za

Banki w Wenezueli blokują rachunki osób, które kupują kryptowaluty

2022-12-28
Kryptowaluty
European Halving Party 2024

Banki w Wenezueli zaczęły przyglądać się rachunkom klientów, którzy handlują kryptowalutami. Nierzadko blokują tego typu konta.

Banki w Wenezueli blokują konta inwestorów z rynku kryptowalut

Według wpisu na blogu Legalrocks, wenezuelskiej firmy prawniczej zajmującej się kryptowalutami i blockchainem, od końca 2021 roku zarejestrowano ponad 75 przypadków kont, które zostały zawieszone lub są przedmiotem dochodzenia. Wszystkie były wykorzystywane do handlu cyfrowymi aktywami. Oczywiście tego typu blokad może być znacznie więcej.

Ana Ojeda, CEO Legalrocks, twierdzi, że używanie tych kont w wyżej wymienionym procesie nie powinno być uważane za ważny powód do ich zablokowania. Wyjaśnia, że powodem mogą być tylko przesłanki wskazujące na to, że środki wykorzystywane w tych transakcjach mają związek z nielegalną działalnością.

Transakcje przechodzące przez giełdy kryptowalut, które nie zostały autoryzowane przez Sunacrip, krajowy organ nadzoru nad aktywami kryptowalutowymi, mogą również zostać uznane przez władze finansowe za podejrzane i uzasadniać dochodzenie.

Miłość do stablecoinów

Ojeda dodaje też, że w Wenezueli wzrosła adopcja stablecoinów. Dzieje się tak w wyniku kryzysu gospodarczego i wysokiej inflacji. Wenezuelczycy używają stablecoinów jako magazynu wartości, kupując je, gdy otrzymują walutę fiducjarną jako zapłatę za swoją pracę, a następnie ponownie wymieniają je na walutę fiducjarną, aby kupować towary i płacić za usługi.

Według raportu przedstawionego przez Organizację Narodów Zjednoczonych w lipcu, Wenezuela zajmuje trzecie miejsce wśród krajów o największej adopcji kryptowalut.

Według Ojedy, “Wenezuela od kilku lat przoduje w regionie jako kraj, który najbardziej wykorzystuje kryptowaluty do zabezpieczenia się przed inflacją i utratą zdolności do oszczędzania”.

Rynki P2P oparte na stablecoinach stały się tak popularne w całej Wenezueli, że niektórzy analitycy uważają, że mogą odgrywać ważną rolę w dynamice kursu wymiany dolara amerykańskiego na boliwary. W listopadzie, kiedy kurs boliwara spadł o 40% w stosunku do dolara amerykańskiego, ekonomista Asdrubal Oliveros jako możliwą przyczynę wymienił wzajemne oddziaływanie na siebie rynku kryptowalut i gospodarki. Do tego wskazał na upadek FTX i lęk inwestorów przed trzymaniem funduszy na scentralizowanych giełdach.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności