za

Projekt Hamilton został zakończony

2022-12-27
BlockchainCBDC

Projekt Hamilton, projekt badawczy Banku Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, został zakończony. Przez dwa lata analizowano techniczne aspekty potencjalnej cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

Projekt Hamilton

– Projekt Hamilton podjął krytyczne, wczesne kroki w kierunku głębszego zrozumienia tego, w jaki sposób pieniądze mogą lepiej działać dla wszystkich – powiedział wiceprezes bostońskiego Fedu Jim Cunha w oświadczeniu ogłaszającym zakończenie projektu.

Przypomnijmy, że w lutym projekt opublikował swoją białą księgę i przygotował oprogramowanie badawcze typu open source o nazwie OpenCBDC. To ostatnie było dostępne w dwóch wersjach, z których tylko jedna wykorzystywała technologię rozproszonej księgi rachunkowej. W tamtym czasie twórcy projektu obiecali, że dalsze badania będą dotyczyły „prywatności, możliwości audytu, programowalności i interoperacyjności” CBDC.

W swoim komunikacie z 22 grudnia bostoński Fed stwierdził, że jego eksperci i naukowcy z MIT mają w ciągu najbliższych miesięcy opublikować dodatkowe wnioski dot. “wyników Projektu Hamilton”. Digital Currency Initiative (DCI) MIT – organizacja, która współpracowała z bostońskim Fedem – ma wydać „publikację badawczą” już za kilkanaście dni – 12 stycznia 2023 r.

Fed zasugerował również, że prace nad OpenCBDC miały na celu osiągnięcie przez sieć przepustowości aż 1,84 miliona transakcji na sekundę. Udało się uzyskać taki wynik. Prawdopodobnie dotyczy to wersji bez blockchaina, która już w lutym miała przepustowość 1,7 miliona transakcji na sekundę. Blockchainowa wersja przetwarzała wtedy jedynie 170 000 transakcji na sekundę.

Krytyka projektu

Projekt Hamilton był tematem listu dziewięciu amerykańskich polityków, m.in. kongresmena Toma Emmera. Pismo zostało wysłane do prezes Fedu w Bostonie, Susan Collins, 1 grudnia. Członkowie Kongresu napisali, że: “nie było wystarczającej” współpracy “między Projektem Hamilton a sektorem prywatnym”.

Autorzy listu pytali o zaangażowanie firm prywatnych w badania i wyrazili zaniepokojenie nieuczciwymi korzyściami dla uczestników tychże w przyszłym rozwoju CBDC. Zapytali również o podejście projektu do kwestii prywatności.

W liście nie wymieniono konkretnych firm prywatnych związanych z projektem.

Emmer jest przeciwnikiem idei CBDC. W styczniu proponował wręcz wprowadzenie przepisów, które zabraniałyby Rezerwie Federalnej wydawania amerykańskiego CBDC.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności