za
USA regulują stablecoiny. Co zawiera projekt ustawy?

USA regulują stablecoiny. Co zawiera projekt ustawy?

Konferencja Kryptoraport

W środę Izba Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych spotka się w celu omówienia projektu ustawy, która ma za zadanie uregulowanie sektora stablecoinów w tym kraju. Projekt o tytule ”Zrozumienie roli stablecoinów w płatnościach i potrzeba ustawodawstwa” zawiera również budzący pewne kontrowersje zapis. O co chodzi?

Stany Zjednoczone regulują rynek stablecoinów

Przed weekendem amerykańska Komisja Usług Finansowych Izby Reprezentantów opublikowała projekt ustawy dotyczący regulacji rynku stablecoinów. W środę natomiast odbędzie przesłuchanie. W jego trakcie członkowie podkomitetu ds. cyfrowych aktywów, technologii finansowych i integracji będą debatować nad postulatami zawartymi w dokumencie.

Zawierający 73 strony projekt ustawy zatytułowano Zrozumienie roli stablecoinów w płatnościach i potrzeba ustawodawstwa. Zakłada on przede wszystkim większy nadzór nad tym sektorem finansowym. Jest to następstwo upadku algorytmicznego stablecoina – UST – od firmy Terraform Labs w maju ubiegłego roku. Depeg tego stablecoina zapoczątkował katastrofę ekosystemu Terra, w wyniku której inwestorzy ponieśli straty o łącznej wartości 40 mld dolarów.

Ustawa nakładałaby na emitentów stablecoinów obowiązek utrzymywania rezerw w stosunku 1:1. Mogłyby mieć formę dolarów amerykańskich, bonów skarbowych z terminem do 90 dni lub depozytów rezerwowych Rezerwy Federalnej. Funkcjonowanie modelu takich kryptowalut, jak USDT od firmy Tether, USDC od Circle, czy BUSD od Binance, zawiera się w przedstawionych w ustawie warunkach.

W gronie osób, które w środę będą przemawiać w kwestii proponowanego ustawodawstwa, są CSO Circle – Dante Disparte – oraz dyrektor ds. polityki Blockchain Association  – Jack Chervinsky. Warto zwrócić uwagę na to, że do kwestii legislacji kryptowalut w końcu dopuszczono do udziału kogoś z tego środowiska. Wielokrotnie bowiem można było spotkać się z przypadkami, gdy o regulacjach cyfrowych aktywów decydują osoby zupełnie nie znające natury kryptowalut.

Jeśli projekt zostanie przegłosowany w Kongresie, to Rada Gubernatorów Rezerwy Federalnej zdobędzie specjalne uprawnienia do zarządzania niebankowymi podmiotami, czyli emitentami stabilnych monet. Tego typu podmioty będą mieć nałożony dodatkowo obowiązek uzyskania odpowiedniej zgody organów regulacyjnych na działalność w Stanach Zjednoczonych. Nie dostosowanie się do tego wymogu może skutkować grzywną w wysokości 1 miliona dolarów lub karą pozbawienia wolności do pięciu lat.

Nie dla algorytmicznych stablecoinów

Projekt ustawy zawiera również propozycję dwuletniego moratorium na emitowanie ”endogenicznie zabezpieczonych stablecoinów”, które nie zdążyły pojawić się jeszcze na rynku. Tego typu stablecoiny nie posiadają swoich rezerw w innych fizycznych aktywach.

Jest to zdecydowanie odniesienie do stabilnej monety od Terry, czyli UST. W przeciwieństwie do USDT oraz USDC, stablecoin od Terraform Labs nie był zabezpieczony innymi aktywami. Jego wartość miała opierać się na rezerwach w postaci innej kryptowaluty (w tym przypadku chodziło o Lunę), by ustalić jego wartość w dolarach.

Sprawę projektu skomentował również CEO Circle – Jeremy Allaire – który określił ustawę jako ”kompleksową”. W opublikowanym w sobotę wpisie na Twitterze stwierdził jednak, że ”dostrzega wyraźnie zbyt otwarte i trudne kwestie z nią związane”. Dodał również, że teraz jest najwyższy czas, aby Stany Zjednoczone i ich przywódcy polityczni naprawdę dobrze rozegrali sprawę regulacji stablecoinów.  Jak podkreślił, stawką jest rola dolara na świecie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Jestem redaktorem i dziennikarzem skupionym na sektorach kryptowalut, blockchain oraz web3. Dla Bitcoin.pl piszę od 2021 roku. Prowadzę program ''Web'3'n'more'' - cykl wywiadów poświęconych polskim projektom z tej branży. W wolnym czasie zajmuję się muzyką, jestem wokalistą zespołów Lords of the Deep Forest oraz Brütal Melon.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności