podano nowe szczegóły

European Halving Party 2024

Polygon, czyli rozwiązanie skalujące warstwy 2 Ethereum, w najbliższy wtorek przejdzie swój hard fork. Aktualizacja ta ma na celu rozwiązanie problemów dotyczących dynamicznych skoków cen za gaz.

Zmiany w Polygon

W dniu 12 stycznia zespół Polygonu oficjalnie potwierdził w poście na blogu informację o nadchodzącej aktualizacji. Ogłoszony hard fork wejdzie w życie na wysokości bloku 38 189 056. Co więcej, odbędzie się on bez udziału scentralizowanych podmiotów.
https://twitter.com/0xPolygon/status/1613615306198614016?s=20

Rzecznik prasowy firmy Polygon przekazał też serwisowi Cointelegraph dodatkowe informacje dotyczące planowanego hard forka:

Hard fork jest zakodowany dla bloku o numerze 38 189 056. Żaden scentralizowany, pojedynczy użytkownik tego nie zainicjuje. Walidatorzy sieci muszą zaktualizować swoje węzły przed wskazanym blokiem, a część już pracuje nad tym

87% zespołu Polygon Governance Team, który składał się z 15 osób biorących udział w głosowaniu, opowiedziało się za zwiększeniem funkcji BaseFeeChangeDenominator z 8 do 16 bloków. Miałoby to na celu redukcję skoków cen opłat za gaz. Dodatkowo, głosowano za zmniejszeniem wpływu funkcji SprintLength z 64 bloków do 16, by zlikwidować problem z reorganizacją łańcucha.

W kwestii dynamicznych skoków cen za gaz, zespół Polygon wyjaśnił, że z racji tego, że cena opłaty podstawowej często „doświadcza skoków wykładniczych” w momentach, gdy ruch na blockchainie gwałtownie wzrasta, to wprowadzenie pewnych zmian może „spłaszczyć krzywą wzrostu”, a tym samym „zatrzymać silne wahania” cen gazu.

Porównanie cen za gaz w sieci Polygon POS (niebieski) z tymi oczekiwaniami po hard forku (czerwony). Źródło: Polygon

W temacie problemów związanych z reorganizacją łańcucha, zespół sieci tłumaczy, że zmniejszając długość sprintu, zostanie poprawiony czas przeprowadzania każdej transakcji. To za to pomoże walidatorom, by mogli zatwierdzać bloki w sposób ciągły z częstotliwością co 32 sekund, w przeciwieństwie do obecnego czasu, który utrzymuje się na poziomie 128 sekund za jeden blok.

Zmiana nie wpłynie na całkowity czas ani liczbę bloków produkowanych przez walidatorów, więc ogólnie nie będzie zmian w nagrodach

– dodano w ogłoszeniu.

Reorganizacja łańcucha zachodzi w momencie, gdy dany blok jest usuwany z blockchaina, aby zrobić miejsce na nowy, dłuższy łańcuch, aby zapewnić, że wszyscy operatorzy węzłów posiadają tę samą kopię księgi.

Jednak reorganizacja musi być przeprowadzona najsprawniej, jak to możliwe, ponieważ wydarzenie to mocno zwiększa ryzyko ataku 51%.

Zespół Polygon przekazał również ważną informację, że posiadacze tokenów MATIC nie muszą podejmować żadnych działań związanych z wtorkową aktualizacją. Co więcej, hard fork nie wpłynie również na aplikacje ekosystemu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności