za
ubs mt. gox

Czy wypłaty bitcoinów przez Mt. Gox doprowadzą do krachu na rynku kryptowalut?

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Obecnie wielu inwestorów bitcoina boi się, że wypłata 137 000 BTC dla klientów zhakowanej przed laty giełdy Mt. Gox, doprowadzi do kolejnego załamania się ceny kryptowaluty. Czy jednak są to słuszne obawy?

Klienci Mt. Gox doprowadzą do krachu?

Zacznijmy od tego, że podczas składania wniosków wierzyciele mieli możliwość wcześniejszego otrzymania bitcoinów, w ramach częściowej płatności ryczałtowej lub poczekania do końca procesu rehabilitacji, gdy więcej środków będzie dostępnych do wypłaty.

Płatności mają zacząć się pod koniec sierpnia, podaje powiernik Nobauaki Kobayashi. Według analityka Danny’ego Devana proces ten może jednak potrwać kilka miesięcy i nie stanowi przez to bezpośredniego zagrożenia dla rynku BTC.

Po Twitterze krąży wiele fałszywych informacji, więc wyjaśnijmy coś. Mt.Gox nie wypłaci jutro WSZYSTKICH 137 000 bitcoinów. Jutro rozpoczyna się proces spłaty, więc wierzyciele zaczną otrzymywać swoje bitcoiny. Cały proces zajmie miesiące!

– napisał Devan w tweecie opublikowanym parę dni temu sierpnia.

Z kolei w tweecie z 26 sierpnia Michaël van de Poppe pisał o braku zagrożenia dla BTC w związku z całą sytuacją:

Strach wokół potencjalnej wypłaty bitcoinów przez Mt. Gox jest po prostu nieuzasadniony

– przekazał van de Poppe.

Jednocześnie w planie rehabilitacji z listopada ubiegłego roku Kobayashi zauważył, że wierzyciele mogą również wybrać wypłatę w różnych walutach, w tym w dolarach lub w bitcoin cash. Co więcej, jest mało prawdopodobne, że wierzyciele natychmiast sprzedadzą swoje BTC, biorąc pod uwagę, że są early adopterami na rynku kryptowalut (giełda upadła na przełomie 2013 i 2014 r.) i mogą poczekać, aż ich aktywa ponownie zdrożeją.

Bitcoin spadł poniżej 20 000 USD

Zauważmy, że bitcoin spadł w ciągu ostatnich godzin poniżej 20 000 USD. Obecnie kosztuje 19 700 USD, czyli ok. 8% mniej niż 7 dni temu.

Warto zauważyć, że Mt.Gox było kiedyś największą giełdą z bitcoinami. Hakerzy ukradli z niej aż 850 000 BTC o wartości około 500 milionów dolarów. Do tej pory odzyskano tylko 150 000 skradzionych bitcoinów. Wtedy ogłoszenie upadłości przez giełdę zakończyło hossę w 2013 r. i doprowadziło o ostrego załamania kursu głównej kryptowaluty rynku.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.