za

The Merge już za rogiem. Jak w prosty sposób stakować Ethereum?

Aktualizacja nazwana The Merge nastąpi już w przyszłym miesiącu, najprawdopodobniej 15 lub 16 września. Sieć Ethereum przejdzie z modelu Proof of Work do Proof of Stake, co ma poprawić jej szybkość, wydajność i skalowalność. Jak uczestniczyć w stakingu ETH? Zapraszamy do lektury.

Czym jest Ethereum 2.0?

Ethereum 2.0 to długo oczekiwana aktualizacja sieci Ethereum (ETH), która obiecuje znaczną poprawę funkcjonalności i doświadczeń użytkownika. Celem zmian jest poprawa szybkości, wydajności i skalowalności sieci.

Ta wersja Ethereum zawsze była na horyzoncie, ale jej wprowadzenie zajęło kilka lat. Głównym powodem jest fakt, że skalowanie blockchaina w bezpieczny i zdecentralizowany sposób jest trudnym zadaniem. Największe różnice między Ethereum i Ethereum 2.0 dotyczą wykorzystania mechanizmu konsensusu Proof of Stake (PoS), shardingu i łańcucha zwanego beacon chain. Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo tym pojęciom.

The Merge

Proof of Work to sposób na zapewnienie blockchainowi bezpieczeństwa poprzez nagradzanie górników za tworzenie i weryfikowanie bloków. Niestety, PoW nie jest skalowalne, ponieważ wymaga coraz większej mocy obliczeniowej wraz z rozwojem łańcucha bloków. Aktualizacja dotycząca przejścia na PoS, The Merge, rozwiązuje ten problem, zastępując moc obliczeniową “zaangażowaniem”. Możesz zablokować swoje ETH i otrzymywać zapłatę za potwierdzanie transakcji.

Sharding

Każdy, kto chce uzyskać dostęp do sieci Ethereum, musi to zrobić za pośrednictwem węzła. Węzeł przechowuje kopię całej sieci, co oznacza, że musi pobierać, obliczać, przechowywać i przetwarzać każdą transakcję od początku istnienia Ethereum. Łańcuchy shardów zawierają tylko określone podzbiory informacji. Pomaga to węzłom, ponieważ będą mogły zarządzać tylko wycinkiem lub fragmentem sieci. To uzupełniające rozwiązanie wejdzie w życie w 2023 roku i powinno zwiększyć przepustowość transakcji i ogólną pojemność Ethereum.

Beacon chain

Beacon chain to zupełnie nowy blockchain, który odgrywa kluczową rolę w Ethereum 2.0. Bez niego wymiana informacji między shardami nie byłaby możliwa, a skalowalność nie istniałaby. Była to pierwsza funkcja wprowadzona na drodze do Eth2.

Staking Ethereum

Jeśli chcesz zostać walidatorem w Ethereum 2.0, musisz stakować minimum 32 ETH. W zamian będziesz wspierać sieć i otrzymywać nagrody. Przy obecnym kursie taka ilość może się jednak okazać dla niektórych zaporowa – 32 ETH to niemal 50 tysięcy USD (przy obecnym kursie). Otwarcie węzła wiąże się też z dodatkowymi kosztami operacyjnymi.

Aby temu zaradzić, Binance uruchomiło usługę Staking ETH 2.0. Dzięki temu rozwiązaniu, swoją przygodę ze stakingiem możesz rozpocząć za pomocą kilku kliknięć z zaledwie 0,001 ETH. Binance pokrywa wszystkie koszty operacyjne walidatora – 100% nagród za staking zostaje przekazane użytkownikom.

Jak wziąć udział w Binance Staking ETH 2.0?

Aby rozpocząć staking, zarejestruj się na giełdzie Binance. Platforma oferuje dwa rozwiązania związane ze stakingiem Ethereum.

Tokeny BETH

Tokeny BETH to najprostszy i najszybszy sposób na wzięcie udziału w stakingu. BETH to tokenizowana wersja stakowanego ETH – każdy token reprezentuje 1 stakowane ETH. Trzymając je w swoim portfelu spot, masz prawo do nagród za stakowanie zdobytych przez węzeł Binance. Co ciekawe, możesz również wypłacić swoje BETH na Binance Smart Chain (BSC) i używać ich w aplikacjach DeFi.

Staking Ethereum przez platformę Binance

1. Zaloguj się na swoje konto i przejdź do [Zarobki] -> [ETH 2.0].

2. Kliknij [Stakuj Teraz], wprowadź kwotę, którą chcesz stakować i kliknij [Potwierdź].

3. Pojawi się drugie okno z zapytaniem o potwierdzenie. Sprawdź dokładnie warunki i kliknij [Potwierdź], jeśli się na nie zgadzasz.

Co ważne, odblokowanie tokenów nie będzie możliwe przed uruchomieniem Ethereum 2.0. Jednak The Merge nastąpi już za 2-3 tygodnie, co wiąże się właśnie z odblokowaniem zastawionych środków. Ta nowa perspektywa przekonuje coraz więcej inwestorów do wzięcia udziału w stakingu Ethereum.

Podsumowanie

Jak widzisz, staking ETH przez platformę Binance to najprostsze i najwygodniejsze rozwiązanie, zwłaszcza dla początkujących użytkowników i tych gotowych zablokować jedynie ograniczoną ilość funduszy. Zarejestruj się na giełdzie już dziś korzystając z tego linka.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.