za

Kurs bitcoina przebił w nocy poziom 21 tys. USD. Rekordowe likwidacje krótkich pozycji

bitcoin halving party

Takiego początku nowego roku na wykresach cenowych bitcoina chyba nikt się nie spodziewał. Dziś w nocy kurs bitcoina na moment przekroczył poziom 21 tys. dolarów. Tym samym pierwsza kryptowaluta przebiła kluczową średnią ruchomą, którą ostatni raz zaobserwowano przed ATH w listopadzie 2021 roku.

Kurs BTC rośnie

Zielone wskaźniki kursów topowych kryptowalut od kilku dni nie gasną. Dziś w nocy kurs bitcoina przebił pierwszy raz od listopada 2022 roku barierę 21 tys. dolarów. Tym samym pierwszej kryptowalucie udało się powrócić do poziomów cenowych sprzed upadku FTX.

W momencie pisania tego artykułu za jedno BTC należy zapłacić 20 971 dolarów. Oznacza to skok o 10,84% w ciągu doby. W skali tygodnia bitcoin zyskuje na wartości o 23,78%, a w porównaniu do ceny sprzed 30 dni, jest droższy o 21%.

1-godzinny wykres świecowy BTC/USD na giełdzie Bitstamp. Źródło: TradingView

Jak wskazują dane od TradingView śledzące kurs pary handlowej BTC/USD, dziś w nocy pierwsza kryptowaluta znalazła się na poziomie 21 247 dolarów. Miało to miejsce na giełdzie Bitstamp. Wielu analityków wskazywało na to, że mimo przebicia kluczowej linii wsparcia, lada moment może nastąpić korekta i BTC wróci do poziomów sprzed kilku dni.

Jednakże jak dotąd wzrostowi bitcoina towarzyszyły tylko krótkie okresy konsolidacji, a niektórzy traderzy mogli pochwalić się tygodniowymi zyskami na poziomie prawie 25%.

Co więcej, powyższe dane wskazują na kilka istotnych faktów. Po pierwsze, kurs BTC/USD odnotował swoją zrealizowaną cenę na poziomie 19 700 USD. Dalej, znowu znajdujemy się powyżej ATH z 2017 roku czyli, 20 tys. USD oraz, co jest bardzo istotne, pierwsza kryptowaluta przebiła 200-dniową średnią ruchomą. Ten ostatni szczegół napotykał linię oporu, której nie dało się przebić od października 2021 roku, czyli miesiąc przed ostatnim rekordem cenowym bitcoina.

1-dniowy wykres świecowy BTC/USD z 200-dniową średnią ruchomą. Źródło: TradingView

Analitycy komentują wzrosty

Podobnie jak ETH, bitcoin nabiera rozpędu –  zwraca uwagę zespół analityków on-chain z firmy Material Indicators.

Dwa dni do końca, ale ta cotygodniowa świeca BTC jest solidna jak cholera, przełamując bardzo kluczowe linie trendów, a impet w niskim przedziale czasowym wciąż jest silny

– napisał entuzjastycznie popularny trader Bluntz podsumowując tygodniowe zamknięcie wykresu cenowego bitcoina.

Inny trader oraz analityk kryptowalutowy –  Rekt Capital – pokusił się o pójście dalej i porównał obecną sytuację na rynku do wydarzenia z 2019 roku, gdy dopiero zauważano powrót byków po dołku makroekonomicznym z poprzedniego cyklu, gdy kurs BTC zmniejszył się o połowę w grudniu 2018 r.

Obecna tygodniowa świeca BTC jest bardzo bliska dorównania tygodniowej świecy z kwietnia 2019 r., która potwierdziła nowy rynek byków BTC

– dopisał w komentarzu obok wykresu.

Wykres BTC/USD z adnotacjami. Źródło: Rekt Capital/Twitter

Likwidacje shortów na rekordowym poziomie od 18 miesięcy

Trwające wzrosty kursu pierwszej kryptowaluty wywołały niemały ból u niedźwiedzi. Co za tym idzie, doprowadziło to likwidacji setek milionów dolarów krótkich pozycji.

Jak podaje Coinglass, tylko w dniu 14 stycznia likwidacje wyniosły około 125 milionów dolarów. Co więcej, od 11 stycznia odnotowano prawie 300 milionów dolarów zamkniętych shortów. Licząc pozycje zawierające altcoiny, likwidacje krótkich pozycji wyniosły prawie 775 milionów dolarów w tym samym trzydniowym okresie.

Wykres likwidacji shortów. Źródło: Coinglass

Dylan LeClair, który jest starszym analitykiem w UTXO Management, skomentował obserwowany w ostatnich dniach poziom zamykania krótkich pozycji. Zwrócił uwagę, że osiągnęły one najwyższe dzienne poziomy od połowy 2021 roku. Dodał również, że:

Likwidacja krótkich pozycji denominowanych w USD jest odwrotnym skutkiem wycofywania się długich pozycji denominowanych w krypto. 30-tysięczne letnie dno zostało ustalone w dniu świeżego podbicia FTX

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności