Kontynuując swoją historię, Vitalik Buterin rozważał pojęcie, które zostało wprowadzone pod koniec tego roku, zwane „słabą podmiotowością”. Wytłumaczył, że aby sieć oparta na PoS mogła korzystać z pełnej gwarancji bezpieczeństwa tego mechanizmu, węzeł musi być online w regularnych odstępach czasu. Wyjaśnił, że może to odbywać się co tydzień, miesiąc lub rok, zaznaczając jednak, że dłuższe okresy czasu stają się mniej wygodne dla stake’ujących z punktu widzenia płynności. Dodał również, że ​​to była najważniejsza kwestia, która wpłynęła na jego decyzję o przejściu na PoS:

Jak na ironię, zdałem sobie sprawę, że był to nieunikniony kompromis, który sprawił, że czułem się z tym komfortowo. Uświadomiło mi to, że to jest słabość, a jednocześnie poczułem pewność, że to wszystko, co istnieje.

Po tej wypowiedzi do rozmowy włączył się CEO Coinbase, Brian Armstrong. Przyznał, że on również miał pewne zastrzeżenia co do the Merge, kiedy po raz pierwszy o tym usłyszał, a zmiana jego perspektywy zajęła kilka lat:

Kiedy ludzie zaczęli mówić o kompletnym języku Turinga na blockchainie, pomyślałem, że brzmi to jak łatwa droga do ataku na sieć, więc początkowo byłem po prostu sceptyczny.

Następnie opowiedział o tym, jak zaczął ponownie zgłębiać tę koncepcję. Najpierw wyjaśnił, że pierwotnie był przekonany o tym, że sieć Bitcoina będzie służyć jako główny blockchain w ekosystemie. Przyznał od razu, że takie spojrzenie było dosyć ograniczone. Sukces zdecentralizowanych aplikacji (Dapps) działających na Ethereum wpłynął na to, że Armstrong zaczął się otwierać na przejście blockchaina na PoS:

Po prostu widząc postępy Vitalika i powstających Dappów, w końcu doszliśmy do wniosków w Coinbase, że będziemy musieli być agnostyczni wobec każdego wychodzącego łańcucha i tokena, nie możemy siedzieć tutaj, w naszej wieży z kości słoniowej, skupiamy się tylko na jednym atucie.

Panowie w trakcie dyskusji zeszli również na temat Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych, który postanowił nałożyć sankcje na adresy USDC i ETH, które były połączone z Tornado Cash. O tej sprawie pisaliśmy więcej tutaj.

Tagi
around the block Ashton Kutcher Vitalik Buterin Brian Armstrong ETH Ethereum podcast proof-of-stake proof-of-work slasher the merge

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.