za
Ethereum shanghai

Shanghai — wszystko co musisz wiedzieć o najnowszej aktualizacji Ethereum

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Ethereum Shanghai to aktualizacja sieci drugiej największej kryptowaluty, zaplanowana na marzec 2023 roku. Najistotniejszym punktem hard forka jest to, że nareszcie umożliwi on stakującym i walidatorom wycofywanie tokenów z Beacon Chain.

Stakowany ether stanowi obecnie około jednej siódmej całkowitej podaży Ethereum, czyli około 16 milionów monet o wartości ponad 25 miliardów USD.

Aktualizacja Shanghai i EIP-4895

Najważniejszy punkt aktualizacji Shanghai — umożliwienie stakującym wycofanie postawionych tokenów — to funkcja kryjąca się pod nazwą Ethereum-4895 lub EIP-4895. Obecnie zablokowanych jest ponad 16 milionów ETH, które pomagają zabezpieczyć mechanizm sieci. Zaangażowanie walidatorów było szczególnie istotne dla blockchaina Ethereum od września 2022 roku, kiedy Merge rozpoczęło proces zmiany mechanizmu konsensusu Ethereum z PoW (proof of work) na PoS (proof of stake). Po Merge, stakujący posiadający 32 zablokowanych ETH mogą uczestniczyć w walidacji bloków. Jednocześnie każdy kolejny ETH oddany w staking zwiększa prawdopodobieństwo otrzymania nagród za zabezpieczanie sieci.

Merge odbyło się w 2022 roku, jednak sam staking ruszył już w grudniu 2020. To właśnie w tym czasie zaczął działać Beacon Chain, umożliwiający użytkownikom deponowanie ETH.

Co to oznacza dla walidatorów?

Najistotniejszą zmianą, którą wprowadza Shanghai, jest fakt, że stakujący mogą nareszcie wycofać wszystkie swoje ETH. Walidatorzy mogliby więc teoretycznie ustawić się w kolejce, aby odzyskać swoje zablokowane tokeny. Większość analityków uważa jednak ten scenariusz za mało prawdopodobny, biorąc pod uwagę dominację Ethereum w przestrzeni DeFi, a także wysoką opłacalność stakingu. Co więcej, po najnowszej aktualizacji walidatorzy już zawsze będą mogli swobodnie wypłacać postawione aktywa. Nie będą musieli martwić się o zamrożenie znacznej sumy pieniędzy na nieokreślony czas. Shanghai nie powinno więc spowodować fali wypłat i spadku kursu.

Walidatorzy, którzy jednak zechcą zrezygnować z dalszego stakowania ETH, mogą to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest wygenerowanie „poświadczenia wypłaty”, które pozwoli na wycofanie wszelkich nagród zgromadzonych w ciągu ostatnich miesięcy. Drugą opcją jest usunięcie z Beacon Chain zarówno nagród, jak i wszystkich zablokowanych wcześniej tokenów.

Inne ulepszenia związane z Shanghai

EIP-4895 jest kluczową składową aktualizacji Shanghai. Zawiera ona jednak kilka innych, mniej istotnych, lecz nadal ważnych EIP, czyli Ethereum Improvement Proposals. Inne ulepszenia mają na celu zmniejszenie opłat za gaz w okresach wysokiej aktywności, z korzyścią dla programistów Ethereum. Należy do nich EIP-3651, który pozwoli na obniżenie kosztów gazu związanych z płatnościami Maximal Extractable Value przy dostępie do adresu COINBASE. Co ważne, termin COINBASE w tym przypadku nie jest powiązany z giełdą kryptowalut o tej samej nazwie, ale z oprogramowaniem pozwalającym programistom na otrzymywanie nowych tokenów. Kolejnymi nowym ulepszeniami są EIP-3855, EIP-3860 i EIP-6049, których celem jest ogólne obniżenie gas fee dla deweloperów.

Shanghai pozostaje więc stosunkowo niewielkim ulepszeniem, szczególnie w porównaniu z Merge. Mimo to, wprowadzenie tej aktualizacji będzie miało naprawdę znaczący wpływ na sytuację użytkowników, którzy zdecydowali się, lub chcą się zdecydować na stakowanie ETH.

Kolejne aktualizacje Ethereum prawdopodobnie pojawią się w kolejnych miesiącach 2023 roku. Deweloperzy zapowiadają między innymi ulepszenie działania Ethereum Virtual Machine. Następnym istotnym uaktualnieniem będzie Sharding, czyli wprowadzenie łańcuchów odłamkowych. Aktualizacja znana jako EIP-4844 była w pewnym momencie rozważana jako składowa Shanghai. Ostatecznie jednak zespół pracujący nad Ethereum zdecydował się na opóźnienie tej zmiany, aby zwiększyć prawdopodobieństwo marcowej daty aktualizacji Shanghai.

Testy devnetu i shadow forka, które obsługują wycofywanie stakowanych ETH rozpoczęły się już w styczniu.

Aktualizacja Shanghai była planowana jeszcze na marzec 2023, jednak przesunie się o dwa tygodnie – na kwiecień 2023.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności