za

Rosyjski bank Sber wyemitował cyfrowe aktywa finansowe zabezpieczone złotem

2022-12-28
Inwestycje
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Największy rosyjski bank Sber –wcześniej znany jako Sbierbank – ogłosił pierwszą emisję cyfrowych aktywów finansowych (digital financial assets, DFA) zabezpieczonych złotem. Bank uważa DFA za „świetną alternatywę” dla tradycyjnych inwestycji w warunkach dedolaryzacji.

Sber emituje DFA

26 grudnia Sber opublikował wiadomość o swojej pierwszej emisji DFA zabezpieczonych złotem.

Cena DFA w tej formie jest zależna od ceny złota.

Zgodnie z dokumentacją prawną emisji, bank dostarczy potencjalnym inwestorom 150 000 DFA. Będzie je można nabyć do 30 lipca 2023 r. Dokument wspomina o „wysokim ryzyku” dla inwestorów, zakorzenionym w tego rodzaju aktywach, w tym o „ryzyku dot. braku płynności”.

Pierwszy wiceprezes zarządu Sber, Alexander Vedyakhin, twierdzi, że tego rodzaju DFA są alternatywą dla tradycyjnych inwestycji w obliczu dedolaryzacji, spowodowanej międzynarodowymi sankcjami finansowymi, nałożonymi na Rosję w następstwie jej inwazji na Ukrainę.

– Spodziewamy się szybkiego wzrostu liczby klientów korporacyjnych na naszej platformie i planujemy rozszerzyć linię produktów cyfrowych – powiedział.

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące DFA weszły w życie w 2020 r. Z kolei w lipcu 2022 r. prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę zakazującą używania cyfrowych aktywów finansowych jako metody płatności.

Nieco wcześniej, w czerwcu br., spółka zależna innego rosyjskiego banku państwowego, VTB Factoring, zgłosiła swoją pierwszą dużą transakcję dotyczącą cyfrowych aktywów finansowych. W ramach transakcji spółka zależna banku nabyła stokenizowaną pulę długów firmy inżynieryjnej Metrowagonmash, wyemitowaną za pośrednictwem platformy fintech Lighthouse.

Sber przetestował swoją pierwszą transakcję z udziałem DFA pod koniec lipca, emitując trzymiesięczne aktywa o wartości 1 miliarda rubli.

Rosja reguluje rynek kryptowalut

W Rosji od paru lat trwa debata dot. tego, jak uregulować rynek kryptowalut. W 2023 r. rosyjscy parlamentarzyści rozpatrzą projekt ustawy o kopaniu kryptowalut. Oczekuje się, że ustawa określi zasady dot. miningu i sprzedaży cyfrowych walut w kraju. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Do tego Rosja bada temat CBDC. Możliwe, że dołączy do nadal dość małego grona krajów (m.in. głównego partnera Rosji – Chin), które posiadają własne cyfrowe waluty.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności