za

91% kryptowalut z 2014 roku upadło, podczas gdy bitcoin wciąż się rozwija

Binance Launchpool

Serwis CoinKickoff opublikował interesujący raport dotyczący kryptowalutowych projektów, które pojawiały się na rynku od 2014 roku. Autorzy skupiają się w nim na danych dotyczących tego, ilu z nich udało się utrzymać mimo różnych niepowodzeń. Co więcej, najistotniejszym faktem jest to, że przez cały ten okres bitcoin (BTC) stale się rozwijał.

Większość altcoinów nie przetrwała

Jak wynika z danych, które zawarto w opublikowanym przez CoinKickoff raporcie, 91% cyfrowych aktywów, które powstawały od 2014 roku, nie przetrwały różnych zawirowań rynkowych i zostały po prostu porzucone przez twórców oraz społeczność. Bardzo duża ilość coinów, które dziś już są ”martwe”, została stworzona w 2017 roku. Wskazano w raporcie na 704 altcoiny, które powstały 6 lat temu i nie udało im się utrzymać na rynku.

Jednak okres, który okazał się najbardziej śmiercionośnym dla alternatywnych cyfrowych monet, przypada na 2018 rok. Bowiem wtedy to śmierć poniosły aż 751 projekty.

Na wizualizacji stworzonej przez CoinKickoff możemy zobaczyć, ile projektów pojawiło się, a następnie zniknęło w przedziale czasu od 2014 do 2022 roku. Co więcej, poniższa ilustracja zawiera legendę wskazującą powody klęski danych projektów. Wymienione przyczyny obejmują SCAMy lub analogiczne problemy, memiczny charakter danych monet, których twórcy nie mieli większego pomysłu na ich przyszłość, bycie ICO lub krótkotrwałym projektem, czy po prostu całkowity brak wolumenu obrotu.

Bitcoin stale się rozwija, podczas gdy 91% kryptowalut upadło od 2014 roku
Bitcoin stale się rozwija, podczas gdy 91% kryptowalut upadło od 2014 roku

Alty padają, a BTC wciąż silne

I tutaj nie można pominąć faktu, że mimo różnych okresów bessy i wielu niepowodzeń, bitcoin (BTC) wciąż się utrzymuje na rynku, stale będąc liderem w tym sektorze. Co więcej, jego hash rate stale się zwiększa i wynosi obecnie 263,95 EH/s., jak podaje Hashrate Index.

Odnotowano już ponad 1 milion adresów posiadających co najmniej 1 BTC lub więcej. Warto tutaj też zwrócić uwagę na fakt, że HODLerzy pierwszej kryptowaluty często korzystają z wielu adresów. Dodatkowo, w zeszłym roku przez sieć Bitcoina zostało przetransferowane ponad 14 bilionów dolarów rocznego wolumenu, co oznacz wzrost o 13 900% w stosunku do wolumenu transakcji z 2015 roku.

W miarę wzrostu powyższego wskaźnika, również ilość bitcoinów, które znajdują się na giełdach, osiągnęła nowe minima. To oznacza, że coraz więcej inwestorów BTC decyduje się na samoopiekę nad posiadanymi aktywami. Dane wskazują również, że poza samym kursem bitcoina, rozwija się również jego sieć, podczas gdy wiele alternatywnych projektów nie jest w stanie przetrwać próby czasu.

Bitcoin stale dostarcza nam dowodów na to, że inwestycja w niego jest długoterminowa, a cały ekosystem BTC zostanie z nami już na stałe. Świadczy o tym odporność tego aktywa na takie wyzwania, jak różne przeciwności związane z regulacjami instytucji rządowych, sianie FUDu przez media, upadki głównych giełd, jak chociażby Mount Gox oraz ostatnio FTX. Nawet chiński zakaz wymierzony w górników BTC wpłynął jedynie na kolejny rozwój dominacji bitcoina na tym rynku. Wszystkie powyżej wspomniane czynniki tylko wzmacniają narrację pierwszej kryptowaluty jako suwerennej polityki pieniężnej, która jest oparta na technologii odpornej na upadek.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności