za

Bitcoin Miners ETF zajmuje pierwsze miejsce na rynku akcyjnych funduszy ETF

1,5% dla maluszka

Nowy rok zaczął się dosyć życzliwie dla sektora kryptowalut. Fundusze ETF dla miningu bitcoina ponownie znalazły się na czołowych pozycjach wykresu z wynikami.

Bitcoin zdominował fundusze ETF

Kurs bitcoina, jak i pozostałych cyfrowych aktywów od kilku dni świecą na zielono. Co więcej, większość kryptowalut osiąga wielomiesięczne maksima. Ale to nie koniec dobry wiadomości. Otóż poza rynkami spot, również w sektorze ETF-ów bitcoin pnie się ku górze i obecnie zajmuje na nim pozycje lidera. Bitcoin Miners ETF (WGMI) od firmy Valkyrie wiedzie obecnie prym na rynku ETF-ów akcyjnych. Co więcej, od początku roku zanotował wzrost o 40%.

ETF miningu pierwszej kryptowaluty jest liderem na rynku tradycyjnych ETF-ów akcyjnych oraz lewarowanych ETF-ów akcyjnych. Warto zauważyć, że to nie jest dosyć często obserwowanym zjawiskiem. Jak przekazał starszy analityk Bloomberga specjalizujący się w ETF-ach – Eric Balchunas –  ETF Valkyrie Bitcoin Miners jest wysoce „skoncentrowany” z inwestycjami 20 podmiotów, w tym między innymi firm Argo Blockchain, Bitfarm oraz Intel.

Notowania WGMI ETF pojawiły się na Nasdaq w lutym 2022 roku, jednakże nie dotyczyło bezpośrednio inwestycji w BTC. Otóż 80% jego udziałów netto oferuje ekspozycję poprzez papiery wartościowe spółek, których przychody lub zyski w 50% pochodzą z wydobycia BTC. Dodatkowo, Valkyrie pozostałe 20% inwestuje w podmioty, które posiadają „znaczną część swoich aktywów netto” ulokowanych w bitcoinie.

Fundusze ETF oparte na bitcoinie

Pierwszy ETF skupiony wokół bitcoina został zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych w październiku 2021 roku. Był to ProShares Bitcoin Strategy ETF, którego zadaniem było śledzenie kursu pierwszej kryptowaluty za pośrednictwem kontraktów terminowych będących przedmiotem obrotu na rynku CME.

ETF od początku pojawiania się na rynku cieszył się bardzo dużą popularnością, dzięki czemu odnotował już pierwszego dnia 1 miliard dolarów wolumenu obrotu. Ta sytuacja przełożyła się na to, że wielu inwestorów uwierzyło, że sukces tego rodzaju funduszy ostatecznie wpłynie na organy regulacyjne do zatwierdzenia pierwszego funduszu ETF opartego na rynku kasowym w 2022 roku. Jednakże na drodze do tego celu stanęła im kryptowalutowa zima oraz seria wydarzeń z tego sektora, które negatywnie wpłynęły na jego wizerunek.

ETFy powiązane z cyfrowymi aktywami były również dwoma najgorzej działającymi funduszami ETF w Australii w 2022 roku. Analogiczna sytuacja miała miejsce na kontynencie Ameryki Północnej. Jak informuje serwis ETF.com, cztery najgorzej działające fundusze ETF w USA w 2022 r. miały związek właśnie z kryptowalutami.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności