
Ludowy Bank Chin zaczął uwzględniać e-juana w swoim raporcie o ilości waluty w obiegu
Ludowy Bank Chin (The People’s Bank of China, PBoC) zaczął uwzględniać cyfrową walutę banku centralnego kraju, e-CNY, w raportach mierzących ilość waluty w obiegu. Co się okazało?
Ludowy Bank Chin uwzględnia CBDC w swoim raporcie
Według raportu opublikowanego 10 stycznia, na dzień 31 grudnia 2022 r. w obiegu znajdowało się 13,61 miliarda cyfrowych juanów (to ok. 2 miliardy dolarów).
PBoC poinformował, że dodanie cyfrowego juana do jego danych nie spowodowało „znaczących zmian w stopach wzrostu” obiegu pieniądza na rynku. 13,61 miliardów e-CNY stanowiło jedynie około 0,13% juanów w obiegu (dane dot. końca 2022 roku).
Chiny, druga co do wielkości gospodarka świata, jako jedna z pierwszych rozpoczęła testowanie CBDC w wybranych miastach i regionach — projekt ten został nawet ostatecznie udostępniony zagranicznym sportowcom, którzy brali udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, które miały miejsce niemal równy rok temu – w lutym 2022 r.
Według byłego dyrektora ds. badań PBoC wykorzystanie cyfrowej waluty było w czasie wspomnianej imprezy sportowej niskie. Adopcja nie jest też duża w szerszym kontekście. Transakcje oparte na e-juanie wyniosły w październiku około 14 miliardów dolarów. Wszystko to ma miejsce zaś ponad dwa lata po wprowadzeniu e-CNY na rynek (stało się to w kwietniu 2020 roku).
Bank centralny ogłosił we wrześniu, że planuje rozszerzyć wdrożenie e-CNY na prowincje Guangdong, Jiangsu, Hebei i Sichuan. Stanie się to „we właściwym czasie”. Dotąd chińscy urzędnicy nie przedstawili strategii wprowadzenia CBDC dla wszystkich mieszkańców ich kraju.
Adopcja e-juana
Powyższe pokazuje na jak wczesnym etapie jest adopcja CBDC.
W październiku w poście na swojej oficjalnej stronie WeChat z 10 października bank centralny Chin napisał, że do końca lata liczba transakcji dokonanych w 15 prowincjach kraju w ramach pilotażu CBDC sięgnęła poziomu 360 milionów. 5,6 miliona sklepów handlowych obsługiwało już wtedy cyfrowego juana jako prawny środek płatniczy.
Celem Chin jest zapewne całkowita eliminacja gotówki i jednoczesne wykorzystywanie CBDC w handlu zagranicznym. W tym kierunku podąża też junior partner Pekinu – Rosja. Pisaliśmy o tym w tym miejscu.
Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.