za
Salwador kryptowaluty

Vitalik Buterin krytykuje zwolenników adopcji BTC w Salwadorze

Binance Launchpool

Vitalik Buterin, współzałożyciel Ethereum, wyraził w mocnych słowach swoje niezadowolenie ze sposobu, w jaki doszło do adopcji bitcoina w Salwadorze. Swoją opinię przedstawił na forum Reddita.

Vitalik Buterin

Wstydźcie się

W wątku na forum Reddita poświęconemu tematyce BTC w Salwadorze pod tytułem ,,Niepopularna opinia: Prezydent Salwadoru Nayib Bukele nie powinien być chwalony przez społeczność krypto’’ Vitalik Buterin nie ukrywał swojego negatywnego stosunku do sprawy.

Swoją krytykę argumentował tym, że „obowiązkowe tworzenie i przymusowe akceptowanie określonej kryptowaluty jest sprzeczne z ideałami wolności, które pozostają tak ważne dla przestrzeni kryptowalutowej. Jego reakcja nawiązuje do art. 7 przyjętej w czerwcu ustawy o bitcoinach, która stanowiła, że bitcoin musi być akceptowany jako forma płatności przez „każdy podmiot gospodarczy” w Salwadorze.

Vitalik dodał również, że „taktyka wpychania BTC milionom ludzi w Salwadorze w tym samym czasie bez żadnej próby wcześniejszej edukacji jest lekkomyślna i grozi zhakowaniem lub oszukaniem dużej liczby niewinnych ludzi’’.

Wstyd wszystkim (ok, dobrze, wezmę główne osoby odpowiedzialne: wstyd maksymalistom bitcoina), którzy bezkrytycznie go chwalą.

– podkreślił.

Jeden z użytkowników Reddita zasugerował w odpowiedzi, że Bukele być może próbuje wspierać korzystanie z bitcoinów w Salwadorze, ponieważ kupił kryptowalutę po niskiej cenie i chciał, aby wzrosła. Buterin skomentował tę hipotezę w poniższych słowach:

Zarówno z powodów politycznych, jak i dlatego, że jest człowiekiem jak reszta z nas, po prostu uwielbia być chwalony przez ludzi, których uważa za potężnych (tj. Amerykanów)

Wolność czy jednak przymus?

W lipcu, prezydent Bukele próbując złagodzić głosy opozycji wobec odgórnie narzuconego używania bitcoina, przekazał w wątku na Twitterze, że użycie bitcoina jako prawnego środka płatniczego będzie „całkowicie opcjonalne”, a rząd nie będzie zmuszał żadnego z mieszkańców do otrzymywania bitcoina jako forma płatności.

Jeśli ktoś chce nadal mieć przy sobie gotówkę, nie otrzymywać premii za wpisowe, nie pozyskiwać klientów, którzy mają bitcoiny, nie rozwijać swojej działalności i płacić prowizji od przekazów pieniężnych, może nadal to robić

– oznajmił wtedy Bukele.

Pomimo zapewnień ze strony głowy Państwa, że BTC nie jest przymusowo narzucaną walutą, mieszkańcy Salwadoru pozostają mocno zdezorientowani i nieufni.

„Jedną rzeczą jest to, co mówi prezydent, a inną jest to, co ustanawia prawo” – powiedział niedawno serwisowi CoinDesk jeden z tamtejszych przedsiębiorców.

Według opublikowanego w tym tygodniu sondażu, który został opracowany przez Salwadorską Fundację Rozwoju Gospodarczego i Społecznego (Fusades), ponad 93% zarejestrowanych firm w Salwadorze nie zgłosiło żadnych transakcji kryptowalutowych w ostatnim tygodniu września.

Temat adopcji BTC przez Salwador od początku budził wiele skrajnych emocji oraz głosów sprzeciwu. Jakiś czas temu pisaliśmy o tym dlaczego doszło do protestów na ulicach Salwadoru oraz co było genezą tego, że obywatele sprzeciwiali się ustanowieniu nowego prawa, które uważali za niezgodne z konstytucją.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności