za

Bessa nie zaszkodziła branży zdecentralizowanych aplikacji

2022-12-25
Blockchain
bitcoin halving party

Bessa na rynku kryptowalut nie zaszkodziła branży zdecentralizowanych aplikacji (decentralized applications, dApps). Sugeruje to nowe badanie DappRadar, które podsumowuje ostatni rok i pozwala spojrzeć na ten okres w inny sposób, a nie tylko przez pryzmat spadków wycen.

Zdecentralizowane aplikacje a bessa

Raport firmy DappRadar zajmującej się danymi i analizami blockchainów sugeruje, że branża może nie być w tak złym stanie, jak pokazują to wykresy wycen kryptowalut. Wykorzystanie zdecentralizowanych aplikacji gwałtownie wzrosło i to pomimo niedźwiedzich warunków rynkowych.

Branża dApp odnotowała aż 50-procentowy dzienny wzrost liczby unikalnych aktywnych portfeli (daily unique active wallets, dUAW). Mówimy o skoku z poziomu “tylko” 1,58 mln w 2021 r. do 2,37 mln w 2022 r. Zjawisko to można przypisać zwiększonej adopcji w gronie konsumentów i firm, a także skokowi zainteresowania inwestorów.

Warto dodać, że w powyższym procesie ważną rolę odegrał sektor GameFi. Odpowiadał za aż 49% całej aktywności związanej z dApp, ze średnią 1,15 miliona dUAW. Stał za 7,4 miliarda transakcji.

Rynek niezamiennych tokenów (NFT) również przyczynił się do rozwoju branży dApp. Mowa o 33-proc. wzroście dUAW i 876-proc. skoku handlu tymi tokenami.

Liczba unikalnych traderów NFT znacznie wzrosła. Sprzedaż NFT również gwałtownie skoczyła – o 10,6% do poziomu 68,35 mln USD, chociaż inny raport sugerował, że prawie 60% wolumenu transakcji dot. NFT w tym roku było fałszywe.

DappRadar zauważa, że ​​wszystko powyższe to imponujące osiągnięcie dla sektora DeFi – zwłaszcza po upadku Terry, która była w momencie swojego końca drugim co do wielkości ekosystemem DeFi.

Wyzwania i przygotowania na kolejną hossę

Sektor zdecentralizowanych finansów (DeFi) stanął w tym roku też w obliczu sporych wyzwań, tracąc ponad 73% swojej całkowitej zablokowanej wartości (total value locked).

Raport kończy się jednak stwierdzeniem, że bessa stworzyła dla branży okazję do uczenia się na błędach i skupienia się na budowaniu zrównoważonych projektów, przygotowując ekspertów i inwestorów na kolejną hossę. Podkreślono również odporność i dojrzałość branży, która wciąż rośnie pomimo trudnych warunków rynkowych.


Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności