za
tom emmer sec

Kongresmen Tom Emmer publicznie atakuje Gary’ego Genslera za jego politykę dotyczącą kryptowalut

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Kongresmen Tom Emmer zakwestionował rzekomą „politykę otwartych drzwi” Gary’ego Genslera. Dodał, że nie ufa obecnemu przewodniczącemu Securities and Exchange Commission (SEC).

Tom Emmer atakuje Genslera

Emmer skrytykował przewodniczącego SEC, Gary’ego Genslera, za jego podejście do regulacji kryptowalut. Podczas wywiadu, jakiego udzielił podcastowi Unchained, polityk nie przebierał w słowach, kwestionując nadzór Komisji nad sektorem kryptowalut.

Ten facet [tj. Gensler] jest regulatorem działającym w złej wierze

– ostrzegł Emmer.

Dodał, że SEC “zasypało” rynek kryptowalut sprawami egzekucyjnymi, “całkowicie ignorując” przy tym prawdziwych przestępców.

 

Polityk wskazał na przykład giełdy Coinbase, która od niedawna ma problemy prawne właśnie z powodu SEC. W marcu otrzymała od Komisji zawiadomienie ”Wells Notice”, które jest zapowiedzią podjęcia działań egzekucyjnych ze strony regulatora.

Gary Gensler może mieć otwarte drzwi [dla podmiotów z rynku kryptowalut], ale wchodzisz za nie na własne ryzyko

– powiedział kongresmen.

Coinbase było otwarte na dialog z władzami nt. poszczególnych kwestii regulacyjnych. Skończyło się to jednak dla firmy nieprzyjemnościami i spodziewaną batalią sądową.

tom emmer sec

Gensler kłamał?

Odkąd Gensler przejął stery w SEC, co miało miejsce w kwietniu 2021 r., wielokrotnie sugerował, że zarządzana przez niego agencja prowadzi „politykę otwartych drzwi” i zaprasza kryptowalutowe firmy do współpracy. W praktyce jednak oznaczało to – jak w przypadku Coinbase – problemy. CEO tej giełdy, Brian Armstrong, kilkakrotnie podkreślał, jak trudne w praktyce są relacje z SEC. Jego zdanie podzielał dyrektor generalny Krakena, Jesse Powell.

Wisienką na torcie powyższego była niedawna wypowiedź Genslera, który przez kilka lat nie chciał jasno określić, które cyfrowe aktywa to papiery wartościowe, a które nie. W tym roku powiedział zaś wprost, że tylko bitcoin nie jest papierem wartościowym. Wynikałoby z tego, że tym ostatnim jest nawet ether, co wywołało na rynku spore kontrowersje i oburzenie. W praktyce uznanie kryptowalut za papiery wartościowe oznaczałoby kontrolę SEC nad niemal całą branżą.

Dodajmy, że Commodities Futures and Trading Commission (CFTC), drugi ważny organ kontroli rynków finansowych w USA, jest zdania, że ether to towar. Sprawa nie jest więc przesądzona.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
57 471,49 USD-4,11%
Ethereum logo
EthereumETH
2915,51 USD-2,39%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,05%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
547,74 USD-3,76%
Solana logo
SolanaSOL
129,38 USD3,67%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,03%
XRP logo
XRPXRP
0,51 USD2,22%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2913,45 USD-2,42%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD-4,48%
Toncoin logo
ToncoinTON
4,73 USD-5,50%