za

HODLerzy bitcoina odnotowują rekordową ilość posiadanych BTC ze stratą

European Halving Party 2024

Dane od firmy analitycznej Glassnode wskazują na to, że ilość portfeli bitcoin notujących stratę wciąż rośnie.

Coraz więcej HODLerów BTC jest stratnych

Jak informuje Glassnode w swojej najnowszej analizie, zarówno krótkoterminowi inwestorzy (STH), jak i długoterminowi (LTH) odnotowują coraz większą stratę z tytułu HODLowanych bitcoinów niż kiedykolwiek wcześniej. Od momentu upadku giełdy FTX, który był silnym ciosem dla rynku kryptowalut, a w rezultacie pogłębił spadki kursu BTC/USD, bykom bitcoina nie udało się pchnąć ponownie pierwszej kryptowalut w stronę ceny 20 tys. USD.

Spadek kursu bitcoina poniżej ostatnio widzianych dwa lata temu poziomów generuje kolejne straty dla inwestorów, którzy kupili bitcoina w ostatnich miesiącach. Co więcej, ból dotyka coraz większą ilość uczestników rynku, włączając w to długoterminowych HODLerów.

Przypomnijmy, że krótkoterminowych HODLerów BTC (Short Term HODLers; STH) oraz długoterminowych (Long Term HODLers; LTH) definiuje się według ilości dni, od kiedy posiadają w swoim portfelu bitcoina. Mowa tutaj dokładnie o okresie dłuższym (LTH) bądź krótszym (STH) niż 155 dni. Jak wynika z najnowszych danych on-chain od Glassnode, na dzień 26 grudnia ilość bitcoinów, które generują stratę dla STH wynosi 1 889 585. Jeśli chodzi o sumę bitcoinów trzymanych „pod wodą” przez LTH, to jest ona obecnie na poziomie 6 057 858 BTC.

HODLerzy bitcoina odnotowują rekordową ilość posiadanych BTC ze stratą
Poziom STH oraz LTH, którzy posiadają BTC ze stratą. Źródło: Glassnode

Co więcej, jest to rekordowy poziom pod względem procentowej podaży Bitcoina. Od razu zwracamy jednak uwagę na fakt, że wykorzystane przez Glassnode narzędzie nie obejmuje swoim badaniem BTC posiadanych w giełdowych portfelach.

HODLerzy bitcoina odnotowują rekordową ilość posiadanych BTC ze stratą
Wykres niezrealizowanych strat przez LTH oraz STH. Źródło: Glassnode

Najgorsze dopiero przed nami?

Od dawna prowadzona dyskusja, czy dołek bitcoina mamy już za sobą, pozostaje wciąż nierozstrzygnięta, aczkolwiek wiele wskazuje na kolejne spadki. Niektóre wskaźniki wskazują na dobiegający do końca rynek niedźwiedzia. Jednak z drugiej strony część analityków spekuluje, że największe spadki kursu bitcoina dopiero mają nadejść.

Dość mocno oczekiwanym poziomem jest kurs bitcoina po 10 tys. USD, co część analityków przewiduje zobaczyć w pierwszym kwartale 2023 roku. Argumentują swoją prognozę tym, że w ostatnich tygodniach trend boczny cechował się prawie zerową zmiennością, a teraz może dobiec końca wraz z nowym rokiem.

Z drugiej strony jest również spora część analityków oraz inwestorów, którzy wierzą w odbicie pierwszej kryptowaluty i powrót do rekordowych poziomów z okresu listopada 2021  roku. Trzeba tu zwrócić uwagę na fakt, że BTC posiada wciąż ma przestrzeń na spadek, ponieważ kurs nie przekroczył wciąż progu 80% od ATH, który byłby analogiczny dla poprzednich rynków niedźwiedzia.

HODLerzy bitcoina odnotowują rekordową ilość posiadanych BTC ze stratą
Spadek ceny bitcoina od czasu jego ATH. Źródło: Glassnode

Dzisiejszy kurs bitcoina

W momencie pisania tego artykułu kurs bitcoina znajduje się na poziomie 16 839 dolarów. Oznacza to spadek 0,1% zarówno w przeciągu doby oraz w skali tygodnia. Jest to również o 3,08% więcej niż w poprzednim miesiącu. Do swoich poziomów sprzed równo roku jednak bitcoin traci już 65,83% wartości.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności