za
Projekt regulacji stablecoinów w USA podzielił kongresmenów. Mieszane opinie polityków

Projekt regulacji stablecoinów w USA podzielił kongresmenów

1,5% dla maluszka

W środę w Kongresie Stanów Zjednoczonych omawiano projekt dotyczący regulacji rynku stablecoinów. Nowe ustawodawstwo wzbudziło jednak sporo emocji wśród polityków. Część kongresmenów wyraziła krytykę wobec treści dokumentu.

USA próbują regulować stablecoiny

W dniu 15 kwietnia Komisja ds. Usług Finansowych w USA opublikowała projekt ustawodawstwa dotyczącego sektora stablecoinów. Ustawa zakłada przede wszystkim określenie wymagań i zasad, jakich musieliby przestrzegać emitenci tego typu aktywów. Jest również wzmianka o dalszych badaniach nad cyfrowym dolarem.

W minioną środę w Kongresie Stanów Zjednoczonych odbyło się posiedzenie, podczas którego politycy omawiali kwestie związane z tym dokumentem. Nie zabrakło skrajnych opinii na temat treści proponowanej ustawy, co doprowadziło członków Kongresu do podziału.

Autorami nienazwanej jeszcze ustawy są Maxine Waters (kalifornijski reprezentant Demokratów) i Patrick McHenry (członek Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych). Projekt powstał już jakiś czas temu i w zeszłym roku jego dwóch twórców omawiało zamysł prawny z innymi kongresmenami. W międzyczasie Departament Skarbu przyczynił się do opracowania pierwszych przepisów, które mają obejmować sektor cyfrowych aktywów.

Zdania są podzielone

Jednakże podczas środowego czytania projektu, Maxime Waters oznajmił, że finalna wersja mocno odbiega od tej omawianej w 2022 roku.

Pan McHenry trochę mnie zaniepokoił, kiedy powiedział, że członkowie po jego stronie nawy wymyślili zupełnie nowy projekt ustawy […] Przedstawiona ustawa w żaden sposób nie obrazuje […] rezultatu negocjacji między nami dwoma […] Myślę, że zaczynamy od zera

– powiedział Waters.

Swój głos krytyki wyraził również Stephen Lynch, starszy demokrata zajmujący stanowisko w podkomisji ds. cyfrowych aktywów. Jego zdaniem opisana w dokumencie funkcja stablecoinów jest źle przedstawiona. Zwrócił uwagę, że tę klasę aktywów wykorzystuje się raczej do ”spekulacyjnego handlu kryptowalutami i inwestycji” niż ”rzeczywistych płatności”.

Jednakże pełniący rolę przewodniczącego komisji McHenry stanął w obronie najnowszej wersji ustawy i stwierdził, że jest ona ”ważna zarówno na szczeblu międzynarodowym, jak i krajowym”. Natomiast French Hill (republikanin reprezentujący okręg Arkansas) ocenił tę wersję jako widoczną dwupartyjną ustawę i nazwał ją ”Maxime McHenry”.

Warters i McHenry zgodzili się jednak w pewnej kwestii. Oboje uznali, że trzeba mieć na względzie wydarzenia na rynku kryptowalut, do których doszło od momentu omawiania pierwotnej wersji projektu. Powołując się na przykład upadku FTX, stwierdzili wspólnie, że sektor ten wymaga podjęcia szybkich i zdecydowanych ruchów w kierunku uregulowania go. Więcej na temat propozycji zawartych w projekcie ustawy przeczytacie tutaj.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Jestem redaktorem i dziennikarzem skupionym na sektorach kryptowalut, blockchain oraz web3. Dla Bitcoin.pl piszę od 2021 roku. Prowadzę program ''Web'3'n'more'' - cykl wywiadów poświęconych polskim projektom z tej branży. W wolnym czasie zajmuję się muzyką, jestem wokalistą zespołów Lords of the Deep Forest oraz Brütal Melon.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności