za
blockchain

Zastosowania technologii Blockchain w różnych sektorach gospodarki

W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci, w jaki sposób technologia blockchain jest wykorzystywana w różnych sektorach. Jej przypadki użycia mają miejsce w różnych branżach, od medycyny, przez ubezpieczenia, bankowość i wielu innych. Przyjrzyjmy się jak to wygląda w praktyce.

Przypadki użycia technologii blockchain w łańcuchu dostaw

lancuch dostaw przypadki użycia blockchain (1)

Jednym z najbardziej znanych zastosowań technologii blockchain w łańcuchu dostaw jest Food Trust od IBM. Do projektu zgłosili się giganci światowego łańcucha dostaw żywności, tacy jak Walmart, Nestle, Unilever i Carrefour. IBM ma swoją własną platformę blockchain – usługę publicznej chmury, która może być wykorzystywana do budowania różnych sieci. Opiera się ona na Hyperledger Fabric – open-source’owym projekcie blockchain, uruchomionym w 2015 roku przez Linux Foundation.

W 2018 roku 210 osób w 36 różnych stanach zostało zarażonych bakterią E.coli pochodzącą ze złej partii sałaty. Dochodzenie prowadzone przez FDA trwało ponad dwa miesiące, a Centrum Kontroli Chorób doradziło ludziom, aby wyrzucili sałatę, która została wyhodowana w Yuma w Arizonie. Walmart powoływał się na ten przypadek, aby wyjaśnić decyzję o wzięciu udziału w Food Trust. Behemot argumentował, że technologia blockchain może być wykorzystana do śledzenia każdej partii towarów na każdym etapie: od farm aż do sklepów.

Technologia blockchain oferuje alternatywę dla tradycyjnych systemów zarządzania łańcuchem dostaw, która przynosi korzyści zarówno producentom, jak i konsumentom. Przejrzystość i niezmienność zapisów łańcucha dostaw na blockchainie pozwala zapobiec dodawaniu przez pośredników nieuzasadnionych kosztów do swoich usług. Jednocześnie zapewnia też identyfikowalność wadliwych towarów, ułatwiając tym samym działania związane z wycofywaniem felernych produktów z rynku.

Przykład Walmarta

Czy Food Trust zwiększył zdolność Walmartu do szybkiego wycofywania produktów z rynku? 6 listopada 2020 roku, FDA ogłosiła wycofanie sałaty rzymskiej marki Tanimura & Antle z powodu podejrzenia bakterii E.coli. Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MDARD) ogłosił, że próbka sałaty z Walmarta uzyskała pozytywny wynik testu na obecność bakterii. Według Walmarta prześledzenie produktu ze sklepu z powrotem do źródła powinno zająć zaledwie kilka sekund. Tymczasem firma nie opublikowała listy placówek, które sprzedały wadliwy produkt aż do 10 listopada, czyli cztery dni później.

Możliwe, że Walmart nie opublikował listy wcześniej, ponieważ marka została już wskazana przez FDA. Jednak to sprawia, że trudno jest ocenić, jak skuteczne było wdrożenie blockchaina w odniesieniu do przejrzystości i możliwości śledzenia produktów.

blockchain w rządzie przypadki użycia

Przypadki użycia technologii blockchain w sektorze rządowym

Obecnie istnieje kilka projektów blockchain, które chcą usprawnić usługi rządowe. Ich celem jest zwiększenie wydajności i ograniczenie straty czasu z powodu biurokracji. Jednym z najbardziej rozwiniętych przykładów zastosowania technologii blockchain w administracji rządowej jest program e-Estonia, który wprowadził rząd Estonii. Program ten umożliwia Estończykom dostęp do szeregu usług publicznych bez konieczności pokonywania biurokratycznych przeszkód i zmniejsza nakład pracy urzędników państwowych.

Program e-Estonia jest oparty na KSI Blockchain opracowanym przez Guardtime, prywatną firmę zajmującą się bezpieczeństwem sieci. KSI Blockchain zapewnia bezpieczeństwo dla wielu usług elektronicznych, które już funkcjonują w Estonii. Wśród nich znajdują się m.in. elektroniczne usługi e-zdrowia, e-prawa czy e-bankowości.

Baza danych e-zdrowie łączy informacje o obywatelach znajdujące się w bazie danych rejestru e-zdrowia i e-recept. Dzięki temu służby ratunkowe, lekarze i dostawcy leków mogą świadczyć lepsze usługi dla obywateli.

Integracja systemów e-prawa i e-sądu z danymi e-policji w ramach usług e-sprawiedliwości pozwala uniknąć przenoszenia dokumentów z wydziału do wydziału. Oszczędza to obywatelom i urzędnikom państwowym czas i zmniejsza prawdopodobieństwo korupcji.

Technologia blockchain umożliwia również usprawnienie operacji finansowych. Dzięki e-bankowości, e-tożsamości i e-biznesowi, systemy rejestrów sprawiają, że założenie firmy w Estonii jest bardzo łatwe, a 98% Estończyków rozlicza swoje podatki przez Internet.

Obywatele, przedsiębiorstwa i urzędnicy państwowi, aby uzyskać dostęp do blockchaina polegają na specjalnych kartach identyfikacyjnych. Rozwiązanie to oszczędza zarówno pieniądze, jak i czas. Jednak cały system zależy od bezpieczeństwa kart identyfikacyjnych. Odkrycie wady bezpieczeństwa jeszcze w 2017 roku, spowodowało blokadę usług e-administracji.

blockchain służba zdrowia przypadki użycia

Przypadki użycia technologii blockchain w służbie zdrowia

Jednym z najbardziej obiecujących zastosowań technologii blockchain są usługi opieki zdrowotnej. W teorii blockchainy mogą przyczynić się do poprawy usług związanych ze zdrowiem publicznym, poprzez rozwój elektronicznych rejestrów medycznych (EHR). EHR to systemy, które łączą informacje o pacjentach pochodzące z różnych źródeł. Jednak EHR i opieka zdrowotna to wielopłaszczyznowe, złożone systemy, które wymagają współpracy między podmiotami na szczeblu państwowym, podmiotami świadczącymi usługi medyczne, a także ekspertami z różnych dziedzin. Brak takiej współpracy może być częściowo przyczyną, dla której technologia blockchain jeszcze nie zyskała masowej adopcji w sektorze zdrowotnym.

Jednym z przypadków zastosowania blockchain w służbie zdrowia, który został już wdrożony, jest Excelsior Pass. Excelsior Pass to paszport szczepionkowy Covid-19 opracowany przez IBM dla stanu Nowy Jork. Excelsior Pass to aplikacja mobilna, która po zidentyfikowaniu się w aplikacji, łączy się z pracownikiem służby zdrowia w celu sprawdzenia, czy użytkownik został zaszczepiony przeciwko COVID-10. Aplikacja udostępnia kod QR, który jest dowodem na to, że było się zaszczepionym.

Paszporty Excelsior Pass spotkały się z mieszanymi reakcjami. Opóźnienia techniczne i problemy z procesem wprowadzania danych uniemożliwiły wielu osobom korzystanie z aplikacji. Co ważniejsze, Surveillance Technology Oversight Project (STOP) potępił Pass, informując, że skanery używane do odczytu kodów QR mogą śledzić lokalizację użytkownika, co w zasadzie oznacza, że Excelsior Pass może być używany przez rząd do inwigilacji. Jak ostrzegła Electronic Frontier Foundation (EFF), wykorzystanie blockchaina w tym kontekście może potencjalnie przynieść więcej szkody niż pożytku.

Kilku ustawodawców i New York Civil Liberties Union próbowali uniemożliwić organom ścigania i agencjom rządowym dostęp do informacji zebranych przez aplikację paszportową.

internet rzeczy blockchain

Przypadki użycia technologii blockchain w IoT

Jednym z najbardziej unikalnych i obiecujących zastosowań technologii blockchain w internecie rzeczy (IoT) jest IOTA.

IOTA oferuje kilka przypadków użycia. Najważniejsze z nich związane są z branżą transportową. IOTA weszła we współpracę m.in. z Volkswagenem. Niemiecki producent samochodów współpracował z Fundacją IOTA w celu opracowania swoich autonomicznych samochodów. Cyfrowe karty samochodowe z obsługą IOTA będą mogły zbierać i przekazywać dane o samochodach, a także służyć do płacenia za bilety parkingowe.

Co ciekawe, IOTA różni się od tradycyjnych blockchainów. Posiada własną technologię księgi rozproszonej nazwaną “Tangle”, która do utrzymania sieci nie wymaga górników i nie pobiera opłat transakcyjnych. Transakcje zatwierdzają wszyscy użytkownicy w sieci, co pozwala na przetworzenie większej liczby transakcji na sekundę w porównaniu do innych blockchainów.

IOTA została skrytykowana za to, że nie jest całkowicie zdecentralizowana, ponieważ jej mechanizm konsensusu zależał od węzła koordynatora konsensusu obsługiwanego przez fundację IOTA. Węzeł ten stanowił punkt awarii dla sieci IOTA. Dobra wiadomość jest taka, że IOTA posłuchała swoich krytyków. Projekt nie używa już koordynatora konsensusu i jest całkowicie zdecentralizowany.

Autonomiczne samochody są w fazie rozwoju już od jakiegoś czasu. Jednak obawy związane z kwestiami bezpieczeństwa wciąż zagrażają takim wynalazkom. Volkswagen zmaga się z problemami odkąd wyszło na jaw, że zataił badania naukowe ujawniające luki w systemie zdalnego otwierania pojazdów.

W każdym razie, IOTA obiecuje wydajność połączoną z przejrzystością, której potrzebuje zarówno przemysł samochodowy, jak i konsumenci.

ubezpieczenia blockchain

Przypadki użycia technologii blockchain w branży ubezpieczeniowej

Technologia blockchain oferuje innowacyjne rozwiązania również firmom ubezpieczeniowym. B3i to inicjatywa blockchain wspierana przez największe firmy ubezpieczeniowe z całego świata. Jej celem jest opracowanie sieci rozproszonej księgi, która może zostać w dużej mierze zaadoptowana przez firmy ubezpieczeniowe i zastąpić tradycyjne systemy administracji ubezpieczeń.

Branża ubezpieczeniowa to złożona sieć powiązań obejmująca wiele węzłów: brokerzy, ubezpieczyciele i organy prawne w różnych jurysdykcjach to zaledwie fragment łańcucha. Zastosowanie technologii blockchain może zoptymalizować procesy ubezpieczeniowe. To z kolei pozwoli zaoszczędzić branży zarówno pieniądze, jak i czas.

Czy wiesz, że nawet firmy ubezpieczeniowe mają ubezpieczenia? Nazywa się je reasekuratorami i to dzięki nim firmy ubezpieczeniowe mogą obsługiwać większe ryzyko przy mniejszym kapitale. Aplikacja B3i Reinsurance (B3i Re) pozwala reasekuratorom dzielić się dokumentami i zarządzać portfelami bez potrzeby intensywnej pracy, oszczędzając cenny czas zarówno ubezpieczycieli, jak i reasekuratorów.

B3i oferuje wiele funkcji, w tym usprawnienie przepływu pracy dzięki bibliotekom klauzul, adnotacji i strukturyzacji umów. B3i posiada również techniczne rozwiązania księgowe i funkcje związane z roszczeniami.

Chociaż B3i stworzyła własną platformę Fluidity z pomocą Corda, pozwala stronom trzecim na budowanie własnych aplikacji na jej podstawie. Nawet jeśli pierwotne kontrakty lub systemy pośrednictwa zostały zbudowane poza rejestrem, nadal można je zintegrować z siecią B3i.

bankowosc

Przypadki zastosowania technologii blockchain w bankowości

Jeśli chodzi o wspieranie istniejących systemów bankowych za pomocą technologii blockchain liderem jest konsorcjum we.trade. Podczas gdy handel międzynarodowy napędza globalny wzrost gospodarczy, wiele banków wciąż nie posiada adekwatnych usług. Celem konsorcjum we.trade jest zmiana tego stanu rzeczy. Grupa składa się z dwunastu wiodących banków europejskich, wśród których znajduje się Santander, UBS, HSBC, Nordea, UniCredit, Deutsche Bank, Erste Group, CaixaBank, Natixis, Société Générale, KBC i Rabobank. Pracują one nad umożliwieniem łatwych i szybkich płatności transgranicznych. Dzięki temu więcej firm będzie mogło włączyć się do handlu międzynarodowego.

Konsorcjum we.trade opracowało platformę handlową blockchain wspólnie z IBM. Smart kontrakty umożliwiają kupującym i sprzedającym zawieranie transakcji biznesowych za pomocą cyfrowych umów. Umowy te nie wymagają udziału strony trzeciej jako pośrednika. Wszystkie dokumenty są przejrzyste i identyfikowalne, a płatności są zabezpieczone przez banki partnerskie konsorcjum.

Rynek we.trade zapewnia bezpieczeństwo dla firm, ponieważ wszyscy klienci muszą przejść szczegółową weryfikację. Ponieważ płatności są realizowane za pomocą smart kontraktów, nie trzeba dokonywać żadnych przedpłat. Kupujący i sprzedający otrzymują zapłatę natychmiast po spełnieniu warunków rozliczenia.

Santander od kilku lat prowadzi własne laboratorium blockchain. Bank opracowuje w nim szybszą oraz tańszą alternatywę płatności SWIFT dla klientów indywidualnych.

Publiczne i prywatne blockchainy

Nasze propozycje w tym artykule są jednymi z najbardziej innowacyjnych i dobrze rozwiniętych przypadków użycia technologii blockchain. Oprócz publicznych, istnieją jednak również prywatne projekty. Publiczne blockchainy wymagają tysięcy węzłów, aby utrzymać bezpieczeństwo sieci i w pewnych okolicznościach są one dość podatne na ataki. Nie jest to zbyt funkcjonalne rozwiązanie dla firm, które chcą korzystać z technologii blockchain.

Prywatne łańcuchy zazwyczaj przypisują pewne obowiązki do kilku ściśle kontrolowanych węzłów. Są one często uważane za mniej bezpieczne, ponieważ scentralizowane bezpieczeństwo mogłoby oznaczać powstanie pojedynczego problemu dla całej sieci. Jednak w wielu przypadkach bezpieczeństwo jest zależne od kontekstu i dla niektórych firm, prowadzenie ścisłej kontroli dostępu jest koniecznością.

Podsumowanie

Istnieje wiele rozwijających się inicjatyw, które mogą realnie zmienić sposób funkcjonowania światowej gospodarki. Jak napisał kiedyś Francis Bacon, wiedza to moc. Jednak z wielką mocą zawsze wiąże się wielka odpowiedzialność. Miejmy nadzieję, że przyszłość technologii blockchain będzie taka, w której władza i odpowiedzialność powierzona prywatnym firmom i organizacjom może zostać przekazana ludziom. W jaki sposób technologia blockchain może zmienić nasze społeczeństwo i jak nasze społeczeństwo może się zmienić, aby przyjąć bardziej demokratyczne formy wymiany informacji? Póki co, jest to wciąż tajemnica, którą ludzkość musi odkryć.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności