Stany Zjednoczone stały się liderem pod względem hash rate’u BTC

Kopanie kryptowalut

Konsekwencje chińskiego zakazu, który dotyczył wszystkiego, co związane z kryptowalutami, w tym górnictwa, doprowadziły do ogromnego przewrotu. Jak pokazały ostatnie […]

Konsekwencje chińskiego zakazu, który dotyczył wszystkiego, co związane z kryptowalutami, w tym górnictwa, doprowadziły do ogromnego przewrotu. Jak pokazały ostatnie dane, Stany Zjednoczone prześcignęły bowiem Chiny pod względem hash rate’u bitcoina.

Upadek chińskiego imperium

Bitcoin i reszta branży kryptowalut były zakazane w granicach Chin praktycznie przez cały czas od momentu powstania. Mimo to, kraj ten był odpowiedzialny za większość hash rate’u BTC przez bardzo długi czas.

W rzeczywistości żaden inny kraj nawet nie zbliżył się do poziomu Państwa Środka. Górników przyciągała bowiem tańsza energia elektryczna w azjatyckim państwie. Dane z mapy wydobycia Uniwersytetu Cambridge świetnie ilustrują tę dominację. Pod koniec 2019 roku udział Chin w mocy wydobywczej wynosił ponad 75%.

Bitcoin-Hash-Rate

Jednak w miarę wprowadzania zakazów i skutecznego wypierania górników, liczba ta zaczęła stopniowo spadać. Według mapy, teraz spadła ona do zera. Wszystko za sprawą władz, które wcześniej w tym roku nakazały górnikom wstrzymanie działalności i opuszczenie kraju.

W ten sposób najbardziej zaludniony kraj na świecie znacząco zaszkodził sieci bitcoina. Hash rate spadł bowiem o 60% w ciągu kilku miesięcy. Jednak ze względu na unikalny sposób, w jaki największy blockchain jest skonfigurowany – czyli mechanizm samoregulującej się trudności, a także dzięki udanej relokacji górników, metryka zdołała się zregenerować, mimo że nadal znajduje się daleko od ATH.

USA wyprzedza Chiny

Spadek udziału chińskiego hash rate’u umożliwił innym krajom zwiększenie swojego udziału przy wydobyciu kryptowalut. W pewnym momencie zaczęły pojawiać się doniesienia, że górnicy przenoszą się na zachód.

Jednym z najczęściej wskazywanych miejsc były Stany Zjednoczone. Niektórzy politycy, tacy jak np. burmistrz Miami, próbowali nawet zwabić górników oferując ulgi podatkowe i tanią energię.

Wygląda na to, że te starania przyniosły skutek. Mapa wydobycia pokazuje, że USA odpowiada obecnie za większość hash rate’u – 35,4%. Oznacza to, że największy kraj świata pod względem nominalnego PKB ponad dwukrotnie zwiększył swój udział od kwietnia tego roku. Następny w kolejce jest Kazachstan z 18,1%, a za nim Rosja (11,2%) oraz Kanada (9,6%).

Tagi
Chiny hash rate kopanie kryptowalut USA

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.