za
14 lat temu Hal Finney otrzymał pierw14 lat temu Hal Finney otrzymał pierwszą transakcję w historii kryptowalut szą transakcję w historii kryptowalut

14 lat temu Hal Finney otrzymał pierwszą transakcję w historii kryptowalut

Nexo Earn Aplikacja

Ponad tydzień temu społeczność kryptowalut obchodziła ważną rocznicę wydarzenia, jakim było wykopanie pierwszego bloku Bitcoina przez Satoshiego Nakamoto. Za to wczoraj minęło 14 lat od momentu, gdy dokonano pierwszej transakcji z użyciem najstarszej kryptowaluty. W dniu 12 stycznia 2009 roku Satoshi wysłał 10 BTC do pewnego kryptografa i informatyka, Hala Finneya. Z tej okazji przypomnimy Wam okoliczności tego zdarzenia, przybliżymy postać tego człowieka oraz opowiemy o jego wpływie na rozwój kryptografii.

14 lat od pierwszej transakcji BTC

Hal Finney jest zaliczany do osób, które mocno przyczyniły się do rozwoju kryptografii. Cieszył się uznaniem wśród społeczności cyberpunków jeszcze na długo przed powstaniem pierwszej kryptowaluty. Przez wiele lat pracował w firmie PGP Corporation, która odpowiadała za opracowanie oprogramowania Pretty Good Privacy. Dziś wielu użytkowników cyfrowych aktywów używa go jako metody bezpieczeństwa, w której potrzeba dwóch kluczy w celu otrzymania dostępu do zaszyfrowanych informacji.

Co istotne, Finney w 2004 roku stworzył oprogramowanie Reusable Proofs of Work (RPOW), które opierało się na koncepcji Proof of Work autorstwa innego kryptografa – Adama Backa. Dla większości stanowiło to kamień milowych dla Bitcoina, bowiem jak wiadomo, tą technologią posłużył się kilka lat później Nakamoto.

W 2009 roku Finney zainteresowany treścią maila z white paperem pierwszej kryptowaluty, którego Nakamoto wysłał do grupy kryptografów, postanowił zgłębić szerzej temat. Co było dalej? Finney został pierwszą osobą, oczywiście nie licząc Satoshiego, która pobrała i odpaliła oprogramowanie Bitcoina. Następnie w dniu 12 stycznia otrzymał transakcję peer-to-peer zawierającą 10 BTC.

W 2013 roku, na forum BitcoinTalk, kryptograf opisał swoją historię pierwszej styczności z konceptem Satoshiego. Podzielił się wtedy ze społecznością swoimi odczuciami oraz opisał reakcje swojego środowiska na Bitcoina.

Kiedy Satoshi ogłosił pierwszą wersję oprogramowania, od razu podłapałem temat

— oznajmił w 2013 roku.

Finney wspomina, że jego koledzy kryptografowie nie byli jednak zbytnio przekonani do koncepcji Bitcoina i odnieśli się do pomysłu dosyć sceptycznie.

Kryptografowie widzieli zbyt wiele wielkich planów nieświadomych noobów. Mają tendencję do odruchowej reakcji odrzucającej

Hal uwierzył na tyle w sens pomysłu anonimowego nieznajomego (a może wiedział kto kryje się pod pseudonimem Satoshi? Tego się raczej nie dowiemy), że postanowił go wesprzeć poprzez zostanie również jednym z pierwszych górników Bitcoina. Przyczynił się więc do wykopania kilku następnych bloków BTC, a w międzyczasie udało mu się znaleźć kilka błędów w oprogramowaniu Bitcoina, o których napisał do Nakamoto w wiadomości mailowej. Po tym, jak ustalił, że protokół Bitcoina jest stabilny, wyłączył jego oprogramowanie, którym kopał kolejne kryptowaluty, bowiem stwierdził, że moc obliczeniowa wyczerpuje procesor jego komputera.

14 lat temu Hal Finney otrzymał pierwszą transakcję w historii kryptowalut

Pierwsza wycena bitcoina

Nie możemy pominąć faktu, że Finney był jedną z pierwszych osób, które ustaliły cenę dla pierwszej kryptowaluty. Oszacowanie wpierw wartości ułamka całkowitego globalnego bogactwa gospodarstw domowych, które wpłynęłoby na projekt, pozwoliło mu postawić tezę, że każda z 21 milionów wykopanych monet któregoś dnia będzie warta około 10 mln USD.

Ponieważ wszyscy jesteśmy bogaci w bitcoiny lub będziemy, gdy będą one warte milion dolarów, jak wszyscy się spodziewają, powinniśmy dobrze wykorzystać część tego niezarobionego bogactwa

– stwierdził w jednym z postów, które opublikował w 2011 roku na forum BitcoinTalk. Co ciekawe, Finney był świadomy spekulacyjnego charakteru ekonomii kryptowalut:

Niebezpieczeństwo polega na tym, że ludzie kupują bitcoiny w oczekiwaniu, że cena wzrośnie, a wynikający z tego zwiększony popyt napędza cenę. To jest definicja bańki, a jak wszyscy wiemy, bańki pękają.

Choroba

W 2009 roku w Finneya zdiagnozowano nieuleczalną chorobę, jaką jest stwardnienie zanikowe boczne. Na początku postępowała w bardzo powolnym tempie, jednak w 2014 roku agresywnie nasiliła się, w wyniku czego doprowadziła do paraliżu ciała kryptografa. Hal Finney zmarł 28 sierpnia 2014 roku.

Przed swoim odejściem Finney i jego żona Fran pracowali nad zwiększeniem świadomości dotyczącej jego choroby i zbieraniem funduszy dla osób, które na nią chorują. Od czasu jego śmierci Fran Finney sama kontynuuje dziedzictwo swojego męża.

Nie będzie nam niestety dane przekonać się, jakby wyglądałby obecny oraz przyszły świat kryptografii, a co za tym idzie kryptowalut, gdyby Hal nie zachorował. Jednakże możemy pokusić się o hipotezę, że na pewno byłby on jego aktywnym uczestnikiem i zdecydowanie miałby kluczowy wpływ na jego dalszy rozwój oraz wiele rzeczy związanych z tą branżą. Zresztą, i tak Hala Finneya możemy śmiało określić mianem legendy kryptografii, która ma niezaprzeczalnie kluczowy udział w powstaniu kryptowalut.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności