za
Ethereum przejdzie dziś aktualizację Shanghai! Co się zmieni i jak wpłynie to na kurs ETH?

Ethereum przejdzie dziś aktualizację Shanghai! Co się zmieni i jak wpłynie to na kurs ETH?

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Nadszedł dzień, na który społeczność Ethereum od dawna czekała. Dzisiaj ten blockchain przechodzi kluczowy dla całego ekosystemu hard fork Shanghai. Podczas epoki numer 194048 dojdzie do aktualizacji dwóch warstw sieci, w wyniku których nastąpi fundamentalna zmiana w kwestii stakingu ETH.

Gotowi na Shanghai?

Aktualizacja Shanghai, często opisywana w mediach jako Shapella, nastąpi dzisiaj, czyli 12 kwietnia na wysokości bloku o numerze 194048 na blockchainie Ethereum. Spodziewana godzina to 22:27 naszego czasu.

Jest to zdecydowanie najważniejsze wydarzenie dotyczące całego tego ekosystemu od dnia 15 września 2022 roku. Wtedy bowiem Ethereum przeszło hard fork o nazwie ”The Merge”, w wyniku którego udało się zmienić algorytm konsensusu tej sieci z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS).

Wyjaśnię jeszcze tylko, o co dokładnie chodzi z nazwą Shapella. Jest to bowiem hybryda nazw aktualizacji poszczególnych warstw Ethereum. Shanghai odpowiada za uruchomienie nowej wersji warstwy wykonawczej blockchaina, a Capella jest hard forkiem warstwy konsensusu.

Oczywiście najważniejszą rzeczą dotyczącą dzisiejszego wydarzenia jest to, że po poprawnie wdrożonej aktualizacji zostaną odblokowane etery dotychczas zamknięte w puli stakingowej na Beacon Chain. Teraz inwestorzy, którzy przekazali odpowiednią ilość (minimum 32 etery) na potrzeby stakingu, będą mogli odzyskać z powrotem swoje środki.

Czy hard fork Ethereum może wpłynąć na cenę ETH?

Teoretycznie, można by spekulować czy uwolnienie tak dużej ilości zablokowanego od dłuższego czasu eteru wpłynie na cenę tego aktywa. Gdyby wszystkie kryptowaluty, które są zablokowane w Beacon Chain pojawiły się nagle w obrocie handlowym na giełdach, to mogłoby oczywiście to drastycznie wpłynąć na kurs tego aktywa. Mowa tu bowiem o liczbie 18,1 miliona eterów. Jednakże spokojnie – tak się zdecydowanie nie wydarzy.

Po pierwsze, wątpliwe jest, by stake’ujący inwestorzy nagle chcieli wyjmować swoje etery, które bezpiecznie tkwią sobie zablokowane we wspomnianym łańcuchu. Co więcej, w końcu generują one dochód pasywny w formie nagród za bycie walidatorem. Ponadto proces uwalniania stake’owanych ETH może zająć trochę czasu. Jak niedawno ostrzegała giełda Coinbase, przetwarzanie wszystkich wniosków o anulowanie udziału w programie stakingowym może zająć tygodnie, a nawet i miesiące.

Na dodatek, ostatni raport od platformy analitycznej Glassnode wskazuje na to, że dotychczas niewielki procent inwestorów zgłosił chęć wyjęcia swoich eterów z łańcucha. Bowiem tylko 170 tys. ETH czeka już na odesłanie do portfeli swoich właścicieli. Jest to niewielki odsetek przy łącznej liczbie 18,1 mln ETH. Jak czytamy w dokumencie, tylko 253 walidatorów oczekuje opuszczenia ich aktywów z puli stakingowej.

W momencie pisania tego artykułu kurs eteru wynosi 1888 dolarów. Jest to mniej o 1,46% niż wczoraj i 1,3% mniej niż tydzień temu. Jednakże w skali miesiąca ETH skoczyło na wykresie cenowym o 10,88%.

Wykres ceny ETH/USDT na Binance. Źródło: TradingView

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Jestem redaktorem i dziennikarzem skupionym na sektorach kryptowalut, blockchain oraz web3. Dla Bitcoin.pl piszę od 2021 roku. Prowadzę program ''Web'3'n'more'' - cykl wywiadów poświęconych polskim projektom z tej branży. W wolnym czasie zajmuję się muzyką, jestem wokalistą zespołów Lords of the Deep Forest oraz Brütal Melon.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności