za
shanghai

Shanghai Ethereum już w marcu. Co zmieni najnowsza aktualizacja?

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Deweloperzy Ethereum w tym tygodniu z powodzeniem uruchomili devnet i shadow fork, aby przygotować sieć na niezwykle istotną aktualizację Shanghai. Konsekwentnie dążą do celu, jakim jest uruchomienie wypłat ETH do marca.

Aktualizacja Shanghai już za rogiem

W tym tygodniu grupa uruchomiła devnet 2, sieć zaprojektowaną specjalnie w celu umożliwienia procesu wypłaty ETH. Możliwość wypłaty tokenów zostanie uruchomiona jako centralny element długo oczekiwanej aktualizacji Ethereum, Shanghai. Poprzednia aktualizacja, znana jako The Merge, zmieniła algorytm konsensusu Ethereum na proof-of-stake.

Jeszcze przed The Merge użytkownicy sieci mieli możliwość blokowania swoich tokenów w oczekiwaniu na aktualizację. Obecnie stakowane są ETH o wartości 22,7 miliarda dolarów. Oczekuje się, że aktualizacja Ethereum Shanghai wprowadzi możliwość zwolnienia tych środków – zakładając oczywiście, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. To zrozumiały priorytet zarówno dla społeczności Ethereum jak i twórców sieci.

Aktualizacja Shanghai miała początkowo obejmować szereg innych niecierpliwie oczekiwanych udoskonaleń, w tym proto-danksharding. Jest to usprawniony proces tak zwanego próbkowania danych, który znacznie obniżyłby i przyspieszył transakcje warstwy 2 w Ethereum. Proto-danksharding został ostatecznie przełożony, aby upewnić się, że możliwość wypłaty ETH zostanie wprowadzona tak szybko, jak to możliwe.

W zeszłym tygodniu programiści podjęli również trudną decyzję o dalszym opóźnianiu EOF — aktualizacji maszyny wirtualnej Ethereum (Ethereum Virtual Machine). EVM to mechanizm leżący u podstaw Ethereum, który wdraża inteligentne kontrakty. Opóźnienia te mogą jednak zwiększyć prawdopodobieństwo marcowej daty aktualizacji Shanghai.

 

Próba generalna nadchodzącej aktualizacji

W czwartek programiści Ethereum z powodzeniem przeprowadzili pierwszą próbę generalną nadchodzącej aktualizacji. Jednak ten shadow fork przetestowała tylko garstka użytkowników; mainnet shadow fork (pełna próba generalna aktualizacji) ma zostać uruchomiony w nadchodzących tygodniach. Deweloperzy planują również uruchomienie publicznej sieci testowej Shanghai na początku lutego, co pozwoli inwestorom i firmom na testowanie oprogramowania jeszcze przed uruchomieniem.

W oczekiwaniu na pomyślne wdrożenie możliwości wypłaty ETH, liczba tokenów zasilających protokoły stakingu znacznie wzrosła. Według CoinGecko Lido Finance (LDO) wzrósł o 34% w ciągu ostatniego tygodnia i obecnie kosztuje 2,03 USD. Kurs Rocket Pool wzrósł o 24% w tym samym okresie i wynosi 27,75 USD. Prawdopodobnie ma to również związek z wprowadzeniem stakingu bezpośrednio z portfela MetaMask.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.