za
Vitalik Buterin i Brian Armstrong dyskutują na temat the Merge

Vitalik Buterin i Brian Armstrong dyskutują na temat the Merge

Dwie kluczowe postacie świata cyfrowych aktywów – Vitalik Buterin oraz Brian Armstrong – są zdania, że zmieniająca się mentalność i duże zaangażowanie społeczności kryptowalutowej przyczyniły się do poparcia dla the Merge.

Buterin i Amstrong rozmawiają o Proof-of-Stake

Współtwórca Ethereum, Vitalik Buterin, oraz CEO Coinbase, Brian Armstrong, byli gośćmi specjalisty ds. protokołów Coinbase – Viktora Bunina – w jego podcaście Around the Block. Panowie dyskutowali przede wszystkim na temat nadchodzącego The Merge. Vitalik Buterin opowiadał o genezie jego rozważań na temat Proof-of-Stake jako potencjalnego mechanizmu konsensusu dla blockchaina Ethereum. Wspomina, że początkowo jego koncepcja spotkała się z dużym sceptycyzmem. Miało to związek z wieloma nierozwiązanymi w tym czasie problemami, które sprawiały, że projekt wydawał się nieopłacalny.

Przywołał tu sytuację z 2014 roku, gdy na blogu jego projektu pojawił się post, w którym przedstawił algorytm zwany slasher. Opisywał on koncepcję, zgodnie z którą pojedyncze węzły spotkałby się z konsekwencjami w razie głosowania za sprzecznymi działaniami:

To była moja próba dokonania postępu w rozwiązaniu tego, co krytycy Proof-of-Stake nazywają problemem „braku stawki”. W Proof-of-Work, jeśli chcesz zbudować coś na dwóch blokach, musisz wykonać dwukrotnie więcej pracy, ale w POS możesz po prostu podpisać tyle rzeczy, ile chcesz.

Buterin był wówczas zdania, że wprowadzenie określonej kary za podpisanie sprzecznych działań byłoby realną opcją. Badania nad algorytmem miały na celu zbadanie założeń bezpieczeństwa, na których jego blockchain musiałby polegać w przypadku PoS. Do tego dochodziła kwestia, czy może być on bezpieczniejszy  niż PoW, powodując, że cięcia karne pochłaniają uiszczone depozyty, zamiast obstawiać nagrody.

Kontynuując swoją historię, Vitalik Buterin rozważał pojęcie, które zostało wprowadzone pod koniec tego roku, zwane „słabą podmiotowością”. Wytłumaczył, że aby sieć oparta na PoS mogła korzystać z pełnej gwarancji bezpieczeństwa tego mechanizmu, węzeł musi być online w regularnych odstępach czasu. Wyjaśnił, że może to odbywać się co tydzień, miesiąc lub rok, zaznaczając jednak, że dłuższe okresy czasu stają się mniej wygodne dla stake’ujących z punktu widzenia płynności. Dodał również, że ​​to była najważniejsza kwestia, która wpłynęła na jego decyzję o przejściu na PoS:

Jak na ironię, zdałem sobie sprawę, że był to nieunikniony kompromis, który sprawił, że czułem się z tym komfortowo. Uświadomiło mi to, że to jest słabość, a jednocześnie poczułem pewność, że to wszystko, co istnieje.

Po tej wypowiedzi do rozmowy włączył się CEO Coinbase, Brian Armstrong. Przyznał, że on również miał pewne zastrzeżenia co do the Merge, kiedy po raz pierwszy o tym usłyszał, a zmiana jego perspektywy zajęła kilka lat:

Kiedy ludzie zaczęli mówić o kompletnym języku Turinga na blockchainie, pomyślałem, że brzmi to jak łatwa droga do ataku na sieć, więc początkowo byłem po prostu sceptyczny.

Następnie opowiedział o tym, jak zaczął ponownie zgłębiać tę koncepcję. Najpierw wyjaśnił, że pierwotnie był przekonany o tym, że sieć Bitcoina będzie służyć jako główny blockchain w ekosystemie. Przyznał od razu, że takie spojrzenie było dosyć ograniczone. Sukces zdecentralizowanych aplikacji (Dapps) działających na Ethereum wpłynął na to, że Armstrong zaczął się otwierać na przejście blockchaina na PoS:

Po prostu widząc postępy Vitalika i powstających Dappów, w końcu doszliśmy do wniosków w Coinbase, że będziemy musieli być agnostyczni wobec każdego wychodzącego łańcucha i tokena, nie możemy siedzieć tutaj, w naszej wieży z kości słoniowej, skupiamy się tylko na jednym atucie.

Panowie w trakcie dyskusji zeszli również na temat Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych, który postanowił nałożyć sankcje na adresy USDC i ETH, które były połączone z Tornado Cash. O tej sprawie pisaliśmy więcej tutaj.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności