za

Firmą Nexo zajmują się bułgarskie służby. Chodzi m.in. o podejrzenie prania pieniędzy

European Halving Party 2024

Działalność firmy z rynku kryptowalutowych pożyczek, Nexo, jest obecnie analizowana przez służby Bułgarii. Chodzi m.in. o podejrzenie prania pieniędzy.

Nexo pomagało w łamaniu prawa?

Prokuratura Bułgarii wszczęła śledztwo w celu „neutralizacji działalności przestępczej” Nexo. O co chodzi?

Prokurator generalna Siika Mileva twierdzi, że “zebrano dowody na to, że osoba, która korzystała z platformy i przesyłała [na nią] kryptowaluty” łamała prawo i “jest uznana za osobę finansującą terroryzm”.

Z oświadczenia dowiadujemy się, że za Nexo stoją obywatele Bułgarii, a “działalność [firmy] prowadzona była głównie z terytorium Bułgarii” – powiedziała w oświadczeniu prokurator generalna.

Samo Nexo broni się tym, że współpracuje z odpowiednimi organami regulacyjnymi i stosuje na swojej platformie rygorystyczne procedury dot. przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i „znaj swojego klienta” (KYC).

Do tego wskazuje, że “kryptowaluty są w rzeczywistości okropne przy [realizacji] nielegalnych celów – na przykład za pomocą [narzędzi] Chainalysis znamy historię [transferu cyfrowych] aktywów”. Popełnianie przestępstw za pomocą bitcoinów jest, zdaniem firmy, “trudniejsze niż w przypadku fiatów”.

Po rozpoczęciu straszliwej wojny na Ukrainie, pierwszym naszym celem była pomoc w zbiórce pieniędzy dla ofiar.

Drugim było oczywiście przestrzeganie sankcji [nałożonych na Rosję], a Nexo zastosowało tutaj jedną z najbardziej agresywnych strategii

– dodano.

W mailu, jaki przesłano do portalu CoinDesk, firma dodaje, że Bułgaria jest “najbardziej skorumpowanym krajem w Unii Europejskiej“. Poinformowała też, że w jednym z biur Nexo są obecnie służby, które „prowadzą przesłuchania dotyczące prania pieniędzy” i przestępstw podatkowych.

Coin Nexo potaniał w wyniku tych informacji do ok. 70 centów.

Wcześniejsze problemy

Nexo zostało założone przez Kostę Kanczewa i Antoniego Trenczewa. Ten drugi to były poseł z bułgarskiej Unii Politycznej Bloku Reform.

Firma miała już wcześniej problemy. We wrześniu stan Nowy Jork złożył przeciwko niej pozew. W akcie oskarżenia wskazano na rzekome „nielegalne operacje i oszukiwanie inwestorów”.  O krok dalej poszły Kalifornia, Vermont, Oklahoma, Kentucky, Waszyngton, Karolina Południowa i Maryland, które nakazały firmie zaprzestanie działalności.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności