Na Światowym Forum Ekonomicznym debatowano na temat tokenizacji świata finansów

Blockchain

Na Światowym Forum Ekonomicznym (World Economic Forum, WEF) zorganizowano debatę o tokenizacji. Do jakich wniosków udało się dojść? Zdaniem ekspertów, gospodarka będzie w przyszłości coraz bardziej tokenizowana. Proces ma dotyczyć niemal wszystkiego: mieszkań, rynku energii elektrycznej, obligacji rządowych, walut obcych i innych aktywów.

Światowe Forum Ekonomiczne mówi o tokenizacji

W wydarzeniu „Tokenized Economies, Coming Alive” wzięli udział: dyrektor generalny Circle Jeremy Allaire, dyrektor generalny Bitkub Capital Jirayut „Topp” Srupsrisopa, fiński minister transportu i komunikacji Timo Harraka oraz współzałożyciel Yield Guild Games, Beryl Li.

Według Toppa bank centralny Tajlandii w pierwszym kwartale 2023 r. wyemituje cyfrową walutę banku centralnego. Rząd współpracuje obecnie z władzami monetarnymi Singapuru w celu obsługi przekazów pieniężnych zachodzących między dwoma krajami – te miałyby wkrótce być realizowane przy użyciu nowej waluty.

Dodał, że rząd Tajlandii pracuje nad licencją tokenów inwestycyjnych”, oddzielną od obecnej licencji dot. rynku kryptowalut. Ta pierwsza ma pozwolić przedsiębiorcom na „tokenizację wszelkiego rodzaju wartości”. W praktyce chodziłoby o handel obligacjami rządowymi, kredytami węglowymi, a także wymianę walut. Topp wyjaśnił, że oznacza to, że „tokenizacja będzie podstawą przyszłej gospodarki cyfrowej”.

Harakka powiedział, że samodzielna opieka nad danymi będzie ważną kwestią w przyszłości. Jak podał, w Finlandii w 2014 roku powstało stowarzyszenie o nazwie „MyData.org”, którego celem było umożliwienie użytkownikom sprawowania kontroli nad ich danymi. Zauważył, że dziś większość społeczeństwa nadal koncentruje się na „prywatności” zamiast na własności danych.

Jeden ze słuchaczy zapytał uczestników panelu, co według nich jest najbardziej ekscytującą rzeczą w tokenizacji. Allaire odpowiedział, że jego zdaniem wiele marek chce zamienić swoje systemy punktów lojalnościowych w aplikacje oparte na technologii blockchain, przenosząc je z „systemu zamkniętej pętli” do „systemu otwartej pętli”, który mógłby być interoperacyjny z systemami używanymi przez inne marki.

Wszyscy uczestnicy byli ogólnie optymistycznie nastawieni do przyszłości rynku stokenizowanych aktywów, ale zdawali się również zgadzać, że potrzebne będą jaśniejsze regulacje rządowe i lepsze interfejsy użytkownika, aby nowoczesna gospodarka stała się faktem.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
Blockchain cbdc Światowe Forum Ekonomiczne w Davos tokenizacja tokeny

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.