za

Ludowy Bank Chin zaczął uwzględniać e-juana w swoim raporcie o ilości waluty w obiegu

2023-01-12
CBDC
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Ludowy Bank Chin (The People’s Bank of China, PBoC) zaczął uwzględniać cyfrową walutę banku centralnego kraju, e-CNY, w raportach mierzących ilość waluty w obiegu. Co się okazało?

Ludowy Bank Chin uwzględnia CBDC w swoim raporcie

Według raportu opublikowanego 10 stycznia, na dzień 31 grudnia 2022 r. w obiegu znajdowało się 13,61 miliarda cyfrowych juanów (to ok. 2 miliardy dolarów).

PBoC poinformował, że dodanie cyfrowego juana do jego danych nie spowodowało „znaczących zmian w stopach wzrostu” obiegu pieniądza na rynku. 13,61 miliardów e-CNY stanowiło jedynie około 0,13% juanów w obiegu (dane dot. końca 2022 roku).

Chiny, druga co do wielkości gospodarka świata, jako jedna z pierwszych rozpoczęła testowanie CBDC w wybranych miastach i regionach — projekt ten został nawet ostatecznie udostępniony zagranicznym sportowcom, którzy brali udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, które miały miejsce niemal równy rok temu – w lutym 2022 r.

Według byłego dyrektora ds. badań PBoC wykorzystanie cyfrowej waluty było w czasie wspomnianej imprezy sportowej niskie. Adopcja nie jest też duża w szerszym kontekście. Transakcje oparte na e-juanie wyniosły w październiku około 14 miliardów dolarów. Wszystko to ma miejsce zaś ponad dwa lata po wprowadzeniu e-CNY na rynek (stało się to w kwietniu 2020 roku).

Bank centralny ogłosił we wrześniu, że planuje rozszerzyć wdrożenie e-CNY na prowincje Guangdong, Jiangsu, Hebei i Sichuan. Stanie się to „we właściwym czasie”. Dotąd chińscy urzędnicy nie przedstawili strategii wprowadzenia CBDC dla wszystkich mieszkańców ich kraju.

Adopcja e-juana

Powyższe pokazuje na jak wczesnym etapie jest adopcja CBDC.

W październiku w poście na swojej oficjalnej stronie WeChat z 10 października bank centralny Chin napisał, że do końca lata liczba transakcji dokonanych w 15 prowincjach kraju w ramach pilotażu CBDC sięgnęła poziomu 360 milionów. 5,6 miliona sklepów handlowych obsługiwało już wtedy  cyfrowego juana jako prawny środek płatniczy.

Celem Chin jest zapewne całkowita eliminacja gotówki i jednoczesne wykorzystywanie CBDC w handlu zagranicznym. W tym kierunku podąża też junior partner Pekinu – Rosja. Pisaliśmy o tym w tym miejscu. 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
68 538,65 USD-0,84%
Ethereum logo
EthereumETH
3906,77 USD3,82%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,01%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
603,80 USD0,23%
Solana logo
SolanaSOL
164,86 USD-0,72%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3905,14 USD3,78%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,02%
XRP logo
XRPXRP
0,53 USD-1,87%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,17 USD-3,68%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,38 USD0,17%