za

Poseł Wielkiej Brytanii Andrew Griffith uważa, że stablecoiny są “bramą” do CBDC

2023-01-11
CBDCStablecoiny
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Brytyjski parlamentarzysta i Sekretarz ds. Ekonomicznych Skarbu Państwa, Andrew Griffith, twierdzi, że stablecoiny są swoistą bramą do CBDC.

Andrew Griffith widzi zaskakujący potencjał stablecoinów

Wielka Brytania jako kraj chce stać się światowym centrum rynku kryptowalut. I to pomimo ostatnich negatywnych wydarzeń, które miały miejsce w branży.

Jest to „sektor, któremu poświęciłem najwięcej czasu” – twierdzi Andrew Griffith.

Jego zdaniem wprowadzenie na rynek brytyjskiego stablecoina i stworzenie piaskownicy infrastruktury rynków finansowych (Financial Markets Infrastructure, FMI) będzie kolejnym krokiem w umacnianiu się kraju na rynku cyfrowych aktywów. Elementy te są uwzględnione w ustawie o usługach i rynkach finansowych (Financial Services and Markets, FSM).

Stablecoin prawdopodobnie posłuży jako „pierwszy przypadek użycia coina do rozliczeń hurtowych”. Ma to rozpocząć proces prowadzący do emisji cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), powiedział Griffith.

Dodał, że stablecoiny są „tu i teraz” i dlatego wymagają natychmiastowej uwagi władz. Zauważył, że nie jest jasne, czy CBDC wyparłoby prywatne stablecoiny na rynku, gdyby wprowadzono je na rynek.

Podkreślił też, że CBDC, gdyby zostało wprowadzone, musiałoby zagwarantować obywatelom anonimowość.

Dowiedzieliśmy się też, że dokument konsultacyjny na temat CBDC pojawi się „za tygodnie, a nie miesiące”. W tym roku rząd zorganizuje również co najmniej sześć “okrągłych stołów” dot. regulacji kryptowalut. Do debat zostaną zaproszeni eksperci z rynku blockchaina.

Rząd nie uważa, że ta [technologia oparta na kryptografii] jest nieunikniona – powiedział Griffith.

Dodał jednak, że metody płatności oparte na kryptowalutach stanowią ważną kwestię w zakresie włączenia cyfrowego i finansowego. Zauważył też, że spora część społeczeństwa chce, by w obiegu pozostała jeszcze gotówka. To samo dot. banków.

– Usunięcie tego pośrednika – przy obecnej ewolucji rynku – wydaje się bardzo przedwczesne – powiedział.

Ustawa FSM, która może „być gotowa do Wielkanocy”, umożliwi także licencjonowanie niektórych nowych aplikacji płatniczych w piaskownicy FMI i wprowadzenie ich na rynek.

Władze Wielkiej Brytanii mogą chcieć wykorzystać kryptowaluty do tego, by ponownie umocnić rolę swojego kraju na rynku finansowym.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności